Snak

Mere indhold efter annoncen
burro -> jeg er med på, at han ikke er det reneste eksempel. men han stiller vel op for det bosniske landshold hvis der er kald for ham. man kan sagtens være født i ét land og bevare sin kulturelle kerne, samt modersmål, fra et andet.

den by jeg er opvokset i (hundested) var der ikke voldsomt mange muslimske indvandrer, men der var rigtigt mange fra x jugoslavien. de fleste af dem på min årgang (1983, hvor en lille håndfuld af dem jeg vil tillade mig at kalde venner) var enten både født og opvokset i dk, men generelt altid opvokset her (hvor forældrene så enten var krigs flygtninge, eller det man i en grim tone kaldte "fremmed-arbejdere" dengang, hovedsageligt på det daværende stålværk).
de havde grundlæggende altid en østeuropæisk kulturel kerne og var tosprogrede på den måde, at de snakke bosnisk, serbisk, kroatisk først, og dansk derefter.

jeg har faktisk en tendens til at antage, at det er det samme selvom man bor i spanien.
der hersker, på en ret fin måde synes jeg personligt, en ret kraftig "vid hvem du er, hvor du kommer fra" stolthed, i den kultur.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Ellers er jeg mere til man prøver med Nicolai Jørgensen modellen.


Hvad betyder det at du kalder det "modellen"? Hvis man kunne genproducere lejemålet/købet af NJ så havde man jo nok gjort det, behov eller ej. Det var en rimelig unik mulighed, og han er en af de få spillere vi har haft der har været en profil fra dag 1.


Jeg vil også have en træner der kun gør sig afhænge af pureunge spillere der er 100% uprøvede på det her niveau

Det er vi jo kun hvis både Fischer og Thomsen er skadede, og selv da er der sikkert alternative løsninger hvis man virkeligt ikke tør bruge de unge.

Men ellers kalder vi det da bare "Cornelius-modellen" og så skal det nok blive godt.
Keita udlejes igen... til næstbedste belgiske række..

https://www.fck.dk/nyhed/keita-udlejes-til-belgiske-oh-leuven
FCK & Arsenal
Hvad betyder det at du kalder det "modellen"?


Forløbet med ham var leje og efterfølgende frikøb da han havde vist sig det værd. Altså tage et legemål som testperiode, ikke nødvendigvis som 6 måneder og ud.
Det en model der fint kan bruges i mindre omfang og i en situation som nu, hvor vi er sårbare overfor skader, kunne jeg sagtens se en enkelt mand på den model som alternativ til helt uprøvede megeet unge spillere.
Men sådan skulle det ikke være.

Det er vi jo kun hvis både Fischer og Thomsen er skadede, og selv da er der sikkert alternative løsninger hvis man virkeligt ikke tør bruge de unge.


Lige nu er der jo en del af spillerne der dækker flere positioner.
Fischer er eksemeplvis både kant og angriber. Bliver han skadet har man tre angribere og tre kanter.
Af de tre kanter tæller Falk og Thomsen også med blandt de centrale midtbanespillere. En af dem skal sikkert spille fast derinde som makker til Zeka hvis eksempelvis vores nye Kroat får en tung start i København.
Efteråret 2017 er ikke længere væk, end jeg nemt kan forestille mig en situation hvor de meget unge spillere er meget tæt på holdet midt i et, forhåbetlig ikke, tæt mesterskabsslutspil.

Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Det er vidst ret tydeligt Keita aldrig bliver en faktor på førsteholdet. Håber han kan holde sig skadesfri det næste halve år og i det mindste få sig en sommer transfer til et fornuftigt niveau.

Transfervinduet har været rimeligt

Forlængelserne med Falk og Boilesen er sikre hits.
Salget af Kodro er fantastisk.
Ulejningerne af Roerslev især Holse ser rigtigt gode ud.
Prisen for Gregus var rigtig god.
Kroaten, well. Er han god - så er vinduet et af de bedste i nyere tid, er han ikke kan den smalle trup tabe et mesterskab.
Det er fint Falk kan spille 3 positioner, desværre kun en af gangen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du glemmer vist Damen og Winds forlængelser.. Vi har meget at være glade for i dette vindue
Sandt. 4 fantastiske forlængelser.
Jeg glemmer også Varela. Han kommer ok ikke til at spille den store rolle i foråret, men ligner tilgengæld en der har gode forudsætninger for at blive en succes.
moderator
Et virkelig godt transfervindue.

Vi fik hentet to spillere, der skal levere i næste sæson, og på den led af vi garderet.
Vi har fået udlejet tre unge spillere, der forhåbentligt kan få masser af spilletid.
Vi har justeret angrebet, så vi har tre spillere til to pladser.
Endelig har fået solgt dødvægt i form af Kodro, samt fået fine penge for Gregus.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Synes vi er alt for afhængige af, at Zeca kan spille samtlige kampe på den centrale midt. Det er alt alt for tyndt med Thomsen/Falk, Kvist/Falk el. Thomsen/Kvist. Især hvis det bliver dødt løb henimod slutningen.

Men man kan ikke få alt.
Elsker latte og FCK Vinyl-entusiast Ledley Cup vinder http://www.youtube.com/watch?v=sCLioAlQbiY&feature=related
Vi har jo også Mudrazija på midten nu ;-)
bold.dk med det mest farvet moderator team. Spild ikke din tid her. SIR C er en lille dreng og burde kigge indad.
Annonce