@Nik0 inden sæsonen sluttede sagde Ståle at man så efter en CM med CL niveau, det var umiddelbart den eneste position han nævnte som skulle købes ind til (hvis man så bort fra de eventuelle salg som kunne komme) Så Vavro, Skov og CM, og jeg synes som jeg har nævnt flere gange ikke at Gryte er god nok til CL niveau eller i top kampene i SL, han fylder simpelthen for lidt og må vel næsten være den mindste målmand vi har haft i 10 år. Vi skal jo som minimum hente en målmand af samme kaliber så det er jo det samme som at skulle købe en spiller til start 11´eren.
Og ja sotte og Pieros er ikke start 11´ere Men har stadig haft sin mængde kampe og et hvis niveau som ikke bare lige kan erstattes.
I forhold til transferbeløb og at kunne skaffe nye spillere osv, er jeg ikke nervøs. Det er mere det faktum at skifte en Målmand, 3 forsvarsspillere, i forvejen være tyndt besat CM pladsen, sælge sin HM og en angriber, som i forvejen består ungdomsspillere og en 34 årig, i en sæson hvor vi skal satse på at spille 50+ kampe.
Det virker helt vanvittigt for mig og jeg frygter at det bliver Pavlovic/Luftner/Gregus/Matic/Kodro-køb som skal erstatte vigtige nøglespillere fra dag 1 men aldrig helt slår igennem og giver den stabilitet som man får når et hold kender hinanden og taktikken