Snak

Mere indhold efter annoncen
Dan hammer taler i fodbold fm om, at han regner med / gætter på Hjulmand skifter til en anden dansk klub til sommer. De fleste gætter på ham mener FCK - for hvad skulle Hammer vide om andre klubber ?

Er det sandt, og baseret på reel viden han har om enten Ståle ud eller mere konkret Hjulmand ind - så skal spradebassen holde mund og undlade at sprede statshemmeligher nogen er kommet til at fortro ham.

Men jeg tænker det bare er tankespind - som da han sidste år antydede vi ville hente Duelund i en signatur handel.
@Northishere

Du kan høre podcasten her:

https://player.fm/series/fodbold-fm/brondbys-fremtid-og-de-danske-konceptklubber-1

De snakker Hjulmand og hans fremtid fra ca 52m og frem til slutningen (det er kun ca 3 minutter).
FCM Liverpool
Dan Hammer er ikke verdens mest populære mand i FCKs bestyrelse, så jeg tillader mig stærkt at tvivle på at han har kontakter med adgang til så privelegeret viden.

Jeg er med på at før i suppens historie har set den slags viden komme frem ved lokumslækage, men det må vel tilhøre kategorien Only In Aarhus.

Godt nok matcher vi p.t. GF på gabet mellem forventninger og præstationer, men alt andet lige har jeg tillid til at ledelsen ikke agere så uprofessionelt.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Tak Rogo. Det var lige det indlæg mavesyren havde brug for i den sammenhæng.
Jeg er med på at før i suppens historie har set den slags viden komme frem ved lokumslækage, men det må vel tilhøre kategorien Only In Aarhus.
Hehe. Fordums fyringer på motorvejstoiletter og utætte vandrør, der drypper hele vejen til lokalsprøjten er i hvert fald noget vi har excelleret i her i den jyske hovedstad.

I tilfældet med Dan Hammer er det vel også værd at bemærke, at han dengang han blev afskediget heller ikke fik så pæne ord med på vejen, fra specielt The Don. Han lader ofte til at være en, der godt kan lide at høre sig selv tale og gerne mener, at han selv har ret. Han kan have nogle fine pointer ind i mellem, men at han kan være så påfaldende tæt på nuværende FCK-top stiller jeg mig meget tvivlende overfor.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes Dan Hammer normalt virker meget velovervejet i Fodbold FM. Jeg har ikke hørt nyeste episode endnu.
fck-medløber.
Det er maaske uundgaaeligt men at erstatte Staale med Hjulmand + en ny sportsdirektoer vil blive helt vildt dyrt eftersom det er mere end tvivlsomt Hjulmand kan goere brug af Staales indkoeb. Som seneste regnskab viste blev der investeret 153 mio. kr. paa nye kontraktrettigheder i 2017, laeg dertil afskedssum til Staale og vi har at goere med en ret vild nedskrivning selv for FCK.
Kasper Hjulmand skal nok finde plads til Viktor Fischer, tror jeg.
fck-medløber.
Hvilke af Ståles indkøb vil Hjulmand ikke kunne gøre brug af hvis han kommer til FCK? Der er jo nok de åbenlyse som Lüftner og Vavro. Og så er spillere som Pavlovic og Matic nok også fortid i FCK til sommer. Spillere som Santander, Robin Olsen og Peter Ankersen, forventes også skudt afsted til sommer. Men ellers har vi en ganske fornuftig trup, som der selvfølgelig trænger til forstærkninger visse steder, men jeg tvivler på at vi ser en kæmpe udskiftning på holdet med en ny træner. Det vil være direkte uansvarligt. Jeg drømmer om Lasse Schøne, Bendtner og Bjelland til sommer. Jeg ved godt det lyder temmelig urealistisk p.t. men jeg håber virkelig det kan lade sig gøre.
Forza Napoli Sempre!
Hvis vi skal drømme den slags drømme, så håber jeg på Mathias Zanka Jørgensen, Andreas Cornelius og Thomas Delaney til sommer.
fck-medløber.
Annonce