Snak

Mere indhold efter annoncen
Byt rundt på Ankersen og Ludwig.

Og så kan jeg godt se ideen i at spille med Kusk. Brøndby overbefolker den centrale midtbane og spiller ikke med egentlige kanter. Så der kunne sagtens blive en del plads til ham. Men mon ikke Verbic bliver valgt
FCK by heart. AGF by relocation.
Jeg kan ikke se ideen med Kusk. Han har ganske simpelt været for dårlig længe til jeg tror på han kan finde de kvaliteter frem der kan gøre en forskel i morgen.
Toutouh og Verbic på hver deres kant - og så forhåbentlig ingen skader, specielt på den forreste del af holdet. For der er der ikke meget at skyde med fra bænken.

Gad vide om Ståle kunne finde på at lege med en af Boilesen/Ludvig længere fremme på banen hvis vi skal bruge en offensiv indskiftning? For Kusk og Gregus ser jeg bare ikke som spillere der kommer ind og gør en forskel hvis vi skal indhente noget sent i kampen.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Måske er det mig, som er paranoid, men jeg ser ikke det mesterskab som hjemme endnu. Der er to indbyrdes mod bif, og præstationerne i foråret har ikke været prangende - og det har de to kampe mod bif i sæsonen heller ikke. Uden Delaney og Falk ser holdet mere ordinært ud men håber da, at jeg bliver modbevist i morgen...
Jeg er desværre fuldstændig enig i at dette mesterskab ikke er hjemme endnu. Vi kan godt tabe i Brøndby. Brøndby spiller ok og rimeligt konsistent, omend de lukker flere mål ind. Vi har endnu en nordsjælland ude og de der midtjyde kampe kan også gå alle veje.

vinder vi imorgen har jeg fuldstændigt skruppeløst tænkt mig at ændre holdning tilbage til at vi napper mesterskabet hjemme mod brøndby i fjerdesidste spillerunde. man har en holdning...

Jeg tror det bliver svært imorgen uden santander til at presse brøndby forsvaret.
Real Betis Glasgow Rangers FCK
@delaneyforpresident

Ja, selvfølgelig, undskyld, tenkte ikke over at opstillingen er spejlvendt :)

Enig med peanuts at det at gå ubesejret gennem sæsonen må være det lille extraordinære.

Nej, vi har bestemt ikke vundet endnu, men alt undtaget et nederlag i morgen har vel reelt sikret mesterskabet.
Peace, love & Fck
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan godt være at Bif laver mange mål, men i kampen mod Randers spillede de virkelig ringe i ca 70 min. Og mon ikke det sætter sine spor med 120 min fra i torsdags?

Men ja, det er Derby, og alle andre kampe op til opgøret er vel lidt ligegyldige...
Peace, love & Fck
Aboubakar Keita myrdede vores ven Oscar Lewicki halvt og fik rødt kort efter 35 min.

De tabte 3-0. Mads Roerslev er vist skadet.
København.
Røv.
Jeg kan simpelthen ikke begynde og lege Lynge Jacobsen og benægte at mesterskabet aldrig vil og bør komme i fare.
Vi fører med 10 pointog der er kun 24 tilbage at spille om. Vi har et pointsnit på næsten 2½ pr kamp. Vi er ligaen klart bedste hold. Vi har ikke tabt en kamp endnu.
Ståles hold er gennemsyret af organisation og professionalisme. Det vil være et historisk kollaps og fald i niveau hvis det her skal gå galt.
Det sker ikke - jeg gider simpelthen ikke hverken at være falsk ydmyg eller pessimistisk. Så må jeg tage hvad der kommer hvis katastrofen skulle indtræffe.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Ligner ellers ikke FCK fans at vaere pessimistiske, sidder i serioest og paastaar at mesterskabet ikke er hjemme?

FCK har omtrent 10 gange saa mange penge som dem med naestflest og har haft det i mange aar, tilgengaeld er deres hold kun cirka 5 gange saa godt som naestbedste i ligaen.

Mesterskabet har vaeret hjemme siden ligastart.
Annonce