Snak

Mere indhold efter annoncen
Ingen grund til en Ove. Betal det, den rigtige træner koster. Enten en Roy Hodgson - type, eller Hjulmand. Betal det han koster. Æd vi taber 50 millioner på lønnen og transfers bagefter.
Jeg køber heller ikke den med at det bare skyldes uheld, manglende skarphed og mangel på selvtillid.

silly season går snart igang med et transfer vindue som snart åbner, det bliver lidt spændende at se hvad rygtestrømmen peger på, der er en masse ting i spil.

mit håb er en større udrensning i truppen hvor en masse løntung dødvægt bliver fjernet, her tænker jeg på Kusk, Anton, Matic, Pavlovic, Toutouh og PB, og kan man få penge for Robin Olsen, så kan jeg godt leve med SA på kassen i foråret.

Og det sker formodentligt ikke, men har bare lidt svært ved at se EJ være den som kommer tilbage fra en lang skade og stabiliserer forsvaret, Santander er god og passer godt ind i stilen, men er heller ikke en spiler som bomber 20-25 mål ind i ligaen på en sæson.

Grundlæggende tror jeg ikke der skal så meget til før det spiller på banen.

1. klar leder centralt i forsvaret

2. en kompetent spiller centralt til midten

3. en angriber som har de kompetencer som det kræves i FCK.

Og så ved jeg ikke om kikkerten er vendt mod nogle bænkede danskere, som måske går med en lille drøm i maven om en tur til Rusland til sommer
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Det sørgelige er, at alt tyder på, at det ikke er nok blot at reparere. Carlos Zeca er det nyeste eksempel. Hvis holdet skal fungere, så skal samtlige huller dækkes til perfektion. Igen fordi konceptet har spillet helt fallit, og man derfor er afhængig af individuelle, store præstationer.
København.
Jeg tror ikke det giver mening at fyre Ståle nu. Giv ham de 3 sidste kampe, og hvis der ikke er markant forbedring at spore og udbyttet er minimum 7 point, så er jeg enig i at han skal ud. Så har man en måned til at finde den rigtige træner samt stab.
København
Signalværdien i at kyle ham ud nu, er jeg ellers ret vild med.
København.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Grundlæggende hjælper det bare ikke på at de indkøbe han har foretaget har været rystende ringe, og selv med ny træner og en ny kompetent sportsdirektør, så skal der ryddes gevaldigt op i truppen
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Jeg er helt enig i at Ståle har fejlet. Men husk nu på at vi har været den rigeste klub i norden i snart 2 årtier og det er kun under Ståle vi har fået de helt store resultater internationalt. Det er nemt nok at vinde mesterskabet med fck år efter år, næsten lige meget hvem man har som træner. Men at nå langt internationalt med et hold som aldrig møder større modstand end røven af championsship i lagaen og endda besejre Man U, spille lige op mod Barca over to omgange, og endda at have fortjent at vinde det ene af opgørende mens barca var på sit højeste, og få et dansk hold til at spille på den anden side af vinterpausen ude i europa, afkræver større respekt end alle de plastik fans kan mønstre.

Jo Ståle har overvurderet holdets styrke på trods af så massive profil afgange og erstattet disse med spillere der skulle bruge tid til at blive profiler. Og dermed efterladt holdet i en tid hvor kun Kvist skulle skubbe alt igang. For lad os være ærlige. Ingen og abselut ingen havde forudset at Erik vil falde så meget i og Santander vil blive skadet. Jeg tror ståle tænkte, hvilket man kan tilgive ham, at Erik, skal styre forsvaret og give den nye mand Lüfner, lidt frihed til at falde til. I stedet sejlede han fuldstændigt. Man have troede at Matic og Gregus vil tag et skridt frem så de kunne aflaste kvist og at santander skulle sætte være target mand, som skulle give frihed til pavlo og Soteriu til at blive bedre med tiden. Selvom Pavlo vist havde allerede opbrugt den kvote. Istedet er Erik og Kvist faldet, mens Kvist på det seneste virker som om han er på vejh tilbage, og Satander langtidskadet. Så der røg hele midteraksen. Helle ikke Toutouh har spillet godt eller kusk. Kun verbic og nu falk har haft et højt nieavue alle andre har fejlet. Jeg er synes man gav Ariel for kort snor og var lidt for hurtig med at give Ståle sæddet tilbage, kun på baggrund af hans tidligere meritter, men jeg synes også at man er for hurtig til at glemme hvilken man man har siddene i sæddet lige nu. Der er ingen trænere ude på det marked som vi kan skaffe der vil være bedre end Ståle.

Jeg synes også man har købt fra et lavere niveau end man har sendt afsted, eller ihvertfald er det ikke som CV plejde at sige, at holdet skal komme stærkere ud af vinduet end det gik ind i. Men en stor del af skylden ligegr også hos bestyrrelsen der vælger at udbetale 98 millioner i løbet af sommerpausen til aktioneræende af overskuddet, i en sæson hvor man ved at man har måtte sende nogen af de største profiller i klubbens historie afsted. Jeg trr helt klart at vi kunne havde haft et bedre midterforsvar, midtbane og endda angreb hvis de 98 var blevet givet til at styrke holdet i stedet. Mange af de indkøb ståle har lavet bære bræg af at de skal udvikles. Som Verbic der var fejlkøb sidste sæson i mine øjne, men som viser sig at være måske suppens største profil meget snart
Prøv at overvej, hvad det koster at fyre Ståle Solbakken. I 2013 skrev Ekstra Bladet, at han som minimum fik syv mio kr. om året, men at man regnede med, at han nok fik et par mere. I sommers gav man ham så endnu en ny kontrakt, og mon ikke man, i euforien fra CL, har givet ham endnu et hop i lønnen? Det er ret voldsomme beløb. Han må sgu godt skride selv.
København.
moderator
Ståle skal selvfølgelig ud. 14 points efter BIF er uacceptabelt, og der er ingen fremgang at spore. Tværtimod. Vi har spillet helt ad helvede til hele efteråret, og at vi er havnet i et europæisk gruppespil er et mirakel.

Ståle er fuld af dårlige undskyldninger, men bærer, som Matias skriver, hele ansvaret selv. Med den rolle, han har påtaget sig, så er det hans røv, der i klaskehøjde.
Hvad han har gjort i fortiden, kan vi ikke bruge til en skid nu.

Han forsikrede os om, at en gentagelse af fiaskoen fra sidste åreladning ikke kom til at ske. Det er meget meget værre nu, og han er eneansvarlig.

Jeg kender ikke andre klubber i vores position, der ville have beholdt træneren så længe. Alle de øvrigt trænere i Superligaen har læst os fuldstændig, og vi bliver udmanøvreret af Hobro, SE, OB, Horsens osv. Det er pinligt.

Vi er fire points efter Hobro, hvis trup tilsammen har kostet mindre end Matic.
Matic og Pavlovic har vel tilsammen kostet mere end de øvrige Superligaertrupper pånær FCM og BIF.

Hvordan fanden kan det gå upåtalt hen?

Hvorfor køber man spillere i dyre domme, der skal bruge halve og hele sæsoner på at tilpasse sig?
Har man netop ikke et scoutingsystem for at undgå den slags?
Altså købe spillere, der kan bidrage her og nu. Det har vi gjort før med succes.

Ståle skal ud!
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det bliver naturligvis dyrt at fyre Ståle og jyderne skal nok hjælpe med at bevillige penge, hvis det skal virke. De penge er nemme at skaffe.
Send jyderne det Viasat klip med Luftners kavalkade af fejlafleveringer, inkluder hans transfersum. Skal der mere til, så send et billede af pavlovic.
Annonce