Snak

Mere indhold efter annoncen
Et nederlag torsdag er næsten det bedste der kan ske

Please tag den pause fra fodbold.
Stenbrodreng.
Jeg er enig, Imp.
Man må tage det nuværende tab for den langvarige fortjeneste.
Kvist raus.
moderator
Et nederlag er aldrig godt. Og kampen på torsdag ligner en redningsplanke her i efteråret. Hvis vi taber den, så forudser jeg et FCK-hold, der virkelig bliver ramt på selvforståelsen.

Mht. Schøne, så har jeg svært ved at se ham på løsningen på vores midtbane. Hans overblik, dødbolde og ro på bolden vil altid være værdifuldt, men vi mangler fart og dynamik, og det er ikke Schønes spidskompetencer.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Ståle er vel ude i en øvelse som bedst kan kaldes kunsten at famle i blinde, Schøne er mange ting men dog ikke en spiller der passer ind i Ståles 4-4-2, han er ikke hurtig og fysisk stærk eller box til box spiller, så hvad ville planen være med ham ??.

skal man over i noget 4-3-3 eller hvad, og hvor er det lige at Wind passer ind der, han er så heller ikke sådan kant hurtig, jeg kan ikke rigtigt se hvad det er Ståle vil med Schøne 4-3-1-2 måske.

For mig ligner det at Ståle er blevet desperat og famler efter det halmstrå der kan redde ham koste hvad det vil
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Jonas Wind på landsholdet! Kæmpe tillykke.
Stenbrodreng.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ståle er vel ude i en øvelse som bedst kan kaldes kunsten at famle i blinde


Vil mere kalde det kunsten at gøre sit fodboldhold konkurrencedygtig, men sådan ser vi jo forskelligt på tingene.
Stenbrodreng.
Lasse Schöne er både aggressiv og aktiv i begge ender af banen, hvilket umiddelbart godt kunne lyde som beskrivelsen på den profil, vi har brug for. Det er han bare ikke, i særdeleshed ikke længere, da der, som flere også har nævnt, er brug for tempo og dynamik, også uden bolden på fødderne.

Ja altså, med mindre Ståle skulle have set lyset og overgå til en regulær 4-3-3. En midtbane bestående af Zeca, Schöne og Falk ville selvfølgelig være enormt slagkraftig. Numerisk ville vi være der, hvor vi skulle være, og der er rigeligt med erfaring, ærgerriged, fight, løbepensum og teknik til at kunne sætte sig på kampene.

Det kommer (nok) ikke til at ske, og det ville desuden efterlade Jonas Wind i et tomrum, vi ikke har plads til.
Jonas Wind ligner den store taber i alle de her spil syntes jeg..

Og det er fandeme ikke i orden!
Så er det jo godt nok, at alt det som skrives herinde, ikke har indflydelse ude i den virkelige verden. ;)
Stenbrodreng.
"Vil mere kalde det kunsten at gøre sit fodboldhold konkurrencedygtig, men sådan ser vi jo forskelligt på tingene."

men det har Ståle jo forsøgt siden Delaney smuttede, der er brændt noget der ligner 80 millioner af på den centrale midtbane, med Gregus, Matic, Stage og Mudra, og det er stadig en omskolet kant der er 1 valg
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Annonce