Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja FCKs defensiv sejler, men der er næsten et halvt år før FCK skal i kval kampe, såfremt de kvalificerer sig til sådanne, og du kan ikke bare sige at fordi den sejler nu, sejler den også til den tid. Specielt ikke fordi Johansson kommer tilbage + der er et sommervindue til at hente nye spillere. FCK, og Danmarks koefficient, ville helt klart være bedst tjent med at kjøvenhavnerne bliver ét af de fire hold som skal repræsentere DK, uanset deres nuværende niveau.
FCM Liverpool
Du forstår tydeligvis det nye koficients system kun er til FCKs fordel i Euroleague?
Som sagt stop trolleriet.
Det var da faktisk ok. Også defensivt.

Men ja. Lad ikke spillerne have den slags oplevelser næste år. Pengene og koefficient point kan vi ikke bruge. For slet ikke at tale om muligheden for at skærpe holdet og modne spillerne mod dygtigere modstandere end vi ellers møder. Lad os se om vi ikke kan nå at rykke ned så vi kan bygge op i 1 division.
Benzo: Din påstand bliver dermed at Johanssons genkomst stabiliserer defensiven? Den køber jeg ikke umiddelbart, så vidt jeg husker var defensiven også svag under Johansson. Zanka var som jeg ser det det bindende punkt.

FCK får ikke rettet defensiven på et halvt år. Solbakkens indkøb har været for dårlige, han er nødt til at finde alternativer til sommer og så er muligheden for kval. til EL forduftet.

Det giver en "gratis" sæson til at bygge truppen op igen. Jeg tror vi får et FCK mandskab på niveau med sidste sæson at se igen. Det bliver spændende at se om BIF og FCM kan holde distancen. Jeg glæder mig allerede.
@SoccerManiac: Kan huske at du meget behændigt blev væk fra tråden efter den lille snak om bare at købe stort set alle de andre SL klubbers profiler du havde rodet dig ud i.

Og nu, efter at have set hvad de profiler koster (*host* Sørloth *host*), vil du nu godt sige farvel til 50-60 millioner en kval til Euro League ville give os i kassen..... Jeg undres!

Og samtidig undrer jeg mig over hvordan du mener at det vil blive nemmere at tiltrække de profiler der SKAL hentes til sommer, uden udsigt til Europæisk fodbold. Selv uden de 50-60 millioner, giver de 18 sæsoner i træk med europæisk deltagelse en del i forbindelse med det udstillings vindue FCK også skal sælge sig selv som, overfor de spillere vi vil have til klubben. På lønsiden er der vel en del klubber i både Holland og Belgien som er i samme liga som os og også højere, men udsigten til at vise sig frem i ChL og/eller Euro League kontinuerligt kunne få nogle af de spillere til at vælge os til og ikke fra.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Maniac

Det er min påstand at defensiven bliver bedre når Johansson kommer tilbage, hvor meget bedre vil tiden vise. Den overordene påstand er at FCK er bedst tjent med at komme i europa, selv hvis de stadig har defensive kvaler.
FCM Liverpool
Hjaelmen: Det er rigtig. Et eller andet fjols skrev pludselig at man ikke kunne købe Sørloth fra FCM da et udenlandsk klub ville give 75 mill. +.

Er det en undskyldning? Kunne FCK ved god scounting ikke have hentet Sørloth før FCM eller have budt på ham før CP? Så vidt jeg erindrer kom buddet i sidste øjeblik fra CP, mon ikke FCK kunne have hentet ham til 50 mill.? det ville være bedre end det skravl FCK har hentet.

FCK er simpelthen for sent ude og det har de været siden Solbakken fik ansvaret.

Ellers: Jeg stopper i tråde der ikke giver debat fordi indlæggende bliver for sølle. Beklager men det bliver jeg fortsat ved med. One-liners som der er alt for mange af på bold.dk skaber ingen debat.
Benzo: det er også ok, tillykke med sejren forleden.
Og hvad så, hvis man bliver udstillet imod et stærk hold i kvalen? Skulle det være udslagsgivende og medvirke til, at professionelle fodboldspillere bliver tømt for al selvtillid og ikke kan præstere noget resten af sæsonen?
Jeg så at Atletico Madrid blev trukket offside fire gange i kampen. Det må være rekord for sæsonen. Jeg sad ellers og overvejede om snittet for sæsonen var over eller under een offside per kamp.
fck-medløber.
Annonce