Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes 1.april-videoen er meget god.

Jonas Wind overdriver da sit fald, men der er jo et gigantisk frispark inden han rammer jorden, som Svoger nævner. Jeg synes det er helt håbløst dømt ud fra min retfærdighedsfølelse. Hvordan reglerne faktisk er, ved jeg ikke, men Scheiden smed et link i superligatråden til Benjamin Leanders skriverier om det, hvor han er enig.
fck-medløber.
I øvrigt enig med Viktor Fischer. Det er grænseløst irriterende.
fck-medløber.
Jeg kender i øvrigt ikke fodboldloven godt nok til at vide, om man kan få gult kort for at overdrive en situation, hvor der reelt er frispark til en.

Jeg har tit tænkt på det i situationer, hvor det skete. Jeg vil mene, at der bør være det.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Jeg synes til gengæld ikke, det giver mening juridisk, hvis man kan det. Altså, hvis formålet blot er at ´hjælpe´ dommeren med at dømme korrekt. Da man jo så netop ikke forsøger at fremprovokere noget, som ikke er der.
Hvis formålet er at fremprovokere et kort som ikke skal være der, synes jeg det er fint, hvis man kan straffes for det. Netop fordi man så forsøger at få en ellers uskyldig straffet.
Og der er ganske stor forskel på de to ting.

Håndteringen af det i praksis, vil dog være helvedes svær. For hvornår er det det ene, og hvornår er det det andet.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Det gode ved Fischer skader er vel at vi kan have glæde af dem i mange år?
Nå, hvis Skov er klar til næste kamp kan Daramy skubbes i front og så er vi ok stillet i startopstillingen igen.

Det var iøvrigt rart at både Papa og Kvist leverede fine indhop.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har en fornemmelse af at Fischer mangler at blive voksen. Han er rigtig ivrig for at komme tilbage på holdet og gøre en forskel, i en grad hvor jeg mistænker ham for at forcere det. Cosgrave må se at få styr på ham.
Batman Close. London W12.
Der er ingen der ser kampen i realtid der kan mene, at Wind overspiller. han viser ingen tegn på smerte der skulle have til formål at overdrive situationen.

I fuld sprint er det sgu svært at nå at time et spring indenfor halvandet skridt, som vel er den tid Wind har fra han ser EFB-spilleren komme flyvende ned og hhan selv slipper bolden da han tager trækket.

For mig at se løfter han blot benene for at undgå kontakt og slår ud med armene fordi tacklingen, på trods af at den ikke rammer, stopper et angreb.
Mærkeligt overskrift. 0_o
Mærkeligt overskrift. 0_o

Det er pga. FCK´s aprilsnar om Damens karrierestop i går.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Videoen på FCK hjemmeside, var ihvertfald ret sjov ellers.
Annonce