Snak

Mere indhold efter annoncen
Så er Kvist i hvert fald ikke til diskussion de næste måneder
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Mit bud på start-11 næste sæson:

Joronen

Wahlqvist - Papagiannopoulos - Bjelland - Boilesen

Skov - Zeca - Falk - Fischer

Bendtner - Pieros
Marching On Together
Vi får ikke ikke Bjelland her til sommer. Det tør jeg godt garantere.
Forza Napoli Sempre!
Og vi får heller ikke wahlqvist her til sommer.
Nik0

Tror nu til enhver tid du skal regne mere med en dyrt købt angriber der har bevist sig selv på det niveau FCK ser sig selv på, end en ung fyr man håber engang kommer det.
Vi håber selvfølgelig alle at klubbens egne unge fyrer slår gennem og jeg er ikke ved at afskrive nogen. Det er bare ikke det jeg ville tage udgangspunkt i når jeg skal kigge ind i fremtidens hold. Det mere en bonus hvis det sker.

Zeca er, efter min overbevisning, bedre tjent som otter, en lidt mere "finesset" Delaney.



Det var jo netop det der ikke rigtigt virkede sidste år. Han voksede jo markant da han overtog 6´eren fra Kvist. Så jeg kan ikke se man skulle gå tilbage til en fuser med at flytte ham frem igen.

Vavro tror jeg på I højere grad end Lüftner, da jeg tror engelsk er lettere at lære, end placeringsevne - selv om de hver især virker til at have laang vej endnu.


Kan ikke vurdere hvem af dem der er mest gearet til at tage næste gear. De var begge markant bedre i foråret end i efteråret. En stor del af det der gør de stadig manglede lidt for at være hvor FCK midterforsvarer skal være, er nok noget mentalt omkring pres, rammer og de negative tanker det stormvejr de havnede i medfører. Hvem der bedst formår at komme helt ud af det og blive det vi forventer kræver vist man kender dem indgående som mennesker hvis man skal spå om.

Vedr. Ankersen er der jo snak om forlængelse, med henblik på at han genfimder sit niveau for at komme til en større klub, hvilket giver mening for begge parter, hvis vi altså får ankersen anno 16/17 at se.


Det vist rigtigt nok.
Efter i år hvor jeg syntes han var ganske forfærdelig, er det måske mig der er lidt for ivrig efter at slippe af med ham. Tror jeg har det med ham som mange af jer andre har det med vor midterforsvarer. Ankernsen burde for mig dead man walking i FCK.

da jeg ikke mener vi har brug for flere Gregus og Thomsener, som vel næppe løfter niveauet - selvom det kan være solide spillere.


De to, specielt Thomsen, er faktisk spillere jeg har en eller anden fornemmelse af stadig kan nå det i FCK.

Men alle herinde råber på, at Ståle skal få fingeren ud, men for mig at se er det ikke så tydeligt hvor, medmindre det er en direkte afløser til Santa/ankersen eller en makker til zeca.


Hvis vi mister Santander og har solgt Pavlovic er angrebsforstærninger et klart must - heraf en der bliver hentet til at levere mange mål fra start.
Back i stedet for Ankersen håber jeg jo også på.

Og så må vi se hvad man vil med Falk og Thomsen, for lige nu er Skov vel vores eneste kant der ikke har andre roller også, Fischer, Thomsen og Falk dækker også andre pladser. Det samlede puslespil der kan lægges på mange måder.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er jo egentlig ganske ligetil.

Hvis vi skal vinde ligaen, skal følgende sikres:

- En otter, som er dynamisk as fuck og kan sætte en 180 km/t-tackling ind defensivt.

- En striker, der ikke bare letter presset som opspilsstation, men også fylder i boksen.

- En centerback, der kan styre bagkæden, men også råbe holdet op, når der er brug for det.

Resten er ikke ligegyldige, men som udgangspunkt intet værd, hvis ikke de ting er opfyldt.

Er der kvalificerede bud på ovenstående, så kontakt kundeservice@fck.dk
København.
Ståle Solbakken står i lort til halsen. Sådan virker det i hvert fald. I over et år, siden sidste mesterskab, har truppen virket energiforladt. Ikke fordi spillerne hver især ikke kan give den gas, men dynamikken i gruppen virker afladet. Det virker som om der ikke er den nødvendige vilje ift. det fælles projekt. Måske er det bemandingen i truppen, den er galt med. Måske. Jeg tror nærmere det er den sportslige ledelse, som ikke formår at tildele spillerne fornemmelsen af ejerskab i samme projekt. Man formåede ikke at rejse sig efter salg af nøglespillerne Thomas Delaney, Mathias Zanka og Andreas Cornelius. Sportsligt og resultatmæssigt kan man læse af div. tal, den manglende samling, fraværet af ansvar, forbindelsen spillerne imellem og til konceptet, skulle man se kampene for at notere sig.

Flere måtte sorteres fra, og flere synes at tænke, at det er tid til at forlade skuden. Erik Johansson, Nicolai Boilesen, Peter Ankersen, Federico Santander. Jeg har længe været af den holdning, at der skal en ny træner med nye idéer ind. Ståle Solbakken har spillet af i FCK. Det er ikke i mangel på respekt for ham og hans historiske bidrag til FCK, det er i erkendelse af, at en gang imellem kører tingene fast, og man må vende bøtten på hovedet. FCK med nuværende, sportslige setup, har en meget stor risiko for at løbe ind i et par sæsoner yderligere, hvor spillet og resultaterne ikke bliver bedre i et omfang, at det kaster mesterskaber eller større europæiske oplevelser af sig.
I forhold til dét aspekt med at tro på projektet, så må man virkelig lette på hatten for dem ude ved motorvejen. De samler 11 lejesvende, men de ligner alle nogle, der rent faktisk har stået på stadion som knægte. Det er både kvalmt og voldsomt frustrerende at se på, når man så efterfølgende kigger på vores egen trup, hvor alle render rundt med tudefjæs alla Michael Lüftner.
København.
Det har du ret i, Schelden. Det skal det (minimum) til. Og så skal vi endda være heldige, at det er spillere i en kaliber af Michael Gravgaard, Thomas Delaney og Marcus Allbäck, der hentes. Dertil elementerne fra mit indlæg. Ståle Solbakken, om han skal være en del af det, skal ´genopfinde´ sig selv, formå at skabe energi og tro på projektet i truppen, og spillere som Nicolai Boilesen og Peter Ankersen skal se sig som kulturbærere. Ellers? Ellers kommer det ikke til at ske, tror jeg.
"I forhold til dét aspekt med at tro på projektet, så må man virkelig lette på hatten for dem ude ved motorvejen. De samler 11 lejesvende, men de ligner alle nogle, der rent faktisk har stået på stadion som knægte"

- Du skal kigge i en helt anden retning, end mod spillerne, for at finde svaret, nemlig mod den/dem, som har støbt projektet. Konceptet bygger bl.a. på en arbejdsvilje, som kræver opbakning spillerne imellem, altså noget der rimer på holdånd, og det koncept er der både en tyrkertro på, fungerer, og en bred accept af, er vejen frem, så det bliver der naturligvis købt ind til. Alexander Zorniger og Troels Bech kører et rigtig fint parløb derude.
Annonce