Jeg synes du er gavmild med bedømmelserne, Schelden. Det teniske niveau er alt for lavt, og evnen til at hanke op i sig selv, er stort set ikke-eksisterende. 8-10 minutters godt spil i hver halvleg, det var hvad det kunne blive til. At Brøndby i store dele af kampen befandt sig i en af historiens største forbarmelsesmanøvrer, berettiger i min verden ikke til overordnet anerkendelse af FCK´ernes præstationer. Jesse Joronen er virkelig dårlig med fødderne, hvad han også beviste i dag, Denis Vavro mangler overblik og teknisk formåen i pressede situationer, Andreas Bjelland mangler tempo mellem tanke og handling (i særdeleshed med bolden på fødderne), Nicolai Boilesen bliver kyset og derfor usikker (med og uden bold), når modstanderen presser højt, Peter Ankersen dramatiserer dueller, som ikke falder ud til hans fordel, hvilken var ved at koste en åben chance til Brøndby, da han luntende tilbage slog ud med armene og begræd det hele. Rasmus Falk har ikke den defensive taktik på plads, og ser decideret åndssvag ud, når han forsøger at lægge kilo på, på den centrale midtbane, Nicolaj Thomsen aner ikke sine levende råd hverken den ene eller den anden vej, og han er såre simpelt alt, alt for sløv til at se bevægelserne på kanterne, Robert Skov og Viktor Fischer laver noget fantastisk her og dér, men de skal (fandeme) kunne lægge en dæmper for modstanderens lyst til at presse højt, ved at kunne gå uden om første oppasser i flere tilfælde end blive stoppet af samme. De forreste gjorde det godt.
Ståle Solbakken skal bruge mange penge i sommerens transfervindue, for denne trups udtryk er hverken det ene eller det andet. Det er ikke en fysisk stærk trup, som kan banke modstanderne med muskler og struktur, og det er ikke et teknisk stærkt, hurtigt spillende hold, som kan trække modstanderne fra hinanden igennem en sikkerhed i angrebsmønstre, der kan stoles på udførslen af, endelig er der forbavsende mangler i afstemningen af presspillet.
Jeg er glad for, at vi har vundet tre i træk i mesterskabsspillet, for jeg vil have det mesterskab til København, men jeg er fortvivlet over udsigten til, at man derfra formentlig vil tro, at man har fat i et koncept og en balance i truppen, som er værd at videreføre. For ingen af delene er tilfældet.
Vi har talt om det flere gange her i truppen - det er bestemt interessant, hvis Ståle Solbakken vil sadle om i forhold til hans sikre, taktiske vinder. For at følge med tiden, for at få fat i de bedste spillere som muligt, for at udvikle klubben. Men hvis han vælger teknik som sin væbner, må han meget gerne og meget hurtigt finde ud af, at der skal spillere af en helt, helt anden kaliber ind, og derfra at højt teknisk niveau i boldbesiddelse ikke gør det alene, men må akkompagneres af et veltilrettelagt presspil, som alle på holdet forstår.