Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis en af vores forsvarsspillere ikke husker at være klar på situationer, hvor en medspiller ikke får headet en bold væk, så forventer jeg, at samme forsvarsspiller skal løbe 10 gange ekstra rundt om træningsbanen til næste træning, samt at han skal hente vanddunke og samle bolde efter træning.

Jeg var for øvrigt ikke tilfreds med Zeca i dag. Det er muligt, at han løber og arbejder meget, men han fik smidt nogle håbløse bolde væk undervejs.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Det er cirka lige så opløftende at se Peter Ankersen forholde sig til sit eget spil, som det er at se Brøndby score.
Batman Close. London W12.
Det er muligt, at jeg blev grebet en smule af euforien. Jeg synes dog ikke, vi snakker en dårlig præstation. 7 eller 8, hvis vi skal blive i retorikken. Hans arbejdsindsats kan man ikke pille ved, og han tager flere gange initiativet til selv at tage løbene med bolden. Det gik ikke alt sammen godt i dag, nej, men hvor vi flere gange står meget stille, så gør det noget, at en mand prøver. Han erobrer desuden bolden voldsomt mange gange. Specielt Magnus Kofod blev taget bagi.
København.
Fine karaktere. Med undtagelse af Peter Ankersen, hvor jeg forestiller mig at du har lavet en tastefejl. Havde han en god aktion?
Ja, én.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ankersens indlæg ved sidste scoring er ret beset ikke imponerende - det er en ballonbold, der har retning mod modsatte hjørne af det lille felt. Han ender selv nede ved baglinjen uden fart, så jeg synes egentlig ikke det er godt klaret. Men i det mindste var han da med fremme ...

Det var til gengæld en god aktion af Wind, der vinder sin duel og header en fin bold til Santander.
Batman Close. London W12.
Jonas Wind er bare pisse cool. Jeg håber så inderligt, at han tager næste skridt.
København.
Apropos Wind

Lidt af en gåde at Pieros skulle rende og være i vejen i 77 minutter.
Wind gjorde mere fyldest i det kvarter han fik.
Pieros har scoret 9/13 mål, mod de fire bundhold. Jeg er lidt bekymret for at det ikke er tilfældigt.

---

Ellers er dagens sejr et gigantisk mentalt løft.
Efter én sejr i 10 kampe mod de øvrige deltagere i mesterskabsslutspillet, var det noget der lignede en mindre forbandelse, der blev brudt.
FREM for alt
Den med resultaterne mod de andre tophold tror jeg ikke der er ret mange hos FCK der har lagt det store i.
De fleste af kampene har jo været i efteråret, så FCK er ganske simpelt et helt andet sted end da de kampe blev spillet.
Læg dertil at man kan splitte de fem andre mesterskabsslutspilshold op i to grupper: Gennemsnit superliga og topholdene.
Lige nu ligner topholdene FCM, Bif og måske os. De tre andre hold i mesterskabsslutspillet er helt på niveau med det meste af hvad der spiller nedrykningsbold. Baseret på hvad vi har set i foråret er FCN i den gruppe.

De store test kommer de næste to runder. Er holdet pt der hvor resultaterne i foråret antyder, nemlig helt på højde med Bif og FCM, eller er der stadig et stykke op.
Jeg har ingen anelse.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
@Scheiden

Peter Ankersen kan ikke bestå. Et par minutter inde i overtiden sad jeg og tænkte på om du mon lod ham bestå, hvilket ville være en kæmpefejl. Så formår han at holde et indlæg inden for banen, og så kan han vel egentlig godt bestå. Interviewet med ham bagefter bør dog trække mindst een karakter ned, selvom kampen var slut. Sikke en gigantisk idiot at høre på!

Ståles karakter er god. FCK var det bedste hold gennem hele kampen, og Rasmus Falk som central midtbanespiller var godt set. Rasmus Falk var god både offensivt og defensivt.

Din karakter til Viktor Fischer er for høj. Han er god, men han er slet ikke med i dele af første halvleg og smider en god håndfuld bolde væk.

Pieros Sotiriou er du hård ved, synes jeg. Fra min sofa var han nogenlunde med, pressede fornuftigt og kom til chancer (som han misbrugte på det skammeligste). Han tog endda en kanttjans fra Viktor Fischer i anden halvleg, lagde jeg mærke til.

Det er glædeligt at se Jonas Wind komme ind, selvom der blev udlignet. Godt set af Ståle, og lækkert med tillid til Jonas Wind.
fck-medløber.
Annonce