Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, han har absolut ikke været den dårligste.

Det var egentlig heller ikke meningen, det skullle tolkes som at han skulle erstattes af Danny Amankwaa. Vil bare gerne have ham ind helt generelt. Få noget tempo ind. Det har hjulpet lidt siden taktikændringen dog. Det kunne omvendt også kun gå en vej.
København.
Scheiden, din nar! Hold op med at bedømme FCK-kampe. Øv.

Hele holdet er lort. Kusk var sgu ikke værre end de andre. Meget synd for Roerslev.
fck-medløber.
Resultatet mod FCM var dårligt, men det er sku pinligt. Ingen kæmper, ingen ting virker, skaber intet offensivt og sejler offensivt. De eneste der bare gjorde det nogenlunde "okay" er verbic og Pavlo. Resten af holdet skuffer mig. Men Ståle har forhåbenligt set at min mangler noget på holdet
Stefan er ikke klar til at tage over efter Robin hvis han skulle skifte.
Mads R - er slet ikke klar til Superliga fodbold endnu.
Antonsson - er ikke godt mere desværre, og er ikke god nok som 3 valg hvis/når Okore skifter.
Ludwig - er allerede gået på sommerferie.
Matic - bare ikke god nok.
Gegus - bedre end matic, men tager også for mange dumme beslutning. Håber han starter på pokalfinalen.
Kusk - holder så meget af ham, han er alt for ustabil. Spiller en super kamp også 4-5 dårlige.
Corne - meget usynlig idag, me fik heller ikke meget at arbejde med.
fck & arsenal
Stephan Andersen: 5
___________________________________

Mads Roerselv: 6
Mathias Zanka: 7
Mikael Antonsson: 03
Ludwig Augustinsson: 6
___________________________________

Kasper Kusk: 5
Wiliam Kvist: 5
Uros Matic: 6
Benjamin Verbic: 6
___________________________________

Andrija Pavlovic: 6
Andreas Cornelius: 5
___________________________________

Ståle Solbakken: 6
___________________________________

Jan Gregus: 6
Nicolai Boilesen 6
Danny Amankwaa: UB

En sløj kamp. Hold da op. Mikael Antonsson, William Kvist og Andreas Cornelius sætter ikke en fod rigtigt. Førstnævnte får en så dårlig karrakter, for at slå helt og aldeles fast, at han var skandaløs. Uros Matic redder en bestået, fordi han spiller sig op i anden halvleg, men det ændrer ikke på alt det, vi har snakket om herinde. Benjamin Verbic viste i momenter noget i offensiven, men får ikke en højere karakter, fordi der ikke er noget slutprodukt på. Tværtimod. Jeg ved ikke, hvad Ståle Solbakken skal have. Han har fået bestået, fordi jeg ikke kan se, hvad han skulle have gjort anderledes. Mathias Zanka får et lille syv-tal, fordi han er den eneste, der ikke falder igennem. Han dækker fint af for Mikael Antonsson og leverer en ganske udmærket indsats. Det er et flot bundniveau, han har udviklet. Respekt for det.
København.
Jeg synes, du er hård ved Roerslev. Jeg synes grundlæggende, han spiller en god kamp efter omstændighederne. Første kamp fra start over for Lyngbys største profil. Han fortjener et 7-tal. Jeg synes på intet tidspunkt, han bliver udstillet. Omvendt har han flere gode aktioner. Jeg ved ikke, hvad du forventer af en 17-årig "debutant" på en kollektiv off-day.

Jeg ved ikke, hvad Ståle Solbakken skal have. Han har fået bestået, fordi jeg ikke kan se, hvad han skulle have gjort anderledes.


Hvad Ståle kunne have gjort anderledes? Han kunne have started med Gregus i stedet for Matic. Han kunne have brugt Boilesen i stedet for Ludwig. Han kunne have bragt Gregus, Boilesen og Danny i spil langt tidligere.

Jeg synes helt klart, Ståle dumper i dag.
FCK by heart. AGF by relocation.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kommer vel an på, hvordan folk skal bedømmes. Skal de bedømmes ud fra det vi forventer af en FCK-spiller, eller ud fra at de er nye, ikke vant til at spille, mv.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mads Roerselv laver ikke noget videre dårligt. Eller godt. Jeg kan ikke se, hvad der skulle berettige ham til at få en karakter over det anonyme sekstal, og jeg synes et syvtal ville være generøst. Han leverede udmærket under de forudætninger, han var sat under, og både Kasper Kusk og William Kvist sælger ham ved det første mål. Nu giver jeg jo ikke karaktererne efter, hvor unge eller gamle spillerne er, men derimod blot øjebliksbilledet på kampen. Jeg forstår jo også godt, hvorfor Mikael Antonsson bliver kørt rundt i dag. Han er rusten og har dårligt spillet i år. Ikke desto mindre var han en skandale, og får derfor den dårligste karakter, vi, Matias, repos og jeg, har givet i den her sæson.

Jeg kan godt gå med til at dumpe Ståle Solbakken. Omvendt er jeg sgu ikke sikker på, at Jan Gregus, Danny Amankwaa eller en helt tredje ville have hjulpet noget. Det var kollektivt dårligt i dag. Angriberne blev ikke serviceret, forsvaret blev solgt af midtbanen, kanterne skulle stå for alt kreativt. Der er mange ting. Som sagt vil jeg kun fremhæve et flot, højt udviklet bundniveau fra vores kaptajn. Det beundrer jeg ham for.

Desuden er et sekstal i dagens kamp jo ikke så skidt endda. Kontra resten af holdet.
København.
Jeg kan godt se idéen i at give karakterer ud fra præstationen i kampen og intet andet. Det er jo også sådan, der gives karakterer til eksaminer. Præstationen til denne eksamen.

I så fald er det dog også interessant at kigge på "skygge"-karakteren om man vil. Hvis du hiver en tilfældig person ind fra gaden og beder ham aflægge en eksamen sammen med en masse, der studerer emnet, eller du beder en 1.g-elev aflægge en 3.g-eksamen, vil disse to personer naturligvis have sværere forudsætninger.

Arsenal_love skriver

Mads R - er slet ikke klar til Superliga fodbold endnu.


Dette er jeg derfor ikke enig i. Roerslev var på ingen måde ringeste mand på banen. Og hvis han ikke er klar, er der mange af spillerne, der ikke er klar. Roerslev gjorde det, man kan forvente af en 17-årig spiller, der har under en halvlegs superliga-erfaring. Og på en kollektiv off-day er det endnu mere imponerende, at han ikke falder igennem.

EDIT:
Og godt arbejde med karakterne selvfølgelig!

Jeg vil desuden gerne lige høre din kommentar til det, jeg skrev, om Ståle og hans karakter :)
FCK by heart. AGF by relocation.
Okore er fortid i klubben og Ståle er tilfreds med næste sæsons midterforsvar. Det betyder at Boilesen meget vel kan være fremtiden centralt. Han bliver i hvert fald 2/3 valg.
København
En løntilskudsordning med Okore( og Kusk) vil være fint nok for AaB.

Lad os finde ud af det.

Så kan i hente Dalle til jeres højreback.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce