Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Willie, han underskrev en 5 årig kontrakt juli 2007 i følge Wiki.
Dette er en signatur.
Så må jeg have læst forkert. Ærgerligt.

Jeg så ham ellers gerne i Brøndbytrøjen. Han har også en tilpas høj skadesratio til, at vores scouts kunne få øjnene op for ham.
Zlatan doesn\'t do auditions
SirCum, det kommer vel i den grad an på alternativerne! Og primissen for udtalelsen er vel, at FCK aldrig vil kunne få nogen bedre, hvilket jeg synes er en uambitiøs og, undskyld mig, "typisk dansk" udtalelse.
Udtalelsen underbygger jo i den grad behovet for den diskussion der løbende kører i tråden: kan/bør FCK løfte niveaut til over suppe niveau på begge angriber pladser eller ikke?

Personligt mener jeg, at nok er Nordstrand en ekstremt inteligent og afslutningsstærk angriber, men han har ikke, og vil aldrig få fysikken til international fodbold. Han har simpelthen sin fysik imod sig, en Jon Dahl-light! Derfor skal FCK søge noget andet og mere fremsynet, til pladsen ved siden af N´Doye (senere Zohore).
Desuden mener jeg, at Boilesen SKAL gøres til permanent anfører! https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=48zuf_y5MMM
"Nordstrand bliver hentet tilbage med sigte på en startplads når lejeaftalen slutter"

- Det skal jeg selvfølgelig ikke kunne afvise, men i så fald virker det bud der efter sigende blev givet på Yura Movsisyan, en anelse mystisk. Det er ikke fordi jeg ikke regner Morten Nordstrand som god nok til superligaen, for det er han selvfølgelig, men uanset hvad alle andre trænere end Ståle Solbakken ville have gjort, synes jeg nordmanden har gjort rigtigt i at vælge Cesar Santin frem for Morten Nordstrand.

"Har FCK på noget tidspunkt flirtet officielt med Helsingborg´s Alexander Gerndt?"

- Ikke hvad jeg ved af... er det en du godt kunne tænke dig at se i superligaen?
Helsingbog købte Gerndt i sommeren 2010, alene det vil gøre ham uforholdsmæssigt dyr. Desuden er han er 24 år og havde indtil april 2010 ikke vist noget af betydning i svensk fodbold. Kvalitetsmæssigt indeholder han heller ikke det man må formode CV kræver. Personligt kan jeg ikke se hvad FCK skulle med ham.
Desuden mener jeg, at Boilesen SKAL gøres til permanent anfører! https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=48zuf_y5MMM
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
DMC, huh?

"Og primissen for udtalelsen er vel, at FCK aldrig vil kunne få nogen bedre"

Det tror jeg da ikke. Måske tror man bare han at virkelig er rigtig god. Han har jo bevist han kan score mål for FCK, så måske man vil lade den nye træner give ham et skud. Ellers kan man jo synes at det var ret oplagt at skyde ham afsted, når nu han ikke spiller. Han er helt sikkert ikke billig lønmæssigt. Det vil man dog ikke, og det må være fordi man ser et eller andet lys i ham.

Som sagt overleverer jeg bare info, hørt fra folk der har så indgående kendskab til FCK og Nord som man kan have.
Dette er en signatur.
"Desuden er han er 24 år og havde indtil april 2010 ikke vist noget af betydning i svensk fodbold"

- Michael Gravgaard viste heller ikke noget, før han var midt i 20´erne. Det samme gælder René Henriksen og Jan Michaelsen.

"... indeholder han heller ikke det man må formode CV kræver"

- Han har da spillet landskampe. Det plejer at være et af de mærker, man går efter.
Matias, ligalandsholdsfodbold! Desuden er der markant forskel på angriber positionen og forsvarsspillere som du nævner.

Ud over Ebbe Sand, kan jeg personligt ikke huske en angriber der var værd at satse på, som først begyndte at lave mål 6 år efter sin debut. Og i det tilfælde spillede andre faktorer også ind.
Desuden mener jeg, at Boilesen SKAL gøres til permanent anfører! https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=48zuf_y5MMM
Sibusiso Zuma kom også relativt sent i gang. Marcus Allbäck egentlig også (hans mål i den næstbedste række i Sverige, tæller jo stort set ikke). Han fik debut på landsholdet som 26-årig.
Zuma - klaskede mål ind i den sydafrika fra han var nitten og debuterede i 1998 på Sydafriks landshold. Han var 21 og de havde lige været til VM. Så relativt sent? - det kommer vel an på øjnene der ser.
Allbäck skal være mig usagt, men som talent husker jeg, at han var en man talte om i Sverige i begyndelsen af helvfemserne. Det samme kan man bestemt ikke sige om Gerndt der blev kasseret i AIK som ungsenior med prædikatet fiasko, og som flakkede rundt i svenske sekundaklubber, før han begyndte at lave mål i april 2010.

Desuden har jeg set Gerndt spille. Som type og niveau mæssigt minder han lidt om eksempelvis Frank Kristensen eller Kim Olsen. Til den rolle har FCK jo allerede N´Doye og Zohore, spillere af langt højere kvalitet, og udfra hvad vi har snakket om tidligere i tråden, kan vi vel være enige om at spillere på det niveau er uinteressante?

Desuden er der kontrakt elementet afgørende. En spiller der har lavet en del mål og blev købt i sommeren 2010, vil være uforholdsmæssigt dyr.
Desuden mener jeg, at Boilesen SKAL gøres til permanent anfører! https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=48zuf_y5MMM
Annonce