@ FCK4EVER
i øvrigt forholder intet at det du skriver sig reelt til det du svare på
Den del forstår jeg ikke. Afkræver du mig en form for medansvar for Ståles fyring, og samme i forhold opbygning.
Med de udmeldinger som der kommer fra ledelsen, anført af Kvist så er det jo åbenlyst ikke tilfældet.
Kvist snakker da netop om at managerrollen skal nedlægges, så allerede har vi da et opgør med Ståles rolle. På det spillemæssige plan siger han ganske rigtigt ikke alverden. At vi skal fintune det eksisterende og optimere er bare bullshitlingo.
Det er tidligt i processen, men måske det er nu at Raus fortalerne skal begynde at forholde sig til den reelle virkelighed og ikke den teoretiske man har kunne plaske rundt i hidtil...
Hvilken teoretisk virkelighed var det? Den, hvor vi havde 1,20 points i snit, eller den hvor vi gennem et år havde spillet elendigt, eller den hvor spillerne var modløse, og defensiven sejlede, eller den hvor millionerne var brugt på spillere, der ikke gjorde holdet bedre? Jeg ville ønske den del ikke var den reelle virkelighed, men det var jo tilfældet.
Det er jo netop den samme virkelighed som Ståleloyalisterne negligerede.
Jeg har intet imod at forhold mig til en virkelighed uden Ståle, men det er jo svært her to dage efter hans fyring at sige noget konstruktivt omkring det nye sportslige setup i FCK.
Tror "alle" (læs: de fleste) FCK tilhængere er blevet så vant til kontinuiteten af vi gerne ser det viderebragt, om det er muligt eller flugter med FCK´s behov og muligheder på træner/manager fronten er meget usikkert lige pt
Det er jeg enig i, og Ståles har jo også siddet usædvanligt lang tid. En yngre træner vil i lighed med yngre spillere måske se FCK som en trædesten til et større job. Det har jeg intet imod. Det, jeg har noget imod, er en træner, der ser FCK som hurtige penge og en nødløsning.
Navne som Bo Svensson og Christian Poulsen tiltaler. De er på vej frem, og er i klubregi, hvor der arbejdes med et sammenhængende koncept. Det er sådanne typer jeg gerne vil have fat i, og ikke Trond Sollied, Hector Cuper og andre journeymen, der har været sat i spil.
Kom nu tilbage til virkeligheden og indse at det kan meget vel være Ståle var dén profil i 2006 men FCK er ikke og har ikke den samme profil som vi havde for 15 år siden - hvorfor det tænkte scenario er meget usandsynligt.
Jeg kan ikke se, hvorfor vores profil ikke kan tiltrække trænertalenter. Tværtimod. Man får en klub, hvor der er økonomi, dygtige spillere og mulighed for trofæer og international fodbold. Når Jon Dahl kan hoppe på toget i Malmø, så kan vi vel også tiltrække noget lignende i FCK.
Virkeligheden anno 2020 kalder - her er FCK en klub med helt andre forudsætninger og mål, at tror at modellen der fungere i 2006
Netop derfor skal der også ske forandringer. Jeg har ikke været fortaler for en model anno 2006, men påpeget, at vi tidligere har haft succes med en uprøvet træner, hvorfor det nødvendigvis ikke er diskvalificerende i sig selv.
Om end jeg gerne så den løsning du skitsere så virker den bare noget virkelighedsfjern, desværre!
Jeg ved ikke, hvad der skulle være specielt virkelighedsfjernt ved at ønske et trænertalent på posten. Det går godt mange andre stedet i sammenlignelige klubber.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.