Snak

Mere indhold efter annoncen
Det bliver ikke aktuelt at lave en rundspørge inden næste overskrift.
Som en anden bruger skriver, så er det et udtryk for mit syn på tilstanden i FCK. Om man er enig eller ej, bør virkelig ikke være afgørende for deltagelsen her i tråden.

Det bør ikke være afgørende nej, men det er det bare i nogle tilfælde. I og med at det her er den "officielle" FCK tråd på Bold.DK, så der er jo heller ikke rigtigt noget alternativ.

Som jeg skrev før:

En mere konstruktiv overskrift som måske endda ville gavne debatten og byde folk ind i tråden kunne f.eks. være "FCK - Skal Ståle smutte"? - den er både indbydende og ligger op til en saglig debat, i og med at det er et spørgsmål og ikke en konstatering.
Ekkokammer effekten...


Var ikke klar over at der var et decideret begreb for det - tak for info. :-) Efter at have læst lidt om det, virker faktisk som et meget interessant emne - ikke bolt i denne sammenhæng, men radikalisering, brugen af sociale medier/fora osv.

Derudover understreger det vel min pointe ret godt.

https://stopekstremisme.dk/ekstremisme/opslagsvaerk/ekkokamre
"Ståle til debat"

:D
moderator
@ Mads

En overskrift må gerne være kontroversiel. Det er min holdning, at Ståle og FCK ikke er det rette match længere.
Man er tyndhudet, hvis man bliver foraget over det synspunkt, spillet taget i betragtning.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg har også svært ved at se det i virkeligheden Repos. Men hvis Jesper Jansson kom tilbage som mellemleder for scouting og transfers og der kom en yderligere assistent ind, som Neestrup så tror jeg vi ville ende et andet og bedre sted, ret hurtigt endda.

Der er sikkert andre relevante navne derude, men pointen er bare at vi har haft de rigtige profiler fra tid til anden, vi har bare mistet dem igen. Ståle mener sikkert at have lært nok af Jansson, det sagde han jo faktisk selv. Men det ændrer ikke på at da Jesper Jansson forsvandt, forsvandt der 50-60-70 dedikerede og kompetente timer ud af transferorganisationen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man er tyndhudet, hvis man bliver foraget over det synspunkt, spillet taget i betragtning.


Jeg bliver ikke forarget over overskriften - jeg forstår hvorfor at folk begynder at have den holdning. Jeg skriver blot, at den ikke er repræsentativ, og at den skader den gode debat den her tråd.

Det er min holdning, at Ståle og FCK ikke er det rette match længere.

Der er din holdning, ja - men i og med at det her er den "officielle" FCK-tråd på bold.dk, så synes jeg ikke, at det skal være den enkeltes brugers mening som er tilkendegivet i overskriften. Der mener jeg godt at man kunne have en mere konstruktiv og indbydende overskrift, som inviterede folk ind i tråden.
moderator
@ Plankeværket

Enig i dine betragtninger, men som dig, har jeg også svært ved at se det realiseret.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
moderator
@ Mads

Hvad mener du med den "officielle" FCK-tråd?

Tråden er ikke et udtryk for klubbens holdning, ligesom tråden ikke er forbeholdt fans af FCK.

Cabras Hobro-tråd er næppe heller en officiel Hobro-tråd, så den vildfarelse vil jeg da gerne hive dig ud af.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
"... alle FCK-fans har mulighed for at udtrykke deres holdninger og debattere klubben, så hjælper det ikke at overskriften er/var "smut Ståle". Det er hverken indbydende, retvisende eller fremmer en god debat"

- Din præmis holder ikke. Overskriften er ikke i nærheden af, at være udtryk for hverken nuanceringen af overskriftens udsagn eller holdningen til emnet generelt. Jeg mener f.eks. ikke at Ståle skal smutte, og det har jeg relativt let ved at give udtryk for i mine indlæg. Hvis jeg kan, kan alle. Ligeledes har jeg let ved at acceptere, at nogen mener han skal smutte. Såfremt man kan redegøre nogenlunde rationelt for sine synspunkter, er der rigeligt med albuerum her i tråden. Overskriften har intet med dette at gøre.
"Ekkokammer effekten"

- Hvis det var tilfældet, ville alle mene, at Ståle skulle smutte. Og sådan forholder det sig vist ikke - jeg tror der er flere, der ønsker han skal blive.
Annonce