Snak

Mere indhold efter annoncen
Rogo

Jeg tror godt det er gået op for folk at FCK prøver at fortrænge Don Ø i samme tempo som Norman Bates og moderen.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Vavro og Luftner kan nok ikke spille samtidigt i en tre back kæde, men med Erik og Boile som de to andre ville vi fint kunne spille med Luftner eller Vavro som den tredje.
Højreback kan Ankersen dække - han skal trods alt lige sælges først
Venstre back har vi ikke
Central midt kan Gregus-Zeca-Thomsen-Keita nemt dække og mon ikke også Kvist kan lære et par nye tricks.
I front giver Falk-Skov-Pieros-Fischer-Santander masser af muligheder.

Jeg kan ikke se et reelt problem faktisk, altså udover venstrebacken. Profiler skal naturligvis erstattes - men det skal de jo også hvis Ståle bliver.



En stor del af hovedpinen denne sæson er jo netop at vi ikke har en klassisk Ståle-fck trup.
Hjulmand, Rakic, Vesterlund, Roerslev, Holse og Wind er iøvrigt på u19 landsholdet. Det er sgu meget pænt. For pokker hvor skal vi have vekslet det råtalent til seniorspillere !
@steve


Mit indlæg har ikke lige noget med fodbold at gøre, men den sammenligning du lavede med Norman Bates og moderen ;)
Genialt og morsomt, du kan dine film klassikere...
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
Nu har jeg også fået hørt Dan Hammer, og det mest sigende omkring Kasper Hjulmand var da at han gjorde hvad han kunne for ikke at sige noget.

Jeg tror nu heller ikke han ved noget om den sag.
fck-medløber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FCK har lagt en video op på Facebook, med deres årlige jakkesæts billeder fra Hugo Boss.
Jeg kan tælle 22 mand, men ikke synet af Toutouh - til trods for at flere andre dumpede spillere er med, såsom Matic.

Er der nogle der ved hvad Yus render og laver? Træner han med U19?
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Central midt kan Gregus-Zeca-Thomsen-Keita nemt dække og mon ikke også Kvist kan lære et par nye tricks.


Er de spillere du naevner ikke lige praecist de forkerte til den maade Hjulmand spiller paa? Kvist er jo langsom som et ondt aar og Gregus´ kvaliteter er vel mere power og gennembrud end spil i smaa rum? Keita og Zeca har jeg ikke set nok til at kommentere paa og Thomsen kan sikkert blive en fin spiller hos hvemsomhelst hvis han gider loebe.

Santander og Pieros er rigtig gode spillere, men igen, det er vel ikke spillere som er helt vildt bevaegelige? De er jo koebt til at vaere Staale angribere og ikke Hjulman angribere.

Typemaessigt naar jeg kigger paa FCK og FCN er det meget forskellige spillere jeg set, men igen, jeg kan meget vel tage fejl.
Typerne er ikke 100% ens, det er rigtigt. Men jeg synes ikke de er så langt fra. Det ville naturligvis kræve, at de skulle spille anderledes og måske udvikle nogen afspekter lidt. Men det tror jeg så også godt Hjulmand ville kunne.
Pieros og Santander er ikke mere stillestående end Ingvartssen var. Gregus har ikke power eller fysik, han er god i pasningspillet. Måske ikke Mikkel Jensen god.
Jeg forstår faktisk slet ikke din karakteristik af Pieros og Gregus. Du beskriver dem som fck arketyper hvor det er helt tydeligt det ikke er tilfældet.

Hvis jeg nu skulle komme dig i møde kan jeg godt medgive, at der måske mangler en spiller der er bedre i dybden (selvom Pieros og Holse kan løbe fint) og at der ikke er en der er så god til at dirigere spillet dynamisk som Mikkel Jensen / Lobotka.

Men til gengæld, er Boilesen og Erik et fantastisk par, der er markant bedre defensivt end han er vandt til. Og FFS ville alle tre være enormt gode forrest i en 343.

Og så igen. Hjulmand er i stand til at justere sin 343 i fcn - så det tænker jeg også han kunne i FCK.
Nu hørte jeg også anden time af Fodbold FM. Troels Henriksen tacklede Viktor Fischer for at skubbe en modstander ud af banen og råbe ham ind i hovedet i nogle sekunder.

Det lagde jeg ikke mærke til. Andre?
fck-medløber.
moderator
Det gjorde han. Ham fyren der faldt var også lidt teatralsk og i bedste Zanka-stil satte han sig på hug og begyndte at råbe ham hånligt ind i hovedet.
Dette er en signatur.
Annonce