Snak

Mere indhold efter annoncen
Nicolai Boilesen var lidt impliceret i første mål. Han gav først en dårlig clearing, hvorefter han var for lang tid om at komme ud og presse boldholder, som knaldede bolden i mål ubesværet. Derudover gjorde han det vel udmærket. Sikker på bolden og vandt sine hovedstødsdueller. Pierre Bengtsson lignede lidt en, der aldrig rigtig har været væk. Kom godt med offensivt og fik lukket nogenlunde af defensivt.
København.
Uanset hvordan Antonsson ser ud, skal i vel hente minimum én CB mere? Med Zanka og Okore på vej ud, synes jeg der har været relativt stille om FCK i transfervinduet.
FCM Liverpool
Tak, Scheiden. Det var det jeg håbede på.

Havde Kusk nogen boldberøringer? Det piner mig at Amankwaa var dårlig, men han skal jo også lige tilbage... hvis han da nogensinde kommer det.
fck-medløber.
Benjamin Verbic og Danny Amankwaa var en skandale i den halvleg.


Sjovt så forskelligt syn der er på spillerpræstationer nogengange. Det er jo fandeme ligesom at kigge på filmanmeldelser.

Ståle udtalte følgende efter kampen: "Benji kommer ind i pausen, og ser rigtig stærk ud"

Der er godt nok langt fra "skandale" til at "se rigtig stærk ud"..
Man skal nok ikke ligge så meget i diverse spilleres præstationer i anden halvleg. Eller generelt overhoved. Anden halvleg var præget af, at midteraksen var svag. De to centerbacks leverede ikke noget spil op i banen eksempelvis. Danny Amankwaa blev så smidt på venstrebacken, hvilket ikke gjorde det bedre.

Jeg havde ikke regnet med, at Ståle Solbakken ville udtale andet, Talentet. Jeg antager ikke, jeg er den eneste, der så kampen i dag, så andre må med glæde byde ind om præstationen. Groft sagt ser jeg ikke Benjamin Verbic have bolden, udover da han jagter en dårlig bold og scorer. Danny Amwnkaa rørte bolden et par gange. Blandt andet den ene gang, hvor han dribler op igennem banen, og smider den, hvorefter de løber ned og scorer.

Det var første træningskamp, så det betyder ikke en skid, og man kan ikke vurdere så fandens meget. Måske lige pånær på Jores Okore og Mikael Antonsson. Men de spillede vel egentlig blot som jeg forventede. Jeg synes dog vores nye angriber viste nogle ting, som var ganske udmærkede. Deltog godt i spillet, virkede hurtig i tanke og handling også vandt han flere hovedstødsdueller. Virker som en stærk, relativt komplet angriber. Men det vurderet på 45 minutter, så igen svært at se så forfærdeligt meget.

Kasper Kusk havde enkelte gode aktioner, men heller ikke noget at råbe hurra for. Jeg er ikke sikker på, om det rent faktisk er et sløjt tilbageløb, der er skyld i, at de overhoved får chancen ved det første mål. Vurder selv på linket.

https://twitter.com/KaffeKbh/status/880460111688458246

Alt i alt lyder jeg alt for negativ, når man tænker på, det bare var en træningskamp. Også den første i rækken. Vi fik meter i benene, og vi fik derudover lidt god træningsmodstand. Videre!
København.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak for uddybning. Høgli er jo derude, og det ser ud til der er nogenlunde styr på det, så jeg synes ikke det ser ud som Kasper Kusks skyld. Dog et klassisk tilbageløb af ham.
fck-medløber.
Det skyldes nu mest den ret dårlige clearing af Boilesen(?), hvis han ikke er sikker på at han kan cleare den ordentligt, så skal den bare sendes bag baglinjen.

De må aldrig få en 2. bold i feltet fra et indlæg fra den position.
København
Nej, det er rigtigt. Den må aldrig blive clearet ud i feltet i hvert fald.
København.
Jeg synes faktisk Verbic var ret god, klart bedste i anden halveg. Matic og Toutouh var rædderlige centralt. Ingen afstemning i presspillet, og HVER FUCKING ENESTE GANG DE FIK BOLDEN FORSØGTE DE AT AFRDIBLE 3 MAND! Hold op det var håbløst at se på, og så er det ikke så mærkeligt vores spil falder fra hinanden i anden halveg.

Antonsson og Okore var rigtig dårlige.
Ja, det var frustrerende at se på.

Der var tydeligvis nogle, der havde set Dani Ceballos forleden.
København.
Annonce