Snak

Mere indhold efter annoncen
Høgli spillede også en rigtig fin kamp. Jeg kan dog ærgre mig over, at han ikke lavede et eneste indlæg i løbet af kampen. Han har tidligere slået gode indlæg, og han har også en yderst habil venstrefod. Og da der var rigelig med plads, tid og muligheder til at slå dem, ærgrer det mig, at han ikke fik det gjort.
FCK by heart. AGF by relocation.
Hvor sikre er vi på, Benjamin Verbic vurderes klar og spiller mod Ajax på torsdag?
København.
Han er vel næppe 100 %, mit bud er Gregus (højre, Toutouh venstre) og så Verbic fra minut 60. hvis vi skal jagte en scoring. Alternativt Høgli/Ankersen, hvis Gregus er i bad standing stadigvæk.
moderator
Gregus gjorde det solidt i går. En af hans klart bedste præstationer for os. Baggrunden var dog også temmelig billig, for EFB havde intet at skyde med.
Tror, Ståle vælger løsningen med Gregus i højre side. Verbic og Kusk gjorde i hvert fald intet for at spille sig på holdet i går.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg er meget enig. Han havde en ganske fin kamp i går.

Ståle Solbakken prøvede jo med Uros Matic på venstre og Youssef Toutouh på højre.

Det kunne også blive en mulighed. Også have Jan Gregus og William Kvist i midten.
København.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Oven på kampen i går, der vel var en rigtig rugbrødskamp, som man næsten ikke kunne forestille sig, at vi ville tabe eller spille os helt ud i, så sad jeg og grublede over, om vi ikke snart nærmer os nogle nye rekorder - og ja, der er faktisk en del, som vi kan nå.

Nå lad os gribe fat i et par stykker:

Clean sheets - vi tangerer vores egen og Brøndbys sæsonrekord for flest clean sheets, 18, hvis vi blot holder nullet én gang mere. Den rekord bør vi nappe, inden vi når 33. spillerunde.

Flest point
- Holder vi vores pointgennemsnit, så napper vi sæsonrekorden for flest point, der lige nu hedder 81. Vi får dog også tre kampe mere til at klare den bedrift, end det var tilfældet i vores rekordsæson, så mon ikke det lykkes.

Flest point hjemme
- Her har jeg skåret ved 26 runder (af hensyn til grundspillet) og for en hel sæson. Vi har en imponerende hjemmebanestatistik, men dog langt fra den bedste historisk. Midtjylland har den bedste efter 13 hjemmekampe, hvor de hentede lutter sejre, mens BIF og vi (i to omgange) har overgået indeværende sæson, men fælles for de tre gange er, at det var med 14 hjemmekampe.
Skal vi slå sæsonrekorden, kræver det sejre i vores sidste fem hjemmekampe for at slå Midtjyllands rekord på 48 point (17 kampe) med 50 point (18 kampe).

Bedste måldifference - Denne rekord kommer vi utvivlsomt til at nuppe. 48 er bedste difference, hvilket vi og Brøndby har præsteret én gang hver. Vi er på 45 nu, så det kræver blot, at vi scorer fire mål mere, end vi lukker ind i løbet af de næste 11 kampe.

Færrest mål imod - Sæsonrekorden hedder 22 mål i mod, hvilket vi har klaret to gange, mens FCN har præsteret det en enkelt gang. Jeg tvivler på, at vores betondefensiv, der kun har lukket 9 mål ind, pludselig smuldrer, så selv med tre kampe ekstra på programmet, kommer vi til at overgå den præstationen.

Flest scorede mål - Vi slutter af med et langskud, flest scorede mål. Brøndby har rekorden med 81 mål. Vi har nettet 54 gange på 25 kampe, hvilket giver et snit på 2,16 kampe. Med det snit vil vi nå 71 mål på 33 kampe og godt 78 mål på 36 kampe. Vi skal med andre ord uddele et par snittere, hvis vi skal slå den rekord - og selv med tre ekstra kampe bliver det ikke nemt, når vi rammer slutspillet og kun skal møde top 6-hold. Det ville dog være skønt at tage netop den rekord, da det vil være solid rygdækning i argumentet mod, at vi spiller kedeligt.




\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
FCK, med Lars-Højer i spidsen, var på plads til Atlético Banfield - Boca Juniors i lørdags.

Gad vide hvad de har kigget efter. Peter Arnholdt vil desuden ikke kommentere på det.

https://twitter.com/PeterKLcph/status/841028556956278785

Det er sikkert ingenting, men alligevel lidt spændende.
København.
Jamil Fearrington har skrevet er indlæg til spillerforeningen om at forvalte sin karriere dårligt.
Jeg vidste ikke, man reelt havde en forventning om at han skulle tage over efter LJ, første gang LJ forlod klubben.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Esbjerg var helt absurd dårlige i går når de havde bolden. Når de ikke havde den, var de blot almindeligt dårlige.
fck-medløber.
Robin
Anker Okore Erik Ludwig
Gregus Matic Kvist Toutouh
Cornelius Santander

Holder Gregus hovedet koldt er det den mest oplagte 0-0´er i verden. Altså udover at Ajax er pænt farlige.

Jeg ville spille 41212 mod dem, altså diamant på midten. Toutouh ville kunne lægge sig tæt på Schøne, og Kvist ville være klar til at passe området foran forsvaret endnu bedre. De to kanter trækker alligevel indad 4 ud af 5 gange, og den sidste gang hvor de søger indlægget, well. Det er vel vores primære force - at forsvare indlæg. Og med Toutouh centralt fremme, skal der ikke mere end en enkelt vunden duel til før vi er i en gunstig offensiv situation.
Annonce