Stephan Andersen: 8
Han kunne ikke gøre noget på målet, var god med bolden og leverede en godkendt kamp.
___________________________________
Peter Ankersen: 7
Sotirios Papagiannopoulos: 5
Andreas Bjelland: 5
Pierre Bengtsson: 7
Begge backs var ikke meget med, men når man ikke formår at holde i bolden på midten og frem, så er det også svært at sætte dem i scene offensivt. De havde et indlæg hver, som kreerede store chancer. Den til Dame N´Doye fra Pierre Bengtsson burde være endt i nettet. Defensivt var der også svipsere fra de to, men ikke i nærheden af det lort, de to centerbacks leverede. De prøvede at overgå hinanden i rædderlig aktioner, hvor den ene var heldig ikke at koste to-tre mål, så var Andreas Bjelland heldig at slippe med et.
___________________________________
Robert Skov: 5
Rasmus Falk: 6
Jan Gregus: 8
Viktor Fischer: 5
Begge kanter var rædderlige. Gjorde næsten alt forkert. Robert Skov var pakket helt ned, og Viktor Fischer ser generelt ikke fit ud. Jeg er ikke sikker på, om han reelt er sin skade kvit. Det siger også lidt, at han ikke har kunne træne med holdet siden sidste weekend, hvorfor han måske heller ikke burde spille kamp. Jan Gregus løste sin opgave fint, indtil han også smed hjernen i de sidste ti minutter. Rasmus Falk havde det svært, da han var fysisk sat til vægs og samtidig ikke havde plads til at gøre dét, han er bedst til. Når strukturen halter, er det også endnu sværere reelt at bryde kæderne.
___________________________________
Dame N´Doye: 6
Pieros Sotiriou: 5
Karakteren til Dame N´Doye er hård, men han blev pakket godt og grundigt ned i hele kampen af Michael Ngadeu-Ngadjui. Som forøvrigt gjorde det eksemplarisk. Problemerne opstår for alvor, når Dame N´Doye er nød til at trække ned i banen for at få bolden fremad, da han så mangler, når vi reelt har fået den op på sidste tredjedel. Og når det er Pieros Sotiriou, der løber rundt ved siden af, er det helt essentielt, at han også er med, hvor det er farligt. Jeg håber virkelig Jonas Wind kan lave en Andreas Cornelius. Et spinkelt håb, jeg ved det. Pieros Sotiriou var en idiot at få et gult kort så tidligt og samtidig spare sammen til det røde i løbet af de første 25 minutter. Han satte ikke en fod rigtigt og var ganske enkelt dårlig.
___________________________________
Carlo Holse: UB
Denis Vavro: UB
Kenan Kodro: UB
___________________________________
Ståle Solbakken: 03
Han har samlet en trup, hvor man har skruet ned for det fysiske, men op for det tekniske. Problemet er bare, at man ikke har etableret et koncept, der er godt nok til at veje op for den manglende fysik, når vi rent faktisk møder et hold, der kan mose os. Det så vi i dag og det så vi mod FCM og Horsens. Vi kommer med garanti til at se det mod selv samme modstandere minimum en gang til i den her sæson. Han får desværre spillerne til at se dårligere ud, end de reelt er, når systemet ikke er tilpasset til typen. Eller omvendt, om du vil. Pieros Sotiriou er ikke en dårlig fodboldspiller, men det bliver han til, når han skal lave alt andet end agere ræv i danger zone. Når der, som i dag, ikke kommer en eneste bold til ham i det område, så ser han i bedste fald middelmådig ud. Sotirios Papagiannopoulos ligner desuden endnu en i rækken af indkøb, der ikke får et positivt slutresultat. Tak, spids, det går dårligt på den front.
Ståle Solbakken er så tilfreds, kan jeg læse mig til. "Men jeg er absolut ikke utilfreds, for vi leverede en fin indsats." Dét i en kamp, hvor man ikke havde ét eneste skud på mål. Det virker helt absurd.
https://www.fck.dk/nyhed/staale-vi-leverede-en-fin-indsats