Snak

Mere indhold efter annoncen
"Dit niveau for hvad du mener er godt arbejde i en klub som vores, er tydeligvis noget lavere end mit og visse andre her i trådens. Og så strander det jo der."

Mest sigende i hele dit indlæg, at du og de andre mandags trænere her på sitet reelt tror i har nogen som helst reel indsigt på det område i praksis. At erklære sig utilfreds med specifikke indkøb, eller plapre løs om en Skov Olsen er godt nok et tyndt grundlag for at pege fingere af en sportsalig afdeling der - som pointeret - generere heftige transferoverskud mens man kontinuerligt indløser de fleste af de sportslige forventninger i Nordens største klub.

I betragtning af hvordan vores transfers og skades situation har set ud er det sgu utroligt at vi kan være med i DM kapløb og videre fra EL gruppen.
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Heraf eksempelvis Skov, som var så lavthængende en frugt, at en blind høne skulle have kunnet finde det korn 100 ud af 100 gange.


Silkeborg havde på det tidspunkt en højreside bestående af Gammelby og Skov.
Alle var enige om at det var en fin og meget talentfuld højreside. Som jeg fornemmer din pointe er, var der ingen med bare lidt interesse i Dansk fodbold der ikke kunne pege på de to som fyre med potentiale.
Vi valgte en af dem. Vi lod den anden være selvom vi også i den periode skulle have til pladsen fordi Ankersen var på vej videre.
Rygterne ville vide at scouting sektoren aktiv vendte tommelfingeren nedad for Gammelby. En anden scoutinggruppe så anderledes på det og betalte angiveligt noget mere end vi gjorde for skov for Gammelby.

Når nu du selv bruger eksemplet, syntes jeg det var værd at tage den et hak videre for at vise at man kunne have taget mange andre valg end at hente Robert Skov.

Og der har jo været et utal af andre lavthængende frugter man har ladet passere tidligere. Såsom Casper Sloth, Lasse Vigen, Jens Jønsson eller fucking Simon Bræmer, der alle på et eller andet tidspunkt var hypet som the shit og har været tilgængelige, men som man klogeligt har holdt fingrene fra.
Nu gik alt over forventning med Skov. Så det nemt bare at kalde det en no-brainer. Jeg syntes da man skal have kredit for at vægle det rigtige tilbud i udsalgsjunglen.

Når det sagt, så er jeg da helt med på at man har rigtig mange fejlskud. Og det naturligvis kun peger en vej. Det gør pletskudene altså også.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
@svoger: Præmissen om Skov som en spiller alle kunne have solgt for dét beløb, undermineres vel pænt af at Silkeborg solgte ham for peanuts til os sammenlignet med det... Gammelby eksemplet er også godt.

Wurtz ligeså: God i AaB. Faldt igennem hos os. God hos AaB igen. Forskellen tror jeg de fleste er enige om er mentalitet og krav i største klub i Norden vs største klub i Nordjylland.

@danped: glemte Holbæk og ikke Hillerød. Skriver "ikke-København" om alt fremover :D
@Svoger

Heraf eksempelvis Skov, som var så lavthængende en frugt, at en blind høne skulle have kunnet finde det korn 100 ud af 100 gange.


Hvis Robert Skov var så åbentlysende og stort et talent, hvorfor købte Hoffenheim ham så ikke direkte fra Silkeborg? Og hvis han var så god og åbenlyst et talent, hvorfor skulle han så bruge hele den første halvsæson i FCK på at finde frem til hans niveau?

Jeg synes det er så vagt et argument at kalde Robert Skov for åbenlys - hvis han virkelig var så åbenlyst, så var han aldrig havnet i FCK.

Det er åbenlyst, at det bør være arbejdsgangen. Det er bare aldrig rigtigt historien, når man køber dem.
Og det er ikke noget, hvor man kan rose sin scoutingsektor for på forhånd at have haft kendskab til denne spiller.

Ovenstående kommentar er alt hvad der er galt med denne tråd - du ved reelt set ikke om vi på forhånd havde kendskab til hverken N´Doye eller Vavro. Du antager på forhånd, at vi ingen kendskab havde på baggrund af hvad du tror og ikke på baggrund af fakta.
Mads @

som jeg forstår det var Skov mere eller mindre enig med en tysk klub, og som Ståle har udtalt det så hev han Skov ud af flyveren og overtalte ham til at tage et par år i FCK først
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Mere indhold efter annoncen
Annonce
kontinuerligt indløser de fleste af de sportslige forventninger i Nordens største klub.


Hvis vi ikke vinder mesterskabet i år, så er det 3 ud af 6 mulige i Ståles anden periode, krydret med den absolut dårligste sæson i 17/18, siden 00/01.
Samt et misset europæisk gruppespil (Hvor vi dog fik scoutet Jan Gregus).

Når man ser på budgettet er det, i min bog, slet ikke tæt på at være acceptabelt hvis man kun vinder 3/6 mesterskaber. At misse et europæisk gruppespil, er i sig selv ikke en katastrofe, men det tæller i den grad ned at det var mod FK Jablonec.

Og igen, er det virkelig vores scouting der er udslagsgivende når vi henter så mange af de spillere vi møder? Eller er det Ståle der forelsker sig i en spiller, når han og trænerteamet sidder og ser en bunke film med vores modstandere?

De danske spillere der er inde over landsholdet, er som Svoger skriver, en utroligt lavt hængende frugt. Det samme er SL spillerne. For der skal Ståle og trænerteamet kende dem meget indgående iht. at vi faktisk skal spille mod dem.

Når vi så kommer ud over vores egen andedam, bliver det i højere grad noget som jeg vil tilskrive vores scouting. Og efter Jesper Jansson har det virkeligt ikke set kønt ud. Og det er vel også, sådan meget af kritikken er blevet framet i tråden.
Det er tiden efter Jesper Jansson, der især bliver hæftet sig ved. Især fordi det siden Ståles genkomst er HAM der har ansvaret for det hele, også scouting sektoren.

I Ståles første tid i klubben, var er vel ingen der gav ham skylden for f.eks. PPD og andre af CV´s genialiteter? Ariël fik heller ikke skylden for Marvin Pourié.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
@FCK 4 EVER

I betragtning af hvordan vores transfers og skades situation har set ud er det sgu utroligt at vi kan være med i DM kapløb og videre fra EL gruppen.


TAK - uagtet vores større budget, så er det et mirakel at det er gået som det er gået i dette halvår, forudsætningerne tage i betragtning.

Vi har i denne sæson haft 3 spillere, som også spillede kontinuerligt i sidste sæson: Zeca, Falk og (dels) Fischer. De resterende 8 spillere har enten været solgt eller skadet.

Vi mister vores 2 bedste angribere i løbet af få dage. Boilesen og Bjelland bliver skadet. De skulle sammen med N´Doye, Zeca og Fischer have været lederne i denne sæson, og hjulpet med at integrere de nye spillere. Vi sælger vores højrekant, som scorede 30+ mål i sidste sæson sent i vinduet.

Så er det da muligt at vi har et større budget end FCM, men hvis vi trækker vores skadede spillere ud af ligningen, så er FCMs hold mere værd end vores.

At vi kun er 4 points efter FCM og er gået videre fra EL gruppen med de forudsætninger der har været er en præstation i sig selv.
@BB
For ikke at tale om FCM, som et tidligere transfervindue havde vendt fingeren nedad på Skov. At de senere hentede Sammy Skytte gør blot historien mere håbløs, men Silkeborg havde bestemt nogle talentfulde spillere rendende.

Når man ser på budgettet er det, i min bog, slet ikke tæt på at være acceptabelt hvis man kun vinder 3/6 mesterskaber. At misse et europæisk gruppespil, er i sig selv ikke en katastrofe, men det tæller i den grad ned at det var mod FK Jablonec.


Hvad er det ved vores budget som gør, at du mener at vi skal finde oftere end 3/6 år? Vores budget er 33% større end FCMs budget - vi har tilsvarende ca 10-12 kampe mere end FCM på en sæson pga. europæisk fodbold, hvilket vil sige at vi bliver nødt til at brede vores budget ud på flere spillere, for at have en bredde der kan konkurrere i alle turneringer.

De 10-12 kampe vi har mere end FCM på en sæson svarer til ca. 25% flere kampe på en sæson end FCM - det er muligt at vores budget er større, men det skal også række noget længere og til noget mere..

Desuden - vi har spillet europæisk i hvad? 12 ud af 13 år eller sådan noget. At det glipper et enkelt år er ikke en katastrofe som du selv påpeger - heller ikke selvom det var Jablonec. Det er fodbold og overraskelser sker - både for og imod os. Faktisk oftere for os end imod os.. Her henviser jeg til kampe mod Man Udt, Barcelona, Juventus, Galatasaray, Ajax (af flere omgange), Porto, Leicester osv. som alle er væsentlige større overraskelser, end da vi røg ud til Jablonec - især hvis vi måler på budgetter som i så gerne vil.
som jeg forstår det var Skov mere eller mindre enig med en tysk klub, og som Ståle har udtalt det så hev han Skov ud af flyveren og overtalte ham til at tage et par år i FCK først


Og er det baseret på fakta / en kilde, eller er det blot løse rygter? :-)

Og "en tysk klub" er jo også et vidt begreb. Jeg vil da f.eks. vurdere, at det er mere attraktivt at spille europæisk fodbold i FCK, end det er f.eks. at spille i 2. Bundesliga. Var det en klub på Hoffenheims størrelse som havde han på flyveren den gang, så tvivler jeg på at Ståle kunne have hevet ham af igen. Dem kan vi hverken økonomisk eller sportsligt konkurrere med.
Annonce