Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Det var trist i går, men lækkert med en sejr.
Mit stream var så grynet, at jeg ikke rigtig kunne skelne spillerne fra hinanden, men så er det jo fint, at Ståles 4-4-2 er så tilpas stram.

Flot mål af Pavlovic, og lad os da håbe, han kommer lidt igang.

Jeg frygter også, vi rammer flere af den slags kampe, men omvendt er SE på udebane vel også noget af det mest usexede i slutspillet, og så endda mandag aften.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
kampene i det nordtyske er næsten altid relativt lige, det er kun sket 2 gange siden 2010 at FCK er taget derfra med en sejr på 2 mål eller mere.

Og ja Falk er i den grad savnet, og så ved jeg ikke hvad der er sket for Kusk, men han ligner da godt nok en spiller som er på vippen til sommer, han stemplede ud efter 5 minutter af kampen igår
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Nicolai Boilesen og Jores Okore i midterforsvaret mod FCN. Eventuelt Mikael Antonsson.

Jeg villle være langt mere nervøs, hvis kampen skulle spilles i Farum.

Det bør gå. Det skal gå!
København.
moderator
Ja, fint det er i Parken. Langt værre, hvis det havde været plastikbanen i Farum.

Zanka og EJ kan så passende spille mod AGF på torsdag. Den skal vindes, så vi kan snuppe the Double igen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg er enig i vurderingen af Thomas Delaneys og Rasmus Falks betydning, og tror jeg sådan set også Ståle Solbakken er, hvor jeg er overbevist om, at han stadig kigger efter en central midtbanespiller, selv med det nuværende set-up. Uros Matic er en mindre målfarlig udgave af Hutch. Vores centrale midtbane bliver ikke helt god med den type på banen. Endelig tror jeg, at man kigger på endnu en kantspiller, som gerne må være venstrefodet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vil det ikke være fedest med Antonsson og Boilesen hvis Okore først lige er tilbage i træning?
Det kan selvfølgelig være han er mere klar end som så. Men det andet lyder også bundsolidt.

Derudover begynder der at tegne sig et billede af sommerens transfervindue.

Vi skal vel sige farvel til Zanka, Ludvig, Kusk og måske også Toutouh og en angriber. Det er mange.
På kanterne vil vi så have Falk, Verbic, Thomsen og Amankwaa + måske Toutouh. Der er de springende punkter om vi holder Toutouh og hvad vi kan forvente af Amankwaa. Jeg tror vi ender med at hente en.
I midterforsvaret vil vi stå med Okore, Antonsson og Erik. Der skal en ind. Spørgsmålet er hvor meget Ståle stoler på Okore. Det virker ikke som der er 100% tillid. Hvis den antagelse er rigtig må det forventes man går efter en prøvet profil, hvis man stoler på Okore kan det blive en ung talentfuld spiller.

Som backs vil man kun have Ankersen og Boilesen. Her vil det perfekte være en ny Høgli og en ny Ludvig, men da Høgli´erne jo er sjældne vil en ung til hver side være mit bud.

Tilbage er angrebet. Her kan en af Santander og Cornelius sikkert ryge. Pavlovic har resten af foråret til at bevise sig, men fortsætter han som han er kørende nu, vil han nok også være her efter sommerferien. Det efterlader os med to store, så mon ikke man går efter en mere Santin agtig type, så man kan variere mere end man gør nu.
Tidligere havde vi 4 angribere i truppen, men nu virker det til at man er glade ved tre.

Anyway.
Det ligner vi skal have en midterforsvarer
to backs
en kant
en angriber

....og så kan vi jo også stå uden Robin, men det er jo "bare" en 1:1 bytter vi så skal have.

På den centrale midt har vi faktisk også lidt få hvis ikke Kieta kommer tilbage og indgår i rotationen til sommer.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Falk er tilbage om 1-2 uger, og han er i den grad savnet. Jeg mener også, at det er ærgerligt, at Nikolai Thomsen er ude, og reelt er det frem til næste sæson. Han har noget af det drive og det blik for spillet, som vil kunne flytte noget i den nuværende situation.

Ellers ser jeg meget frem mod sommervinduet. Jeg er af den overbevisning, at vi kommer til at se store (med danske briller forstås!) indkøb, som erstatning for de 4-5 spillere, som jeg er ret sikker på forlader klubben til sommer.
Jeg bygger mine forventninger på tre ting.

1) Ståle er med garanti blevet stillet en forøgelse af budgettet for øje, i forbindelse med forlængelsen. Der blev snakket meget om det europæiske niveau og ditto muligheder fra klubbens side i forbindelse med forlængelsen, og det lugter af, at man vil forsøge at nærme sig klubber som Basel, Zargreb og Brugge frem mod 2021.

2) Har man fortsat europæiske ambitioner, er det nu at man har muligheden for at løfte spilkonceptet. Indkøb af spiller som Falk, Thomsen og til dels Mattic, tyder på, at man ønsker, at være mere end velorganiseret fysik med teknik på kanterne. Midtbanen er blevet langt mere boldspillende over de sidste tre år, og jeg tror man vil flytte den tendens frem i angrebet, så hvis der ryger en angriber, vil erstatningen indeholde mere fart og teknik.

3)Succes i Europa har en direkte positiv afsmitning på klubbens økonomi. Ledelsen budgetterer med EL-gruppespil, og de har indset, at investeringer i truppen giver afkast på bundlinjen. Specielt fordi, man har sat sig i en situation, hvor man selv kan bestemme om mesterskabet skal til FCK. Investerer man som i 2011, så vil de andre klubber komme nærmere, fortsætter man oprustningen, vil det være nemmere at holde afstanden, og på sigt bygge på, på trods af en større udskiftning i truppen.

Spørgsmålet er så, hvem det er der ryger til sommer.

De sikre er:
Ludvig
Zanka

De næsten sikre er:
Kusk
En af angriberne (Jeg spår at det er Santander)

Måske:
En af kanterne, det kunne nemt være Verbic eller Toutouh.
Gregus

Det gør at der skal hentes 3-5 spillere, og her tror jeg, at Ståle kigger på en central forsvarsspiller, en angriber, en ung back og evt. en ung kant. Sikkert tror jeg også, det er, at Ståle henter en stjerneangriber. Med stjerneangriber, mener jeg en der flytter grænsen for hvad vi tror umiddelbart var muligt. Jeg har før nævnt Victor Fischer, og det vil jeg gøre igen. Han passer perfekt til FCK´s behov og profil, og så vil han være en stjerne efter danske forhold.
Jeg er også ret sikker på, at Ståle kigger efter en klasse forsvarsspiller. Zanka ryger, og selvom man allerede har Okore og Erik Johanson, så vil Ståle have tre med ca. samme niveau. Jeg har ikke noget bud her, men der er i hvert fald rigeligt med dygtige danske forsvarsspillere i udlandet, som kunne udfylde opgaven. Finder man den rigtige løsning, kan købet være alt fra et anerkendende nik, til en suppe-stjerne.
Så er der de sidste spillere. Jeg er 99% sikker på, at Ståle henter Sead Hakšabanović i Halstad til kanten (ved man ikke hvem han er, så er youtube et godt sted at kigge!). Det er dog også en position Ståle kunne finde på at købe stort ind til, hvis man vil løfte niveauet for klubben til et nyt niveau. Det er rigtigt at Thomsen kan dække en afgang af Toutouh, men ryger Gregus også, så mangler man noget til bredden/toppen.

Jeg synes det ser ufatteligt spændende ud, når man kigger frem til vinduet, og jeg er som sagt sikker på, at vi kommer til at opleve et løft at truppens niveau, med minimum ét stjerneindkøb til sommer.
Desuden mener jeg, at Boilesen SKAL gøres til permanent anfører! https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=48zuf_y5MMM
ok superstats siger til 18, det var det jeg tog udgangspunkt i, og det er da klart at har han kontrakt til 20 så kommer han til at koste kassen, og spørgsmålet er om FCM i det hele taget har en interesse i at sælge en profil til FCK


Yes, jeg var doven i første omgang, men du får da lige et link:

http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/fcm-forlaenger-med-paul-onuachu/

Med over 3 år tilbage af kontrakten tror jeg, FCM vil forlange et beløb på den gode side af 30 mio., og det tror jeg ikke, FCK vil lægge for ham.
Midtjylland!
moderator
Vi skal have en central midtbanespiller. Det er min førsteprioritet.
Matic og Kvist bliver for stationært, og der vil komme alt for få kampafgørende aktioner fra den duo.
Derfor skal vi på udkig en mere dynamisk type til midtbanen.

Ellers har jeg ingen idé om, hvad Ståle har i tankerne, andet end der naturligvis skal dækkes de huller, der opstår i transfervinduet.

Med tanke på niveauet i Tippeligaen og Allsvenskan, så vil jeg være betænkelig ved at hente derfra, på nær selvfølgelig den obligatorisk blonde svensker til venstre back.

I øvrigt er jeg spændt på, at se mere til Nicolaj Thomsen, når han bliver frisk. Han har andre kvaliteter end Kusk, og selvom jeg er ret begejstret for Kusk som type, så bliver han nok aldrig et hit hos Ståle.

@ DMC

Sead Haksabanovic ser spændende ud. Ham kunne man købe, og så lade ham fortsætte i Halmstad på udlejning et par sæsoner.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Kusk skal nok blive en god spiller igen - bare ikke hos os.

Han virker som typen der har brug for mere tillid end vi kan give. Her skal han levere for at få chancen igen. Det pres bliver ikke mindre med mindre der opstår et utal af skader etc.
Det eneste der kan holde ham i klubben efter sommerferien tror jeg er hvis hans kontrakt er for god til at han vil skifte andetsteds hen til en lavere løn.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce