Jeg er enig i at Sisto kunne være fin. Han kunne godt tage 2 år og blive skudt af igen med profit. Tror dog han har spillet en tand for mange kampe i denne sæson til at han vil tilbage i et par år.
Af danske spillere med lidt problemer udenlands og stadig kunne have salgs potentiale har jeg disse i tankerne:
Hjulsager, Emre Mor, Mathias Jensen, Marcus Ingvartsen, Andreas Maxsø, Marcondes, Mikkel Duelund, Jonas Knudsen, Rönnow
Af andre spillere som måske kunne give mening var:
Nicolai Jørgensen, Cornelius, Grytebust. De to første er nok bare ikke helt klar til at drage tilbage til DK endnu.
Jens Stage, Oliver Abildgaard, Karlo Bartolec, Mads Mini, Victor Nelsson, Andreas Skov. Selvom de to sidste nok ville være for dyre i forhold til hvad de er værd.
Skov Olsen, Bartolec og Mini har dog kun 1 år tilbage af kontrakten til sommer.
Mange af dem ser jeg ikke som den helt store forbedring men som bredde spillere med henblik på opbygning af holdet og langsom indkørsel kunne det måske være godt.
Hvis vi mister Ankersen til sommer.
Fischer, Vavro, Skov sommeren efter.
Boile, N´Doye, Falk og Zeca er i min verden jokere som jeg ikke kan blive helt klog på hvornår det forventes at de skifter men hvis det skal være til bedre end FCK går jeg ikke udfra at de er her meget mere end to år set på deres aldre.
Hvad tænker i at vores strategi skal være fremadrettet for at undgå en 17/18 sæson?