Hvor er det egentlig skræmmende, hvor dårlige vi er. Alene dét, at vi skal bruge to-tre fra øverste, for at vi er tilbage på niveau, virker helt absurd, når man tænker på de penge, der allerede er smidt i holdet. Det er jo så latterligt, at vi ligeså godt kunne løbe rundt med Svenn Crone på venstrebacken, uden vi ville mærke ret meget til det.
Dernæst har jeg svært ved at se, hvad pokker vi vil, når vi rammer modstanderens halvdel. Vores angribere er elendige, ja, men de er sgu også voldsomt afhængige af, at de rent faktisk får noget at arbejde med. Og det får de ikke. Har vi ét eneste indlæg i går? Jeg husker et fra Pierre Bengtsson, som røg hele vejen over til Peter Ankersen. Ellers intet. Så må vi ofre en angriber, hvis ikke vi kan få bolden frem på deres halvdel. Det virker letkøbt, men fuck hvor jeg savner Bård Wiggen. Et, sløjt skud på en hel kamp. Jeg brækker mig.
Vi skal bare have Erik Sviatchenko. Han er næsten for oplagt. Og han tager sin del af presset i bagkæden, så vi forhåbentlig kan få Erik Johansson igen. Jeg vil have ham. Det ser dog sort ud, da han har bedre alternativer åbenbart. Vi skal have en otter, der med længder skal være den bedste centrale midtbanespiller i ligaen. Så er jeg ligeglad, hvad han koster.
Apropos ingenting. Jeg tror, Pierre Bengtsson har en form for autisme. Husker ikke, om den var der sidst, han var hos os, eller om det er noget, der er udviklet med tiden. Han skal dreje rundt om sig selv 3000 gange i løbet af en kamp. Piruet-driblingen. Desværre virker det til, at det kun er ham selv, der bliver rundtosset af det.
København.