Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er sgu ærgerligt med ham Amankwaa. Man kan/kunne jo tydeligt se hvor stort et talent der gemmer sig i ham. Den eksplosivitet og fart han kunne komme med, er et sjældent syn.

Det undrer mig dog at kritikken af ham går på at han er i for dårlig form. Det synes jeg aldrig har været et issue.
Kvist raus.
Jeg tror stadig på ham, Danny Amankwaa. Han er en god fodboldspiller. Men jeg mener, han bør gøre sig nogle tanker om, hvor han bedst bruger sine styrker, og dermed også, hvor han er mindst hæmmet af sine mangler. Han er ikke en god afslutter, han er heller han en ´åbner´ igennem afleveringer og indlæg. Han kan bryde en kæde, sætte en mand eller to af med sine løb, men sat på spidsen, er det næsten også det, han byder ind med som offensivspiller. Og selvfølgelig at han er bevægelig og er god til at placere sig, så han er spilbar. Jeg synes dog ikke det rækker. Til gengæld er han både flittig, stærk og taktisk velfunderet, så jeg tror han med fordel kunne gå igennem samme udvikling, som han nye chef, Simon Poulsen, gjorde, og permanent træde en position tilbage i banen. Han ville kunne udvikle sig til at være en rigtig god back.
Til gengæld er han både flittig, stærk og taktisk velfunderet, så jeg tror han med fordel kunne gå igennem samme udvikling, som han nye chef, Simon Poulsen, gjorde, og permanent træde en position tilbage i banen. Han ville kunne udvikle sig til at være en rigtig god back.


Det har også hele tiden været min tanke, og jeg undrer mig over, vi aldrig gjorde forsøget selv.

Med tanke på, at SE spiller uden en uddannet højreback (de har midterforsvaren Gartenmann derude), og at Bah er tilbage om nogle måneder, kan det sagtens tænkes, at Amankwaa fra sommer får et halvt års prøve som højreback.
FCK by heart. AGF by relocation.
Ja, der er en del der taler for det også ift. SønderjyskEs trup. Jeg håber bare han får succes, uanset hvad, og jeg tror som sagt de bedste odds for det, er ved at slække på drømmen om at være en offensiv profil. Det kan selvfølgelig også være, at det er i Haderslev, han finder nøglen til det manglende slutprodukt, hvem ved.
Fik Amaankwaa ikke nogle kampe som venstreback hos os, eller forveksler jeg ham med en anden?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg mener også at huske, at han var inde over venstrebacken og den er god nok:

https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/article4821725.ece
I had told Mario before the game not to get booked, as with two cards he’d get suspended. He just has to show off his physique… I told him off after the goal, but it was too late - Pirlo
var han ikke en spiller, der kom tilbage fra en langvarig skade med lidt varige mén i form af tabt topfart?

under alle omstændigheder var han en kant kanon af en anden verden, de peaker meget tidligt.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Synes vi bør købe en spiller som Daichi Kamada. Han har scoret 10 mål i den bedste Belgiske liga for Truiden, som lige nu står til EL.

Han spiller som en secondary striker, men er schoolet midtbane. Han minder på mange måder om Nicolai Jørgensen, undtagen lige hvad angår hovedspillet.

Han er kun 22år og kommer tilbage til Frankfurt her til sommer fra lån. Han er dog ikke blevet brugt meget af Frankfurt og har kun 3 Bundesliga kampe på CVet.

Frankfurt har jo købt ham som midtbanespiller og nok tiltænkt ham midtbanen. Men han præsterer lige nu i angrebet for Truiden og Frankfurt har allerede gode angribere. Så måske er Frankfurt interesseret i at sælge hvis de ikke mangler angribere.

Her er highlights fra Truiden: https://youtu.be/27qi2BiOxPY

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Tja, hvis man vælger den rolle til fronten, kan han sagtens være et godt bud.

Jeg håber, som Matias, at man får banket noget mere rugbrød ind i front.

Leder man efter en kombi, alla Nicolai Jørgensen, så har Fred Friday ikke imponeret i Holland.
København.
Fred er lige blevet smidt ned på ungdomsholdet, så der må være mulighed for noget dér
Annonce