Snak

Mere indhold efter annoncen
Grytebust er en god målmand, det var begrænset hvad han kunne gøre ved nogle af de mål som OB lukkede ind, måske Skovs 2 mål
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Grytebust er en god målmand, det var begrænset hvad han kunne gøre ved nogle af de mål som OB lukkede ind, måske Skovs 2 mål


Grytebust er overvurderet fordi han har en tendens til at stå nogen brandkampe som folk husker. De fleste kampe redder han ikke mere end expected goals forventer.
(...)
Han er en shotstopper. Jeg er ikke så vild med ham. Men altså, som reserve for Jesse Joronen kan han måske godt fungere.

Ang. Robert Skov, er det ikke for at være kontroversiel - og det er da også blevet ytret af så mange andre herinde - men jeg synes faktisk ikke han ligner en fodboldspiller, som har et meget klart udviklingspotentiale. Han er ikke en god dribler, han er ikke specielt hurtig med bolden på fødderne og han har ikke et bemærkelsesværdigt blik for sine medspillere. Han har et godt samarbejde med Peter Ankersen, fordi sidstnævnte er ekstremt tydelig i sine løb og i øvrigt er en duracell-kanin (nærmest) uden lige, og så har han sit skud, som selvfølgelig er anvendeligt uanset liga. Derudover har han noget personlighed/vilje, som er godt og formentlig også en taktisk forståelse som er på plussiden. 21 mål i 21 superliga kampe er selvfølgelig meget værd, men hvis han ellers bliver scoutet ordentligt (og det er slet ikke sikkert, at det sker), er det ikke sikkert at spidskompetencen alene vurderes til at være over 70-80 mio. kr. værd.
@matias

Jeg er egentlig som udgangspunkt enig i din analyse af Robert Skov. Jeg ser dog klart noget udviklingspotentiale i ham. Især hans driblinger og rush op ad fløjen. Hans træk mod Brøndby, hvor han lægger op til Winds scoring, var helt outstanding og her tror jeg, at der er noget at bygge på. Samtidig har han helt klart udviklet sig rent fysisk - hvor han nu ser mere stærk og fit ud, end han gjorde for et år siden.

Men han bliver aldrig nogen elegant tekniker med et raffineret overblik over medspileres løb. Men han er kampafgørende. Både med scoringer og assist.
Elsker latte og FCK Vinyl-entusiast Ledley Cup vinder http://www.youtube.com/watch?v=sCLioAlQbiY&feature=related
ØV, Mohamed Daramy blev desværre skadet i dagens kamp i Reserveligaen mod ACH.
Han måttes hjælpes fra banen ifølge Twitter, som dog også tilføjer at han fik et "ordenligt skrub i siden" - forhåbentligt ikke noget slemt eller længerevarende... men øv!

I øvrigt en dejlig kamp i aftes, lækkert at åbne op med sådan en storsejr, specielt med et hold der mangler profiler og i øvrigt ikke var specielt godt spillende. Kedelig start for OB, de forlænger deres 16 år(!) uden en SL sejr i PARKEN.
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes ikke, at det er en kontroversiel udmelding om Robert Skov. Vi så også, hvordan han blev lukket ned i EL - og det var uden, at der var dobbeltdækning eller lignende, men bare mand mod mand. Hans timing i forhold til at spille Ankersen i løb, sidder altså heller ikke altid i skabet.

Jeg ser ham dog have et fint drive - måske ikke Silberbauersk, men stadig at han er i stand til at sætte en mand og tage god rush på højrekanten. Jeg tror dog aldrig, at han bliver en spiller, hvor man vurderer, at han har hele pakken og bliver skudt afsted for 100 millioner. Han har på en eller anden måde noget Thomas Müller over sig, hvor det kan være svært at definere hans klare spidskompetencer ud over, at Skov er en god afslutter og i særdeleshed en voldsom frisparksskytte. Hvis han bliver scoutet dybdegående, tror jeg også, at vi skal være tilfredse med 50+ mio. for ham, men det er immervæk stadig mange penge.
\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
Kort fortalt: Gode scouts vil ikke anbefale man køber Skov for den pris FCK sandsynligvis vil kræve. Dårlige scouts og desperate klubber med en tilbøjelig til forhasted beslutninger vil derimod se på hans sindsyge stats og nok være mere åbne for at betale de beløb. De klubber eksisterer.
Den gode nyhed er at Skov virker bevidst om sine mangler og dermed godt kan se, at de klubber, der må være villige til at købe ham til vanvittige penge, ikke har scoutet ham godt nok.
Hans midtjyske lurendrejer af en agent ser derimod ud til at kunne finde på lidt af hvert. Jeg har glemt personens navn.

Jeg håber han skifter til en agent med lidt mere format inden et skifte bliver aktuelt. Marko Benes f.eks.
FCK
@ Imperator

Men hvem er det, der henter Skov for de beløb, der nævnes?


Jeg følger primært FCK så ved ikke helt hvilken klub der har den rigtige kombination af økonomi, spillestil etc, og som samtidig er interessant for Skov. Det er nok en meget god pointe at der ikke er så mange af dem.

Hvad med Dortmund, når Bayern har rippet dem for deres bedste spillere til sommer? Eller en anden tysk klub i den bedre del af bundesligaen.
En spansk klub måske (minus Barca og Real).
Jeg kunne også godt se ham i Serie A.

Jeg er enig med jer allesammen i at han ikke er ekspert i alle kantspillets facetter, han er fx langt bagud Fischer på nogen parametre.
Men det er vel fint nok, han er bare en anden type.
Man må bare tænke på ham som en slags angriber og indrette taktikken efter det.
Det er ikke skovs job at afdrible en mand, eller sende smukke afleveringer imellem kæderne osv.
Han er langskuds-specialist, og skal imo mere tænkes på som en spiller der skal serviceres ind en klassisk fløj hvis opgave det er at servicere angriberne.
Og så synes jeg iøvrigt ikke han er så dårlig i åbent spil som nogen af jer gør ham til.
Jeg melder mig som en af de naive som tror på Skov er i klubben næste sæson.

Ståle udtaler at han ikke har modtaget ét eneste bud på Skov i Januar. Jeg tror at Skov kan blive endnu flere penge værd, hvis han beviser sit værd i Champions League. Hvilket jeg tror han får lov til, hvis vi vinder SL og kvalificere os.

Jeg får allerede ståpels over at tænke på Skov klaske den ind på frispark mod et stort europæisk hold, på endnu en magisk aften i et fyldt PARKEN. Er jeg den eneste som kan se det for mig?


Var der nogen der var i PARKEN idag og se Varela få sine første 45 minutter?
Det er Rasmus Falk og ganske kort fortalt. Så er det stadig værd at huske på. At Herning fik et nej og Brøndby fik et nej. For Rasmus sagde ja til FCK. https://www.facebook.com/FCKobenhavn/videos/rasmus-falk-synger-sin-egen-sang/10155353052047944/
Annonce