Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er klart, at det bliver svært, hvis I skal insistere på at være idioter.

Helt kort: Vi slog det slovakiske mesterhold og et makedonsk hold, der siden i sikker stil kørte Fenerbahce ud. Det var, hvad det krævede at få et gruppespil. Grunden til, det blev EL og ikke CL, var så, at man tabte til et hold, som Atlético og Roma siden havde kæmpe problemer med. Alle 3 ville ethvert andet dansk hold have klaret uden problemer, det giver sig selv. Siden spillede man sig i foråret, men det gør danske hold jo også regelmæssigt.


Helt kort: Vi blev nummer 4 i ligaen (FIRE!!) med henholdsvis 22 og 26 point til Brøndby og FCM. Det er katastrofalt ringe.
At du så mener at et nederlag til Qarabag og 9 point ud af 18 mulige i en historisk svag EL-gruppe er flot, er så iorden. Jeg er bare af den opfattelse at når diverse danske medier skriver om en "drømmelodtrækning" - Så skal man også dominere denne gruppe.

Kvist raus.
Vi blev nummer 4 i ligaen (FIRE!!) med henholdsvis 22 og 26 point til Brøndby og FCM. Det er katastrofalt ringe.

Jeg påstår ikke andet.

At du så mener at et nederlag til Qarabag og 9 point ud af 18 mulige i en historisk svag EL-gruppe er flot

Det må efterhånden være rimeligt at bede om, at du angiver, hvor jeg har påstået, at kampagnen var flot og imponerende. Jeg husker nemlig ikke selv, at jeg har påstået det.

Så skal man også dominere denne gruppe.

Om du bryder dig om det eller ej, så fik man 8 points i 4 kampe mod de 2 hold, man ville ende over. At man ender efter de senere russiske mestre, som siden slog Nice ud efter en udesejr, kan aldrig tælle ned i synderlig grad.

"Historisk svag" - vil du overhovedet tages seriøst?
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Det er godt at vide, vi ikke har seriøse problemer og at sæsonen nok skal ende godt, når bare lige de får lidt mere tid sammen. Rigtig godt.


Robin Olsens agent er set i Rom. Jeg håber alle har slettet båndet med hans 17/18 sæson.

For helvede hvor ville det være et godt salg, hvis han røg dertil.
Er der forlydener om en pris vedrørende Robin Olsen?
Forza Napoli Sempre!
Ikke rigtig, og Roma kigger på en 4-54 andre. Men klapper alt, så rammer vi sikkert omkring 50-60 millioner. Hvilket er det dobbelt af prisen for 8 uger siden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
pointen var at bare fordi man har den bedste superliga sæson nogensinde, i samme år som Fck har dårligste pointhøst i 20 år, så betyder det jo ikke at de to klubber overhalet Fck i det lange spil..


Det er der forhaabentlig heller ikke nogen der erklaeret sig uenig i. Min pointe gaar udelukkende den udsigt du stiller op at Europa vil gavne FCK i den kommende saeson. Det tror jeg absolut ikke sandsynligheden taler for.
der er trumf på i aften, den skaldede sekt leder må være ekstra stram i masken disse timer.

jeg håber stadigvæk ståle lykkedes og kan fyre en "hvad sagde jeg" svada af der næsten overstråler tidligere - damen 2 mål og en assist. jatak.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
"Der er ingen tvivl om, at man ikke skal acceptere, at tingene sejler i halvandet år. Men det er heldigvis heller ikke sket i FCK. Det er helt dumt, helt sort og helt håbløst at dumpe dette forår. Det var naturligvis til UG - ellers er overliggeren sat højt oppe i fantasiland"

- Jeg skal ikke kunne svare for, hvad alle andre mener, men personligt mener jeg ovenstående er et eksempel på, at man såre simpelt ikke har forstået præmissen for den kritik, der har været fremført relativt konsekvent af et par håndfulde brugere herinde. Efter min opfattelse er 16/17 sammen med 06/07 og 10/11, de bedste sæsoner, FCK nogensinde har oplevet. Foråret 17 inkl., selvom man dér kunne at ane, hvad der var i vente.

Kritikken er - ret specifikt endda - rettet mod FCKs set-up. Kritikken tager udgangspunkt i, hvad der menes at tjene FCKs interesse, hvor klubben er stærk, hvor den er sårbar osv. Således har den managerrolle, som Ståle Solbakken sidder i, været det afgørende omdrejningspunkt for snakken, fordi den tegner klubben og i særdeleshed er udslagsgivende for de føromtalte emner; FCKs interesse, klubbens styrker og svagheder.

FCK har haft flere hårde perioder med mangelfuld sportslig ledelse, ikke-leverancedygtig ungdomsafdeling, ringe scouting, herunder udpegning af profiler m.m., det var bl.a. derfor, CV røg. Med CVs exit skabte man managerrollen, og i den placerede man Ståle Solbakken, som man må have været overbevist om, kunne løfte den og male det store billede for FCKs fremtid. Nordmanden har i flere omgange talt om, at FCK ikke måtte være så sårbare, når han (igen) på et tidspunkt forlader klubben, hvilket ikke kan forstås som anden mission end at styrke klubbens identitet, holdets koncept og de mekanismer, som skal understøtte samme. Altså (igen) scouting, ungdomsafdelingen, typecastede profiler, trænere m.m. Missionen må nødvendigvis bæres af kapaciteter, som er specialister indenfor deres felt, og man skulle næsten tro, at både arbejdsbyrden og den almene erkendelse af, ikke at være lige dygtig til alt, havde fået Ståle Solbakken til at alliere sig med mennesker på nøje udvalgte poster, som kan støtte ham i det overordnede projekt.

Scoutingen alene har været det område, hvor Ståle Solbakkens mangler er kommet til udtryk. Jesper Jansson, der syntes at fange hvad konceptet har brug for både af fodboldmæssige- og personlige egenskaber, forlod klubben uden at blive erstattet af en tilsvarende kapacitet. Man lovede Nicolai Jørgensen, Thomas Delaney, Mathias Zanka og Andreas Cornelius at sælge dem inden kontraktudløb, og havde rigeligt tid til at få gennemscoutet erstatninger for dem. I den forbindelse er det intet mindre end foruroligende, at folk på et board som dette - og det ret konsekvent endda - enten inden eller ganske hurtigt efter spilleren har taget hul på sin FCK-karriere, kan vurdere, om der er et match mellem spilleren og klubben. Det er jo, for pokker, det en scoutingafdeling skal kunne. Længe inden man går i forhandlinger med spilleren.

Det var ganske åbenlyst, at Jores Okore ikke passede til FCK, og Andrija Pavlovic og Jan Gregus - sidstnævnte kunne de fleste se, er godt skolet, hvorfor han stadig forsøges af Ståle Solbakken - manglede minimum noget mentalitet for at kunne begå sig i FCK. Ingen af dem har fuldt ud overbevist Ståle Solbakken, den ene er allerede videre, den anden er blevet erstattet to gange af hhv. Uros Matic (som man også hurtigt kunne se, ikke havde det, der skulle til og nu er blevet afskibet) og Carlos Zeca. I forsvaret panikkede man og hentede Michael Lüftner, forklaringen var, at dem man gerne ville have, var for dyre for FCK, og tjekken var altså det bedste man kunne opstøve, hvilket igen siger en hel del om scoutingafdelingen, og naturligvis også siger en hel del om den (manglende) forretningsforståelse der ligger i, at man vurderer noget at være for dyrt, om end det er essentielt for det produkt, man ønsker at gøre konkurrencedygtigt.

I min verden har ´lortet sejlet´ siden Jesper Jansson ikke blev erstattet, altså på trods af den fantastiske sæson, der efterfulgte, og perioden fortæller historien om en manager, som troede han kunne bære opgaverne selv, men har fejlet eklatant på først én af de helt væsentlige ift. at brødføde truppen, dernæst ved selve trænergerningen. Man behøver sådan set ikke at tage mine ord for det, man kan blot tage Ståle Solbakkens gøren og laden. Jan Gregus blev vejet for let i sit første halvår i klubben og erstattet af Uros Matic, som ligeledes blev vejet for let i sit første halvår i klubben og erstattet af Carlos Zeca. Denne skulle først danne makkerpar med William Kvist, som var lettere katastrofalt, derfor kom Jan Gregus ind fra højre i en periode og forsøgt på pladsen, uden større succes, så blev det Rasmus Falk, hvilket åbnede en motorvej bag den centrale midtbane, og nu er det så igen Jan Gregus. Ståle Solbakken har famlet ikke bare siden Thomas Delaneys exit, men allerede et halvt år tidligere, da han som minister for det hele, ikke har anet, hvordan pokker man skulle erstatte ham. Det er noget nær samme historie i aksens to andre kæder, hvor det centrale forsvar har været ligeså hårdt ramt.

"Sidste forår handlede for første gang ikke primært om resultater, men om at få tingene op at køre, så der var noget at tro på på længere sigt. Kurven var opadgående, men det er klart, at den påstand kan udfordres, når sæsonen efter åbnes med et nederlag til Horsens"

- Påstanden er irrelevant ift. den vedvarende kritik, og behøver ikke som sådan at blive udfordret. For præmissen for kritikken hviler slet ikke på det, du antager. Som beskrevet i ovenstående. For mig er det ikke en indikator for ret meget, at en kamp her og der tabes, det er til gengæld en ret klar indikator for, at noget er rivende galt, når man igennem 4-5 transfervinduer (dette inkl.) endnu ikke har fundet sin centrale midtbane, og først nu - forhåbentlig - har løst forsvarskabalen, uagtet at det har været tydeligt, hvad der manglede. Angrebet ved vi heller ikke om kommer til at fungere, men man selvfølgelig lov at håbe. Og for mig er det en ret klar indikator for, at noget er rivende galt, når man ser et hold der igennem et år ikke har haft et koncept og mønstre, de kan læne sig op ad, når energien har forladt projektet. Det samme skete i 07/08, og Jesper Christiansen og Hjalte Nørregaard blev ved med at melde ud, at til næste kamp ville man kæmpe røven ud af bukserne - selvfølgelig uden det hjalp en disse, da aggressive løb og fortjek ikke kan udligne hverken sikkerhed i rollerne eller (om noget) mangel på styring og ledelse på banen.

Mit håb er, at holdet gennemgår en Roy Hodgson-forvandling, og efter de første 5-6 superligakampe er klar til at dominere kampene mod alle konkurrenterne igen - min frygt er, at det bliver en ny 07/08-sæson. Jeg vurderer at sandsynligheden for det sidste, er noget større end det første, og det hænger sammen med den rådvildhed, Ståle Solbakken har budt på.
con

Ham Steinlin eller hvad ham fra Fcm, lød da rimelig sikker i at både Fck og Bif har haft deres tid, samt syntes jeg ser en del af den slags retorik fra andre fans..


Jeg syntes nu ikke at mindes at have udtrykt fordele ved at Fck deltager europæisk, medmindre de andre også er med.. Jeg tror ikke at et hold som Brøndbys er gearet til de ekstra kampe..
FC København. Siden 1993.. Man U siden 1986 Landsholdet, DBU og MO boykottet siden 2007 Ståle skulle aldrig have været fyret 2020 Rooney skyder lige godt med begge ben, nok bedst med højre... Citat John Faxe Jensen...
En mand som Johan Lange går jo også total under radaren, når man skal se på Fck`s problemer det sidste års tid. Ingen ved helt hvad han laver, ud over at sidde klar med kuglepennen når nye spillere skal signes. Jeg har været så “heldig” at møde ha4 et par gange og han er et af de mindst farverige personer jeg nogensinde har mødt. Ja han er opvokset i FCK, men hvad bidrager han med?
Det virker som om Ståle Solbakken har brug for alt andet end de rygklappere der er inde over truppen lige nu! En der kan stille kritiske spørgsmål til chefen og måske se på klubben og truppen med øjne udefra.
Annonce