God sejr for til sidste virkede det til, BIF havde mest at skyde med.
Afgørende for kampens udvikling var bl.a. udskiftningen af Daramy. Relationelt fungerer han virkelig virkelig dårligt, og det var så tydeligt, at det gavnede vores højreside at få Pep Biel ind. Han og Varela er et langt bedre match.
Jeg kan ret godt lide Varela, og han tager nogle gode raids, har et godt blik for spillet, og defensivt ser det også bedre og bedre ud.
Nelsson og Papa så shaky ud. Vi har brug for, at Bjelland rammer en længere periode uden skavanker.
Kalle reddede os i dag, ligesom Zeca spillede en brandkamp, og endelig viste Fischer sig målfarlig.
Mudrazija viste igen prøver på noget af det, han demonstrede mod Hobro og Lugano. Han virker sikker med bolden, har et godt blik for spillet, og så tager han gode offensive løb. Eneste anke er, at han ikke ser særlig hurtig ud. Forhåbentlig kommer det mere og mere i takt med spilletiden.
En god vinteropstart, og så håber jeg, Mudrazija har overhalet Stage. Kroaten har et langt langt større potentiale. Hvor Stage virker til at være urolig og nervøs på bolden, virker Mudrazija som det modsatte.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.