Snak

Mere indhold efter annoncen
Man kunne også spørge ham, om det virkelig er nødvendigt at købe 3 centerforsvarere i træk, uden zoneerfaring. Eller tre angribere i træk der ikke passer på den profil vi spiller med.
Han er ubestrideligt en god træner, og han kan få hold med nogle helt klare forudsætninger til at levere kollektivt på et meget højt niveau. Det kan man ikke tage fra ham og det elsker jeg ham for.

Men handlerne... føj. Og problemet er jo, at der over de næste 2 vinduer skal hentes ca 11 spillere. Santander, Robin, Peter og Verbic fra toppen og Kusk, Thomsen, Høgli, Matic, Touhtouh, Thomsen og Pavlovic fra bunden skal alle erstattes.

Skal erstatningerne koste 15 millioner stykket og bruge 1½ år før de kan præstere, så får vi et problem.
Det optimale scenarie er klart, at han melder ud der til vinter hentes en chefscout/sportschef ind, og at han vil bruge nogle af de frigivne tider på førsteholdet.

Men det sker jo ikke. Ståle degraderer ikke sig selv. Skal vi så krydse alt der krydses kan for at han pludselig i de to næste vinduer formår at handle ordentligt ind - eller skal man fyre Ståle, evt når sidste kamp i efteråret er spillet?
moderator
Jeg kan ikke forestille mig en situation, hvor Ståle fyres. Så tror jeg snarere, han selv smider tøjlerne, og konkluderer, at han ikke har mere at give FCK.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Bomben kan stadig nå at lande, men man har jo lidt indtrykket af at den eneste der kan fyre Ståle Solbakken i FCK er Ståle Solbakken.

Det er også begrænset med oplagte kandidater til at erstatte ham med, og manden har jo to jobs, så forstår godt man er tøvende.

Hvad med Frank Arnesen og Morten Olsen eventuelt?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Af samme årsag håber jeg Werder, Sunderland eller en anden trænerløs storklub ringer.
Favorit scenariet om at Ståle træder et skridt ned tror jeg simpelthen ikke på.
Det er lige før at jeg håber på et exit fra europa, for så kan den forhelvede ikke gå længere.
Kvist raus.
Det er ikke nødvendigt med BÅDE Morten og Frank. Men der kommer til at hvile et gigantisk pres på Ståles træner afløser. Så enten skal den træner være at et meget hårdført stof, eller også skal der en lynafleder ind som sportschef.
moderator
Jeg håber aldrig, det går dårligt, og selvfølgelig skal vi videre fra Europa. Vi er havnet i en fin pulje, og skal bruge én sejr i to kampe for at stryge videre.

Der er en reel risiko for, vi misser europæisk deltagelse næste sæson, og det vil være en katastrofe. Det er enormt vigtigt, at kampen mod BIF i pokalen blev udsat, for i dette efterår var ikke sluppet godt fra den.

Hvem der eventuelt skal overtage efter Ståle ved jeg ikke, men det bliver stensikkert hverken MO eller Arnesen. Derimod kigges der nok mod Marcus Allbäck eller én, der på en eller anden vis har haft berøring med FCK tidligere.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg håber aldrig, det går dårligt, og selvfølgelig skal vi videre fra Europa. Vi er havnet i en fin pulje, og skal bruge én sejr i to kampe for at stryge videre.


Det gør jeg naturligvis heller ikke. Det var et udtryk for hvor meget jeg reelt ønsker en ny træner ligenu. Om det stadig er skuffelsen fra igår, eller om det er Ståles arrogance der irriterer mig i denne situation, ved jeg dog ikke.
Kvist raus.
Annonce