Redigeretman 12. okt 2020
- Vi er i gang. Det er så langt, at jeg har det lige nu. Vi har en fornemmelse af, hvor vi gerne vil hen. Hvor rammen hedder, at det ikke skal være en revolution, men en som kan justere og optimere, hvad vi har, og få mere ud af det, siger William Kvist og tilføjer:
- Der skal noget nyt benzin på og ny inspiration. Det er en anden måde at sige på, at man skal justere og optimere. Det er så tæt på, at jeg komme om de tanker, vi har lige nu.
Ligesom med fyringen af Ståle Solbakken bliver det en samlet bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, der skal beslutte det kommende setup i FCK, og det er endnu uvist, om det igen bliver med en manager eller en cheftræner og sportschef.
- Det er helt klart noget, vi har i overvejelserne, hvad det er for en struktur. Det kommer vi til at kigge nøje på i forhold til, hvad der er bedst.
- Man kan sige, at man kan approache det på to forskellige måder. Skal det være individerne, som definere strukturerne, eller skal det være strukturerne, der definerer, hvem det er, vi søger.
Jeg kan ikke finde ud af, om ovenstående er beroligende eller ej.
Eller om man egentlig ikke kan udlede en skid fra det?
Shit jeg er nervøs for, hvem de har i den hat.
København.