Snak

Mere indhold efter annoncen
Cyprioten skulle være god på hovedet i feltet, på samme måde som Delaney, aggressiv og med god timing. Men det er sandt vi bliver nød til at finde andre muligheder i opspillet end lange bolde op i hovedet på Cornelius. Jeg tænker Santander må hjælpe endnu mere i opspillet.
@Bløde Babser

Man kan da godt høre at du absolut ikke at tjekket op på Sotiriou. Jeg har set ham an på Wyscout, og hans forcer ligger klart i feltet/luftspillet. Så jeg ved ikke hvad du bekymrer dig for.

Han virker også som en fremragende dybdeløber, der er god til at se og time sin løb i bagrummene.
bb@

ifølge transfermarkt med de forbehold der nu skal være omkring det så har han lavet 7 mål i denne sæson på låget, det er muligt at han ikke er bygget som Cornelius, men hvis det tal passer, så er han nok ikke helt skidt, men jeg er da enig i at der er forsvundet noget power
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Dejligt hvis han kan noget med hovedet også.
Santander kan jo godt heade til en bold, men han ejer slet ikke luftrummet på samme måde.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Gammelbittermand


Hahaha ja det så sku voldsomt ud. :D
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Selv om vi ikke just mangler på venstre back, så kunne det sgu være lækkert at hente Oviedo tilbage. Ham var jeg helt tosset med. Kæft, han var god. Han kunne med afstand have været den bedste venstre back i klubbens historie.

Sunderland er rykket ud, men han har lige skrevet en lang kontrakt, og mon ikke de satser på et hurtigt comeback til PL.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Tror mere på Ragnar, og han har også en større stjerne hos mig end Oviedo
Og så smide Nicolai Boilesen ind ved siden af Erik Johansson? Kunne blive godt. Knap så fysisk stærkt, som Ståle Solbakken kan lide, men teknisk en lille opgradering, især hvis man tæller backen med.

I forlængelse af det: Selvom jeg synes min vurdering (forud for kampene og mellem de to kampe) holder nogenlunde, er jeg overrasket over Ajax´ niveau, som simpelthen er højere, end jeg kunne se. Og det betyder også, at det måske var en af de værste lodtrækninger, vi kunne rende ind i. Jeg vurderer i hvert fald FCK til at have haft større muligheder mod f.eks. Schalke og Lyon, som Ajax senere har mødt, end mod hollænderne. Og det falder tilbage på den snak, vi haft et par gange efterhånden, nemlig at vi har svært ved at spille mod hold, der har det tempomæssige og tekniske fokus. FCN i mindre skala, som også volder os problemer med at "skabe" kampen.

Jeg er selvfølgelig mere end tilfreds med denne sæsons internationale kampagne, men jeg kan ikke undgå at tænke på, at vi missede to hjemmebanekampe mod hhv. Leicester og Porto til at få skabt de nødvendige chancer. Vi har ikke spillerne til det. Det er selvfølgelig et valg, og hvis man vælger den holdning, at danske hold alligevel ikke kan bide skeer med de største på den konto, og har de bedste muligheder for sportslig succes, ved at bygge videre på Ståle Solbakkens velkendte, taktiske holdepunkt, så må man selvfølgelig fortsætte ad den vej. Men det ville også lukke af for for en forsvarskonstellation a la sådan en, vi taler om her.
moderator
Tror mere på Ragnar, og han har også en større stjerne hos mig end Oviedo

Kunne også godt lide Ragnar, men Oviedo havde mere klasse.

Og, Boilesen og EJ centralt vil være en fantastisk duo, men Oviedo er selvfølgelig drømmeri.

Og spændende med Ajax´ succes. Den havde jeg sgu heller ikke set komme, og det er endnu mere ærgerligt, at det ikke blev et af to mindre belgiske hold i stedet.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Ragnar Sigurdsson, hvis man ellers kan få fat i ham, vil være rigtig godt. Så kan tankerne om et teknisk, bedre forsvar sagtens vige. Ragnar Sigurdsson har ikke samme taktiske snilde som Mathias Zanka og heller ikke samme flair, men han er ikke helt fortabt på nogen af områderne, og han har i tilgift noget power og noget vildskab, FCK altid kan bruge. Og så er han en udpræget holdspiller, det er selvfølgelig også et kæmpe plus. Endelig fungerer han under Ståle Solbakken, hvilket ikke er helt uvæsentligt.

Ham og Erik Johansson vil altså også kunne være en fin forsvarsduo at have rendende.
Annonce