Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er som om de lod sig rive lidt med af stemningen og brugte alle kræfterne i 1. halvleg.
Det er vel også ok, når de får lukket kampen.
Få nu pillet Jan Gregus ud - og sæt Nicolaj Thomsen ind.

Fuck, han er dårlig.
København.
Skarp kontra. Perfekt aflevering af Falk!
\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
Nicolaj Thomsen er ikke god nok, eller passer bare ikke ind, vælg selv.
Fisker Zeca efter et gult kort? haha
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nå, det endte jo ganske godt. Anden halvleg var dog super dårlig, og med vores sæson in mente, så sad man med følelsen af, at Horsens var blot et mål fra at få os til at smelte helt sammen. Som jeg skrev tidligere, så kan vi simpelthen ikke tillade os at gå ned i tempo.

Stephan Andersen: 8
_____________________________

Peter Ankersen: 7
Denis Vavro: 8
Erik Johansson: 7
Nicolai Boilesen: 8
_____________________________

Rasmus Falk: 8
Carlos Zeca: 8
Jan Gregus: 6
Viktor Fischer: 11
_____________________________

Jonas Wind: 7
Federico Santander: 9
_____________________________

Robert Skov: UB
Nicolaj Thomsen: UB
Mads Roerselv: UB
_____________________________

Ståle Solbakken: 8

Første halvleg var teknisk meget stærk. Masser af fede, små detaljer. Federico Santander er super i første pres og finder generelt sine medspillere i duellerne. Essentiel for vores opspil. Viktor Fischer er bare den bedste spiller i ligaen. Jonas Wind spiller ikke nogen videre god kamp, men får dog sparket endnu en bold i kassen. Fint for selvtilliden. De to kanter er dem, der sørger for vores gennembrud, hvor specielt Viktor Fischer er farlig. Carlos Zeca havde en god første halvleg, men faldt, sammen med resten af holdet i anden. Forsvaret stod OK, men man havde alligevel følelsen af, at det hurtigt kunne gå galt. Nicolai Boilesen var med i en del offensivt i dag, og får også lagt et par afgørende indlæg. Jan Gregus var bare dårlig. Det er, som sagt mange gange nu, lidt interessant, hvor lidt af vores spil, der går igennem vores backs. Peter Ankersen er ikke med i meget offensivt, og de gange, hvor han kunne være med, gik der noget galt. Erik Johansson spillede en udmærket indsats, hvor man, sjovt nok, godt kunne se, at han var rusten. Vi skal ud og have en ny central midtbanespiller. Med mindre Aboubakar Keita kan et eller andet sindssygt, vi endnu ikke har set i hans FCK-tid. Jeg håber virkelig, at det går op for Ståle Solbakken. Send bare Nicolaj Thomsen, Jan Gregus og William Kvist med toget.
København.
3 kamp på 7 dage - det er ganske naturligt, at de går ned i kadance de sidste 45 min.
Du kan godt bedømme Mads Roerslev, Scheiden. Han var pivuduelig både offensivt og defensivt. Det er også et svært tidspunkt at komme ind på osv. osv., men han greb ikke ligefrem chancen. Desværre.

Vanvittigt at FCK kun scorer fire mål.
fck-medløber.
Hvor er det i øvrigt vildt at ham Finnbogason ikke får 100 spilledages karantæne for det absurde skuespil. Det var lige så dårligt som linjedommerens præstation ved Rasmus Falks mål.
fck-medløber.
Egentlig gjorde alle tre indskiftninger det ret ringe.
København.
Annonce