Snak

Mere indhold efter annoncen
Madsleb@: Den køber jeg nødvendigvis ikke, vi har p.t ingen angriber der kan ligge et pres eller true i dybden hvis vi sælger Pieros, her af giver det mindst lige så meget mening at diversiter sit angreb fremfor at garder sig mod skader til en grad hvor Wind ikke er god nok som boksangriber. For det er tvivlsomt at vi kan finde et skur, med internationalt niveau til bænken og det er vel på det internationale niveau hvor Wind kommer til korte som target mand.
(...)
Apropos Jonas Wind, så tåler den her altså et gensyn:

https://twitter.com/FCKobenhavn/status/1123170714637492224?s=20


Helt vild teknik af en på 1.90. - Jeg er dog stadig forundret over det manglende straffespark efterfølgende.
Kvist raus.
moderator
Bendtner er uaktuel. Hans sportslige kvaliteter er simpelthen for ringe, og det bliver kun værre. Vi skulle have hentet ham tidligere, men jeg er lige nu ret glad for, vi ikke gjorde det. Han er allerede nu på vej ud på et sidespor i Rosenborg.

Hele taxiaffæren viser også bare, at han har et karakterbrist, hvor han konsekvent havner de forkerte steder på de forkerte tidspunkter.

Skal vi hente noget rutine, så skal det være noget i stil med Allbäck. Det var solidt.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
"Skal vi hente noget rutine, så skal det være noget i stil med Allbäck. Det var solidt"

- Jeg ser egentlig Dame N´Doye som dén signing. Rutine, kvalitet, lederskab, driftsikker. Disse elementer har betydet, at han har præsteret fra dag 1, giver hele holdet et løft, og er en de andre kan læne sig op ad.
moderator
Absolut.

Dog måske uden Allbäcks træningsflid. Rygterne fortæller, at Damen ikke er træningsnarkoman. Til gengæld er han der altid i kampene. Han er virkelig for alvor trådt i karakter som leder.

De lederskikkelser, vi savnede i sidste sæson, er hentet tilført eller trådt i karakter for alvor. Bjelland og Damen har været afgørende signings, og så har Peter Ankersen virkelig bygget på. Vavro har også taget ansvar.
Det har haft enorm betydning for, at holdet ikke længere falder urimelig dybt.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dén person tror jeg bliver Stefan Johansen. Jeg tror ikke nødvendigvis, at der sker så frygteligt meget i den forreste kæde til sommer. Sammensætning mellem Pieros, Wind, N´Doye + Fischer/Daramy er vel egentlig udmærket. For mig er det kun - som andre er inde på - et spørgsmål, om N´Doyes holdbarhed. Hvis han kan køre én sæson mere, så tror jeg, at man henter hans afløser til vinter i stedet.

Jeg ser umiddelbart, at de største spørgsmål handler om midtbanen. Hvordan bliver den skruet sammen over sommeren. Ellers er det vel primært breddekøb, som er påkrævet, medmindre der kommer andre salg end Ankersen.
\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
@Saint

Den køber jeg nødvendigvis ikke, vi har p.t ingen angriber der kan ligge et pres eller true i dybden hvis vi sælger Pieros, her af giver det mindst lige så meget mening at diversiter sit angreb fremfor at garder sig mod skader til en grad hvor Wind ikke er god nok som boksangriber. For det er tvivlsomt at vi kan finde et skur, med internationalt niveau til bænken og det er vel på det internationale niveau hvor Wind kommer til korte som target mand.


Kan godt se din pointe med at vi mangler en presangriber hvis Pieros ryger. Men nu har vi spillet i mange mange kampe uden en egentligt presangriber, hvilket har fungeret fortrinligt.

Det ville vores spil ikke gøre uden en boksspiller som N´Doye. Det sker 10-20 gange i løbet af en kamp, at Bjelland eller Jesse smider en lang bold op på Damen, som på egen hånd skal få noget ud af den. Falder han i niveau eller bliver skadet, så er det næsten hele spille stilen man skal omlægge. Derfor håber jeg virkelig på en boksangriber som evt. kan dele spilletiden med N´Doye ELLER at man får bygget noget mere på Winds fysik således at han kan begå sig som boksspiller.
"presangriber"

Når det bedste man har at sige om en angriber er, "at han er bedst når de andre har bolden" så er han i min optik ikke en spiller for FCK.

Han bidrager med meget lidt i kombinationsspillet og på trods af at han tager nogle løb i dybden, så har han ikke farten til at det er super farligt.

Han passer ind hos et midterhold der ikke har bolden 2/3 af kampen.
Som sagt tidligere synes jeg ikke nødvendigvis han er en dårlig spiller, men for os er han. (måske med undtagelse af et par europæiske kampe på udebane, hvor vi har bolden 30% af tiden) Han ville også kunne gøre sig i nogle af ligaerne et niveau over den danske (grækenland eller syd-/mellemeuropa).

Ser du på kampene i mesterskabsspillet, har vi ikke manglet bolde i dybden, tvært imod har wind der falder ned som 10´er hjulpet med at få spillet bredt og så dybt til kanter og/eller backs.
Jeg ser det nævnt mange gange i denne tråd. Og jeg har selv nævnt det. "At frigøre Falk til kanten igen".
Det er ofte skrevet i sammenhæng med at vi skal hente Stefan Johansen, få lidt mere struktur og fysik ind centralt osv. Og jeg ville elske det. Nu Kvist stopper, så kommer vi til at mangle hans evne til at dække af og skabe ro, for det er der ikke andre i truppen der kan. Eller, jeg kommer til at savne det, jeg tror ikke længere på at Ståle anser det for kritiske evner at tilbyde.
Er der noget at hænge håbet på i den her sammenhæng? Ligner det ikke at Ståle med åbne øjne har fravalgt den struktur og ro en Kvist type kan byde på?
I hjemmekampen mod Atalanta blev de jo holdt fra scoringer med Falk centralt. Jeg tænker, det har givet Ståle blod på tanden.
Batman Close. London W12.
Annonce