Snak

Mere indhold efter annoncen
Han er selvfølgelig ikke den værste midtbanespiller vi har haft. Jeg synes bare han har store udfald. Men som back-up er han måske ok. Jeg er spændt på at se hvad der skal ske med Keita. Det kunne ligne Ståle enten at hente ham tilbage for at sætte ham på bænken, eller at leje ham ud endnu en gang.
Nogen som har fulgt med i det svenske og kender lidt mere til hans niveau deroppe?
Repos, vi skal også af med Robin. Han placerer sig forkert, han tager absurde beslutninger og ilden er væk.

Det er godt nok mange spillere.

Luftner, Gregus, Zeca, Vavro og Sotiriu tror jeg stadig har kvaliteter vi kan arbejde med.
Matic, Toutouh, Pavlovic og Kusk skal derimod ud.

Jeg forstår ikke, hvorfor Amankwaa har spillet så lidt iøvrigt, men skal han fortsætte med det kan vi lige så godt lade ham gå med det samme.
Jeg skal lige forstå hvilke kvaliteter det er du ser i Lüftner?
Er det på bagrund af Ståles opbakning du håber at der er kvaliteter eller har du set noget som jeg (og måske også en del andre) ikke har set?
moderator
Jeg har ikke medtaget de spillere, der har fået lovning på at smutte; Robin O., Ankersen og Santander.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Vi skal bruge vinterpausen til at forberede os så meget som overhovedet muligt til næste sæson. Den her sæson er tabt i Superligaen. Som den er forløbet og sådan som vi spiller, så vil det være en præstation i sig selv hvis vi blot ender på 4.pladsen. Vi er stadigvæk med i Europa League og kan med en sejr imorgen imod Sheriff, spille os videre til knockout fasen. Jeg har dog ikke nogen som helst forventning om at vi kommer langt i den turnering. Få ryddet op i truppen allerede til januar. Jeg har tidligere haft den holdning at januar transfervinduet er noget underligt noget. Det at et hold kan være helt forandret cirka halvvejs i sæsonen. Men i det her tilfælde kommer transfervinduet dog som en yderst kærkommen mulighed til både at få spillere ind, samt spillere ud. Det vil også psykologisk give et løft til niveauet. Det kommer selvfølgelig også an på hvilke spillere der kommer ind, men det burde dog ikke være så svært at finde noget der er bedre end det vi præsterer nu.

Vintertransfervinduet mener jeg udelukkende skal bruges til at spille nye spillere ind på holdet, frem imod næste sæson. Ikke nogen lappeløsninger og ikke nogen lejemål. Vi har heller ikke tradition for lejemål i FCK og den trend håber jeg fortsætter til januar. Ellers skal det ihvertfald være med option på køb. Men spillere som Toutouh, Matic, Amankwaa, Pusic, Pierre Bengtsson, Robin Olsen og Pavlovic ser jeg ikke som en del af et fremtidigt FCK hold.

Spillere som jeg kunne tænke mig til klubben er lang. Men de mest grundliggende ting burde være på plads først. Her tænker jeg primært på forsvaret og på målmanden. Andreas Granqvist har været nævnt og han har vist sin høje klasse. Senest i de to VM kvalifikationskampe imod Italien. Det kan godt være han er lidt op i årene, men så gammel er han heller ikke. Hent ham til januar. Hvis vi har muligheden for at hente Bjelland, så skal vi helt sikkert gøre det. Han vil betyde meget for at få stabiliseret vores forsvar. Alternativt Erik Sviatchenko. Ellers har jeg også en drøm om at hente Lasse Schøne. Det kan være at han gerne vil hjem til Danmark og der vil FCK være oplagt. Det samme med Nicklas Bendtner. Han har tidligere udtrykt sit ønske om at vende hjem til FCK. Det kunne han passende gøre til sommer. Det kommer også an på hvor meget Rosenborg kræver for ham.
Forza Napoli Sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi skal have en mere strømlinet trup. Der skal være en klar fordeling mellem kvalitet, reserver og talent. Truppen er et stort rod. Jeg har ikke afskrevet hverken Michael Lüftner eller Denis Vavro. De spiller på et hold, hvor intet fungerer, og hvor træneren tydeligt lader dem i stikken i det taktiske oplæg og manglende fokus på kæderne foran. Dermed ikke sagt at de to ikke har været dårlige.

Udover dem, der allerede er nævnt, så skal man også finde en løsning på højrebacken. Peter Ankersen ville videre i sommers, og han er utvivlsomt endnu mere opsat nu. Man skrev en lang kontrakt med Mads Roerselv i sommers, hvorefter man har smidt ham i spændetrøje og hevet al talent ud af ham. Åbenbart. Enten skal han have nogle minutter - hos os eller andre - alternativt skal man ud og hente to nye højrebacks. Den ene til januar. Jeg forstår ikke, hvordan man kan se et talent, og smide en lang kontrakt efter ham, hvorefter han dårligt kan blive brugt i pokalen, eller når både førstevalg og andetvalg er skadet. Det er absurd.

25 mand, tak. To til hver position og fyld resten med U19.
København.
"Jeg frygter desværre at vi skal hænge på Pavlovic i længere tid. Ham og Ståle må have en form for kærlighedsforhold"

- Han læser også bøger og sådan noget. En skrøbelig karakter fra det barske Balkan. Ståle Solbakken kan ikke være i sig selv over det intellektuelle touch, og de underliggende paradokser. Overflade møder fordybelse, macho møder følsom. Far møder søn.
Mads Roerslev har så vidt jeg kunne forstå fået et gevaldigt formdyk på det seneste, hvilket har sat ham rigtig langt tilbage. Jeg skal ikke kunne sige om den lange kontrakt har givet ham for meget ro på.
København
Han er da mangfoldig, den kære nordmand. Den skal have have.

Sønner som Daniel Amartey, Youssef Toutouh og Andrija Pavlovic. Lidt for en hver smag.
København.
Alright, quaz. Uanset hvad er det for dårligt. Af ham, af staben. Af alle.

Han er da desuden ikke i så ringe form, at han ikke kan spille for U-landsholdet.

Men det kan selvfølgelig være, at alternativerne er endnu dårligere.
København.
Annonce