Snak

Mere indhold efter annoncen
Santander var dyrere end jeg huskede. Mht priserne, så synes jeg ikke 3 millioner euro er for meget eller for lidt for den kroat. Det kender jeg han simpelthen ikke nok til at kunne vurdere.
Men det er mange penge ift vores budget, vi skal sælge for 4 millioner euro bare for at ramme break even.
Det er en spiller der blomstrer på et hold der blomstrer. Det betyder næsten altid prisen lige får et nyk op. Generelt ser jeg os hellere hente spillere fra situationer hvor den sælgende klub ikke står så stærkt. Lex Luftner og Pieros siger at man ikke nødvendigvis bliver en succes i FCK bare fordi man har succes et andet sted. Naturligvis kan han nemt blive en succes men bottom line er, at jeg skæver en smule misundeligt til FCM´s indkøb af feks Sørloth og Evander. Dygtige spillere i en situation der gør de er nemme og "billige" at hente.
https://www.fck.dk/nyhed/fck-enige-med-nk-osijek-om-mudrazija-transfer?fbclid=IwAR00E-ODk1-cIeoZ58qjS-YK0CgLn1ynmKqgDTcKmWtvvUXHHbhKNrpQ-4A

Så er den (næsten) officiel på .dk

Vi mangler kun lige lægetjek og de sidste detaljer med spilleren.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
"FCK henter landsholdsspiller"

- Jeps, FCK henter en spiller, med to u21-landskampe på bagen, så overskriften er særdeles velvalgt.

https://www.bt.dk/superligaen/fck-henter-landsholdsspiller
moderator
Det er meget for en uprøvet spiller. Han kan selvfølgelig overraske. I lighed med Matias undrer jeg mig over, vi ikke kigger mod Holland. Tidligere Ajax-spillere, der er gået lidt i stå. Fischer er fint eksempel, og der bør være flere af den slags.

I stedet kaster vi os over endnu en potentiel Pavlovic/Matic-transfer.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Der render jo også Grindheim´er og de Ridder´ere rundt i Holland.

Men jeg er dog enig; det hollandske og den øvre halvdel af den belgiske liga virker som et godt sted. Jeg tror da i hvert fald FCM er godt tilfredse med at have fundet Wikheim, Sørloth og Scholz der.

----

Ift. vores forestående nyindkøb: Er jeg den eneste, der synes, det er lidt skørt at melde noget officielt ud, før det er gennemført.

Jf. FCK´s hjemmeside mangler der kun et lægetjek og nogle personlige detaljer. Han kunne jo fejle lægetesten, ligesom de kunne ende med ikke at blive enige. En anden klub kunne endda komme ind fra sidelinien og tage ham.
FCK by heart. AGF by relocation.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Matias
Jeg tror du ved en del mere om Holland end jeg gør, men umiddelbart giver det vel god mening for en spiller som Bazoer at vælge en hollandsk klub over FCK. Han bliver tæt på hjemmet og spiller i en stærkere liga hos en okay klub, eller er det bare mig?
Ikke at han formentlig har været aktuel, men jeg tænker bare at man som 22 årig (eller lignende) gerne vil spille i en liga hvor man ikke bliver “glemt”, og det er chancen vel større for i en topklub i DK end i en mellemklub i en større liga?
Trygheden ved at spille i vante rammer spiller vel også lidt ind, når spillere fra eksempelvis Holland vælger den hollandske liga, fremfor den danske?

Eller er jeg helt væk her?
Venlig hilsen
Mon ikke man vidste, at nogle medier ville opsnappe historien om lægetjek alligevel, og så på den måde har sørget for at være foran.
Det er svært med prisen. Hvis han er god nok, er prisen fin, og tjener sig selv hjem.
Hvis han er en ny Matic, må nogen snart blive fyret.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
moderator
En anden klub kunne endda komme ind fra sidelinien og tage ham.

Mon dog, når han har kurs mod Dubai. Lad os håbe, han er mere Modric end Matic. Man skal selvfølgelig lade tvivlen komme ham til gode, og i det mindste får Ståle handlet ind til en betændt position.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Lad os håbe, han er mere Modric end Matic.

På Youtube kan skinnet ofte bedrage, men han ser da ud til at være bedre til at skille sig af med bolden i rette tid, modsat Matic, der gerne lige skulle drible lidt, se hvad klokken var, og så smide bolden væk. Jeg har lige siddet og set highlights fra kroatiske topkampe og tempoet (og niveauet) synes ikke at være, hvad det har været, så han skal - ligesom Matic - vænne sig til, at han ikke kommer til at have lige så meget tid på bolden, samt at skulle spille mod taktisk og defensivt stærke hold.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
"... men umiddelbart giver det vel god mening for en spiller som Bazoer at vælge en hollandsk klub over FCK. Han bliver tæt på hjemmet og spiller i en stærkere liga hos en okay klub, eller er det bare mig?"

- Nej, det er ikke bare dig. Det er selvfølgelig oplagt at søge mod det kendte, hvis karrieren er kørt lidt skæv. Min pointe var, at jeg tror der er et hav af de spillere derude, som vi end ikke har på radaren. Hvor attraktive vi er, hvis vi havde haft dem på radaren, er et åbent spørgsmål, men jeg tror faktisk godt, vi kunne være heldige nu og da.
Annonce