Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi skal bruge en tredjemand, der kan spille. Antaget at Jores Okore finder en anden klub.

Om det er Frederik Tingager, der er løsningen, ved jeg ikke rigtigt.

Det skal jo være en, der er klar på sidde i en umiddelbar reserverolle.
København.
det problem hvem som skal være 3 løses med en tilgang af PB som kan frigive Boilesen til det centrale forsvar hvis det er nødvendigt
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
det problem hvem som skal være 3 løses med en tilgang af PB som kan frigive Boilesen til det centrale forsvar hvis det er nødvendigt


Ja, hvis alle er skadesfrie.

Brækker Johannson benet dagen efter transfervinduet vil vi i så fald stå med Anton og Roerslev som eneste forsvarsreserver og et midterforsvar bestående af en spritny tjekke vi ikke kender niveauet på og en back der ikke har spillet meget midterforsvar og ofte er skadet.
Det går Ståle aldrig ind i et travlt efterår med.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Jeg forstår heller ikke, hvorfor vi ikke har bragt lige præcis ham mere i spil.

Med fokus på det centrale, så skal vi simpelthen ud og hente en ny, hvis man har givet op på Jores Okore. Vi kan ikke køre igennem en halvsæson med Erik Johansson, Mikael Antonsson også den nye fra Tjekkiet. Det er alt for risikabelt. Vi skal have tre mand, der kan konkurrere på lige fod. Derudover Mikael Antonsson til at snakke spansk med Federico Santander.
København.
...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Vi myrder en strålende venstre back ved at sende Boilesen ind centralt"

- Man kan også vælge at se det som en forfremmelse fra prins til konge. Kongen af København (FCK), ift. konceptet, er den spiller på enten den centrale midtbane eller det centrale forsvar, der er garant for at få tingene til at hænge sammen. Ståle Solbakkens tanker overført til banen. Vi har i første havlår af denne sæson været beriget med 2-3 spillere af dén kaliber; Thomas Delaney som nu er væk, Mathias Zanka, som er væk til sommer og William Kvist, som vi ved har evnerne, men som ikke helt har fået dem i spil siden returen fra udlandet.

Så vi mangler den profil. Hvis vi allerede har denne i Nicolai Boilesen, er det efter min mening langt vigtigere at få ham i spil til den position, end begræde tabet af ham på venstre back. På venstre back kan vi klare os med mindre. Pierre Bengtsson f.eks. Sagtens endda, det har vi gjort altid, og det har fungeret glimrende. Holdet, som heldhed, fungerer til gengæld ikke, hvis ikke omtalte profil er til stede.

Jeg er enig i, at han bør komme i spil i de resterende kampe. Det burde han have været allerede. Men jeg er ikke enig i, at hans bidrag til FCK, nødvendigvis vil være størst på venstre back.
Bliver du ikke træt af altid at have så fucking ret, Matias?
Hehe, jo, det er ganske forfærdeligt. Det sagt må jeg erkende, at jeg inden første kamp mod Ajax, troede at FCK kunne trække det længste strå. Jeg har også haft lavere tanker om Peter Ankersen, end han har vist sig at fortjene. Så der er plads til forbedringer ved mine mange skud i tågen :)
Ståle har virkelig nosset monumentalt i det ved at holde ham ude en hel sæson. En HEL sæson. Det er ufatteligt.

Han var vist ikke så fit da han kom. I løbet af efteråret fik hans kæreste fødselskomplikationer, der gjorde NB sov flere nætter på hospitalet. Og i en længere periode ikke kunne fokusere på bolden. Så at han ikke spillede i efteråret er vist efter gensidig aftale. Han kunne selvfølgelig godt have fået mere spilletid i foråret. Men Ståles fortrukne 4 har jo været outstanding.
MR

Det er det der med at man sætter sig ind i tingene før man kæfter op
Har ikke brug for mere end FCK og Liverpool.. "Vores medier herhjemme vil dog gerne vurdere dem lige så gode som Leicester, som altså har en af historiens absolut bedste trænere og en af de bedste engelske angribere nogensinde. "
Annonce