Snak

Mere indhold efter annoncen
Det burde der ikke være.
Men det er der.
Jeg er delvist enig med jer begge. Synes han spillede en blandet kamp. Defensivt var det bestemt ikke prængende, hvorimod hans offensive spil var godt imo. Godt drev med bold frem i banen til tider, og var vel det farligste offensive våben sammen med Falk.

Santander blev lukket ned med en dobbelt-mandsopdækning af Astras 2 bedste spillere. Så at han ikke kom frem til det store, er der ikke så meget at sige til.

Corner spillede en god kamp, hvis man kigger på intensitet og vilje. Effektiviteten mangler dog stadig i hans spil.

Ankersen var ringe, og mister til tider bolden nogle farlige steder. Ikke det store han kom frem til offensivt. Var dog involveret i målet.

Zanka var for nonchalant, og jeg ryster mildest talt i bukserne, hver gang han har bolden.

Ludwig havde en andel i det inkasserede mål, og spillede efter min mening den sløjeste kamp længe. Ikke meget angriberne fik at arbejde med.

Mine karaktere til spillerne: (folk er måske uenige)

Robin: 7

Ankersen: 4
Zanka: 4
Johansson: 4
Ludwig: 02

Verbic: 4
Kvist: 7
Delaney: 7-10 (lad os sige 8,5 xD)
Toutouh: 02

Santander: 02-4
Cornelius: 4

Indhopper: Falk: 10 - Amankwaa: 4

I må endelig skrive hvis i er uenige..

Jeg synes, det er en svær kampe at give karakterer på. Mest af alt fordi der er var sindssygt meget forskel på første og anden halvleg. Efter første halvleg havde jeg dumpet alle pånær Benjamin Verbic og Andreas Cornelius. Førstnævnte var så ringe i anden halvleg. Derudover er det også lidt svært, fordi vi fik jo praktisk talt det, vi kom efter, og man kan i så fald tale om en godkendt mission. At dét så ikke var pænt, er en anden ting.

Derudover synes jeg at Peter Ankersen var absurd ringe. 00.
København.
Hvis Ankersen også kommer ned på 02, og Delaney får et 7 tal, så ser det ikke helt skidt ud.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
1. halvleg var under niveau fra Delaney. 2. halvleg var han vores klart bedste spiller.

Har blandede følelser efter kampen. Bagud 1-0 er 1-1 på udebane mod de rumænske mestre godkendt, og jeg frygtede en lussing på baggrund af det første kvarter, hvor vi sejlede rundt.
Vores backs var ringe igår, og Ankersen var decideret elendig, og han virkede ganske rigtig skræmt. Ludwig virkede underligt sløv ved flere lejligheder, og spillede en hovedrolle i Astras mål.
Toutouh spillede som frygtet, når modstanderne ikke var Lyngby. Han var selvfølgelig valgt grundet sin fysik, men han var håbløs med bolden.

Modsat andre, så er jeg langt fra overbevist om, at vi går videre. Det er langt fra første gang, vi kommer til Parken med et godt udgangspunkt, for derefter at pisse det væk med en omgang defensive blundere. Dertil har vi gennem tiden set alt for mange eksempler, så 1-1 er jeg slet ikke tryg ved.
Desuden nægter jeg at tro, at Astra ikke kan mere ned det, vi så igår. Det virker som et klogt hold med en klar strategi. Det kan vi sagtens få problemer med.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg er meget enig, repos.

Desværre købte jeg billetter til hjemmekampen for noget tid siden. Det er lidt svære at skifte væk, når man er ved at krepere, hvis man sidder på stadion. Det bliver sindssygt spændende.
København.
Jeg er nu meget fortrøstningsfuld før returopgøret. Vi var jo ufattelig ringe i går, bl.a. pga. varmen og den tørre bane. Astra var i den grad også dårligere end forventet. Når man tænker på, at de var på hjemmebane og bl.a. er vant til varmen, er det skidt at de ikke kommer frem til nogle chancer, mere eller mindre. Derudover så vi, at vi er i langt langt bedre form end de er, hvilket ikke kan nå at ændre sig ret meget på én uge.

Spiller vi op til det vi godt ved holdet kan, burde Astra ikke volde problemer i returopgøret.


I har nok ret med hensyn til Ankersens præstation. Nu var det jo trods alt en dårlige clearing på Ankersens indlæg der udgjorde den 3. sidste aflevering. 02 er nok passende.
moderator
Jeg har set alt for mange europæiske kampe med os, hvor vi har et godt udgangspunkt til en hjemmekamp til at føle mig tryg. Det uagtet, at Astra ikke virkede skræmmende.

Det gjorde Jablonec heller ikke sidste år, hvor vores udgangspunkt var bedre.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce