Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg vil se os vinde vores egne kampe før jeg begynder at kigge mod vores konkurrenter.


Hvis det var et svar på mit indlæg, så øh goddau du. Selvfølgelig håber jeg da også på FCK selv formår og vinde deres kampe, derfor er det dog alligevel ret logisk og kigge på aftens kamp og ærgre sig over den ikke blev uafgjort til sidst.
Det var nu mere en konstatering af det jeg føler end et modsvar til din kommentar. Så godmorgen ;)
Superliga og FCK fan
Midtjylland fanger vi ikke. Så i kampen om 2. pladsen var det måske fint.

Nøj hvor kan det blive grimt i morgen. Mon ikke Aarhus vinder 3-0 på en stærk halvleg, hvor vi har bolden 80% af tiden med flest boldberøringer til Mathias Zanka, Victor Nelsson og Kalle Johnsson.
Ok. Vi er selvfølgelig enige i, at man som klub skal kigge indad og få en løsning på rollerne snarligt som Ståle varetog, samt at man skal fokusere på egne kampe først og fremmest. Jeg er bare trist over at Midtjylland allerede har et stort forspring og på en af de sværeste kampe de får i ligaen, alligevel får en sejr. Men det skyldes kun takket være en selv.
Midtjylland fanger vi ikke.


Ja det er vel sandheden selvom den er svær og acceptere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I det mindste har vi fået en ny kendingsmelodi:

https://youtu.be/zu3k2PJumfI
En trup der kæmper med at passere et pointsnit på 1,25 for hele 2020, mangler nok et par gram i at følge FCM til dørs i denne sæson.

Opgaven må være at sætte en stribe sejre sammen, og samtidigt håbe, hvad der sandsynligt, også efter i dag, at FCM trods alt ikke rammer sidste års vanvittige antal point.

Når alt kommer til alt, vil jeg tro at det mindst kræver to vellykkede vinduer at komme til hægterne. Denne sæson ligner noget af det vi så 13/14 og 17/18.

I sidste uge var der flere gode grunde til at forvente en positiv reaktion.
Nye toner i omklædningsrummet, comeback til Zanka, og et efterslæb på pointkontoen, var et par af de grunde der burde have betydet, at vi startede kampen med ild i øjnene. Det skete bare ikke.
Vi så et hold uden vildskab, gejst og tro, og som var meget langt fra at ligne en potentiel mester.

Jo større hullet bliver, jo sværere bliver det at hente det ønskede trænernavn, der i sagens natur skal rydde op efter en årrække med en svag ledelse, og en trup der, blandt andet på det mentale plan, lader meget tilbage at ønske.
Navnet, volumen og historien, skal nok påkalde sig interesse, men der venter også en relancering på flere niveauer.
Jeg var/er enig i afskedigelsen af Ståle, men frygter en skæbne ala Brøndby (da Laudrup stoppede), og OB (da Lars Olsen og Kim Brink fik silkesnoren).
Fælles for de tre fyringer er, at en tvivlsom ledelse hverken havde/har en kompetent afløser, endsige en klar retning ift spilkoncept.
Kliche
Spørgsmålet er hvem det får flest seere i dag, os mod GF eller Astralis på Zulu.. Jeg tror Astralis
Selv for de mest kritiske af os er dette alligevel sjov læsning (JP, der sammenligner FCK og AGF spiller for spiller).

https://jyllands-posten.dk/sport/ECE12507214/saa-meget-bedre-er-agf-end-fck/
Det er nu Heroic der skal spille. Men de har 2 fyrede North spillere i lineup. Og 3 spændende talenter. Der ligner north FCK i transferstil. De henter hellere gamle kendinge hjem til millionlønninger, med samme succes:-)
Annonce