Snak

Mere indhold efter annoncen
Alt det der med manglende selvtræning osv., er det noget du finder på, eller er der en historie om det? Youssuf Toutouh har været pisseringe, men jeg var ikke klar over, det var fordi han var blevet ramt af den sydamerikanske syge.
fck-medløber.
Jeg lader som regel artikeltosserne finde på ting.

Det var et video-interview med Ståle, mener det var Tipsbladet som lagde den op.
Her sagde Ståle at flere spillere havde haft en "lidt for god" sommerferie. Efterfølgende forklarede han noget omkring romerlys-episoden og at flere spillere ikke havde fulgt træningsprogrammerne, som var sat. (Underforstået at Toutouh var en af dem)
Det blev sagt på en lidt kryptisk måde, men pointen var ikke til at tage fejl af.

I øvrigt har jeg nu læst en del Ståle-artikler igennem nu her, der er godt nok blevet sagt meget lort.
Alright. Så skal han fandeme også have noget røg. Han slog mig ellers ikke som sådan en type. Ikke efter FCK havde haft fat i hans mor, i hvert fald.
fck-medløber.
Nu har jeg set det med hans mor omtalt et par gange, men den epsiode må været røget hen over hovedet på mig. Hvad handler det om?
Jeg kan ikke helt huske det længere, så det bliver meget anekdotisk. Det var noget med at Youssuf Toutouh på et tidspunkt til dels lagde til grund for at han var blevet så god som han var på det tidspunkt, ati han var begyndt at spise rigtigt, hvor han tidligere havde guffet sin mors mad. Or something to that effect.

Det er en af dem, der bliver sjovere med tiden.
fck-medløber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ham der laver mad til spillerne når de er i klubben, tog hjem og lærte Toutouhs mor at lave sundere mad, fordi det mad han spiste var for tungt.
BÅÅÅÅMP

Så er der snart superliga igen.

Vi har det bredeste udvalg af spillere hele sæsonen, og for første gang længe kan vi forvente at se Verbic og Falk fra start samtidigt - og endda med Boilesen og Ankersen bag dem.
FCN scorer mål som ingen har de sidste 20 år, men deres bagkæde kommer med garanti til at blive udfordret i 1 mod 1 situationer fra vores kanter.
Kvist er ikke en sikker starter grundet sygdom, så vi slipper måske for han får sig selv smidt ud på Marcondes.
Marcondes scorer i øvrigt. De er alt for gode i mellemrummet, så vi han vil både få et par frispark og almindelige aflsutningschancer omkring feltet.
Vi scorer også. Spørgsmålet er bare, om vi de scorer for mange de første 60 min, til at vi kan hente dem, de sidste 30 med Santander på banen.
Jeg tror det bliver en sjov kamp, og sådan som der smides i grams med gratis biletter alle steder, skal der også nok komme 18-22000 i parken.

Alt i alt bliver det for den neutrale en fed kamp og vinder vi, bliver vi også glade.
Jeg tror vi slår dem. Falk-verbic bliver en fornøjelse.
Jeg håber Santander starter ude, selvom han nok godt kan spille en time. Jeg tror han vil være meget bedre i de sidste 30 end de første 60.
København
Selvfølgelig starter Santander ude. Eneste spørgsmål er om Kvist er klar eller om Matic starter.
Det fik vi så svaret på. William Kvist syg. For god ordens skyld:

Robin Olsen
Peter Ankersen - Denis Vavro - Michael Lüftner - Nicolai Boilesen
Rasmus Falk - Carlos Zeca - Uros Matic - Benjamin Verbic
Pieros Sotiriou - Andrija Pavlovic

Jeg ved ikke, om det bliver en svækkelse, at vi ikke har William Kvist i startopstilingen. Han ville få problemer med de hurtige folk, FCN har løbende rundt. Ham deres nye skud på stammen får Danny Amankwaa til at se langsom ud. Omvendt kan man nemt forvirre Uros Matic, så det er nok pest eller kolera. Jeg tror vi får smæk. Forhåbentlig er banen så elendig, at de ikke kan få held med spillet ved jorden og alle deres dybe bolde hopper ud af banen.

Vi taber 1-4, og vi får mindst to røde kort. Ståle Solbakken bliver også sendt væk.
København.
Annonce