Det var dælme en skidt lodtrækning at komme hjem til, selvom Sofia skal overvindes først og det kan i sig selv blive spændende nok.
Jeg hæfter mig umiddelbart ved Atalanta´s hold at Bryan Cristante en kæmpe profil for Atalanta er blevet solgt til Roma i dette transfervindue, samt en konkurrent til Cornelius (Alessandro Petagna) er lånt ud til en anden italiensk klub.
Cristante ihvertfald var rigtig vigtig for dem og lavede en del mål og assist fra sin position på midtbanen. Deres største profiler pt. må være Alejandro Gomez og Marten De Roon centralt der binder spillet sammen. Farligheden er at de spiller som et hold og giver sig 110% for hinanden og sjældent har en offday.
Musa Barrow som vist har overtaget Cornelius plads i angrebet, viser god form for tiden ved senest at lave 3 mål i udekampen de vandt 0-8 i deres sidste Europa League kamp (Alejandro Gomez lavede iøvrigt selv 2 mål i den kamp)
Alejandro Gomez er dog manden man skal holde øje med umiddelbart og hans snævre driblinger og gode sparketeknik volder mange hold problemer i Serie A og rundt i Europa, han har derudover en masse erfaring og må være ham man skal lukke ned såfremt FCK skal have en chance.
Umiddelbart har de været stærkere end de er pt. 2-2 hjemme mod Saravejo tyder på de er til at tale med.
En nævnte 80/20 i Atalanta favør? Det er svært at spå om præcist, den italienske liga er ikke startet og vi er i fuld vigør. Interessant bliver det dog, såfremt Sofia bliver job done.