Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan huske at der i en periode figurerede en statistik, hvori Bergdølmo var den spiller i superligaen der løb mest i løbet af en kamp. Min eneste tanke var at det var imponerende, når man tænker på hvor langsom han var.
Hvis målingen går på decideret "løb" i løbet af kampen (og ikke bare distance man bevæger sig), forstår jeg det godt.
Pga. forskellen i længden på min kærestes og mine ben, så løber hun også mere end jeg gør, når vi går tur sammen.......


Mere alvorligt kan han som venstreback jo sagtens have løbet en del i løbet af kampe, uanset at hans topfart ikke var så høj som andres.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
moderator
"Sandheden" om Bergdølmo overgåes vel kun af tilsvarende om Pagge.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hvis jeg lige må komme med et lille rant:

Jeg synes godt nok jeg savner lidt gennemsigtighed blandt vores talenter og talentudvikling. Vi bruger mange penge på talentudvikling og vi har mange talenter på de respektive u-landshold. Alligevel hører man forsvindende lidt omkring vores talenter. Det er jo, som andre tidligere har nævnt, et bevidst valg for at mindske det offentlige pres på vores talenter. Men det gør nogle gange svært at forholde sig til hvorfor at man fortsat holder flere af dem væk fra førsteholdsfodbold.

Inden folk brokker sig over at dette selvfølgelig ikke er sæsonen man skal ud og lege FCN og satse på unge talenter, så er det eneste jeg ville ønske man gjorde som klub var at man kommunikerede mere omkring talenterne og dagligdagen for FCK Talent, når nu man f.eks. har et fuldtidsorgan i FCK-TV.

Og for at slutte mit rant, vil jeg så gerne lige pointere at jeg synes det er rart at se at Wind får og griber chancen.
Jeg mener det var Brian Riemer der for et par år siden fortalte i Fodboldd FM at man havde en udfordring med at få ungdomsspillere til at holde fokus på deres udvikling, når de opnåede succes på diverse ungdomslandshold og samtidig blev danske mestre med FCK u15/16 osv.

Derfor ville man bl.a ikke have at der blev sat fokus på talenterne mediemæssigt, så de kunne udvikle sig i fred og ro og samtidig lære at det først bliver rigtig sjovt når du ender i førsteholddsstruppen.
Mener at huske han også nævnte det med at talenterne skulle træne samtidig med førsteholdstruppen så de unge drenge kunne se over på hvad der er endemålet, og ikke blive tilfredse med at være de bedste i deres årgang.
Absalon og Zuma.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er også coke i Trondheim.


Kan fodboldspillere slippe afsted med at tage coke? Tænker det er på dopinglisten.
Vi har da solgt et par ungdomsspillere for beløb der retfærdiggør at fortsætte arbejdet. Og så virker det i det hele taget som en god ide, at man ikke jævnligt går ud og råber op om, at man har hentet det nok største talent i norden på en eller anden position.
Er man egentlig ikke også stoppet med den retorik i Brøndby, eller er man bare stoppet med at hente ungdomsspillere til klubben derude?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Det ville da selvfølgelig gøre fans glade når vi nu elsker at lege mandagstrænere (hvilket selvfølgelig er og skal være en del af hele fodboldkulturen), men kan sagtens se hvordan mere gennemsigtighed ville ske på bekostning af vores talenter. Det har jeg ingen interesse i. Jeg kan ikke se de store positive perspektiver i større gennemsigtighed. Ser her nærmest kun mere stof til fans og indslusning til den offentlige del af fodbold for vores talenter. Til gengæld ser jeg store negative perspektiver allerede nævnt i tråden.

Er man egentlig ikke også stoppet med den retorik i Brøndby, eller er man bare stoppet med at hente ungdomsspillere til klubben derude?


Underlig bemærkning fra en fan af en klub der overhovedet ikke benytte talenter.
Ja hold da op.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Annonce