Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er klart - og skal selvfølgelig være en del overvejelserne. Man kan også sige, at hvis en spiller har siddet meget på bænken eller har fået ny træner der ikke vil bruge ham, så kunne man forestille sig at han vil forsøge at gøre det godt ved et udlån som han også selv siger ja til. Hvis han gør det godt, så er det muligvis også et tegn på at han trives, og hvis alternativet er at sidde på bænken i den klub han kom fra, så må det da være interessant for ham, at gøre skiftet permanent. Så må man bare håbe at han ikke gør det FOR godt, så der kommer andre, større klubber rendende - men jeg synes absolut det er en metode man burde forsøge sig med et par gange - især når vi er presset på økonomien.
Jeg har altid ret - selv når jeg tager fejl.
Der er også chancen for at vi ser det samme ske som med Rezan Corlu, hvor lyngby lejer ham og har en frikøbsklausul som de gerne vil udløse, men han klarede det så godt at han ikke ville skrive med dem da han nu kan spille i en bedre klub end året før.

Bo Svensson er åbenbart på blokken.

Efter at have hørt podcasten med ham - og hans tanker om fodbold - er jeg positiv.

Det er selvfølgelig et smalt grundlag, men han står for noget nytænkning!
København.
Hvilken Podcast er det?
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
I had told Mario before the game not to get booked, as with two cards he’d get suspended. He just has to show off his physique… I told him off after the goal, but it was too late - Pirlo
Mere indhold efter annoncen
Annonce
mange tak
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Snakken (i udsendelsen) er lidt snøvlet, synes jeg. En ting er Bo Svenssons allergi, en anden ting er, at der er ganske mange i den verden, som har sine udfordringer med sproget. Men altså, nu har han jo også været tysktalende snart 15 år :)

Hans tanker om spillet er dog enormt interessante. Eller, det synes jeg i hvert fald, bl.a. fordi de flugter med de tanker, som jeg er tilhænger af, og som udføres af en del tyske hold, Red Bull-holdene og naturligvis Ajax.

Herinde har vi jo ofte, og ret længe egentlig, talt om, at spillet har udviklet sig gevaldigt henover de sidste 4-5-6 år, hvor inspirationen til udvikling af FCK-konceptet, har været hentet fra tiki-taka-hold, som blev overmatchet for 10 års tid siden. Helt lavpraktisk stiller det større krav til presspil, tempo og offensive mønstre. FCK har ikke efterkommet de krav i den periode. Det stiller også andre krav, ikke nødvendigvis større, til dit koncept generelt, bl.a. fordi de spillere, som uddannes i dag, er gode i andre systemer, end det vi har praktiseret.

Rasmus Monnerup Siger det egentlig meget godt 49 minutter inde i snakken - det var spændende med Barcelona (og de spanske hold generelt) i årene omkring og lidt efter 2005, men den er blevet neutraliseret af en taktisk revolution, som byder på højintensivt spil med og uden bold. Bo Svensson supplerer den iagttagelse meget fint ved at inddrage det tilgængelige spillermateriale; hvad vil kunne lade sig gøre, med den trup man har nu? Den del synes jeg slår FCK hårdt, for lige nu har vi stort set ingen, som kan fungere i sådan et presspil. Zeca og Ankersen, that´s it. Nok også Falk og Mudrazija, som dog begge, endnu, virker for uinstruerede i det spil (det er bl.a. derfor, ingen er helt gode som makker til Zeca). I centerforsvaret er det kun Zanka, som klarer kravene til taktisk og fysisk stærk samt hurtig nok til at kunne levere forsvarsspil mens holdkammerater potentielt efterlader huller, hvis presset glipper.

Der skal lidt af en turnaround til.
ohøj:

tjekkede lige af nysgerrighed Jon Dahls kontrakt - han er ansat uden dato på en løbende kontrakt og kan dermed både fyres hurtigt, men også skride hurtigt.

Er han i spil?

Tænker han nok lige vil have mesterskabet i Sverige på CV´et, men så kan han jo smutte.

Dvs Hjalte i en måneds tid og så kommer JDT. Der er jo lang tid til Europa for Malmø alligevel.
"It has yet to be proven that intelligence has any survival value" ACC
Jon Dahl....nej tak.
Jeg kan ikke vurdere ham som træner i Sverige, men jeg syntes han er den mest intetsigende personlighed. Trænerevner vejer selvfølgelig tungest, men noget karisma og en likable personlighed må også gerne være en del af pakken.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
moderator
Jeg har det på samme måde som Jon Dahl. Der er temmelig meget teflon over ham, og han er om nogen en flosklernes mand.

Bo Svensson virker til gengæld spændende. Han er rundet af den moderne trænerskole, og har nogle ret klare visioner for spillet. Samtidig har han masser af kendskab til FCK.

Hellere ham end David Nielsen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce