Snak

Mere indhold efter annoncen
hvis jeg var dan hammer og stadig havde en interesseret investor gruppe bag så kunne de virkelig presse prisen lige nu :-) og hvad med de jyske rigmænd, det er HELT sikkert ikke noget der passer dem og de gider næppe smide ekstra kapital ind, for det er bare til at holde klubben ovenvande, dertil skal den udvikles såååå.... Hello 400mill
Måske vi skal håbe på de bliver købt ud nu?
Hvor er det økonomiske orakel MadsLeb, der plejer at forsikre om at der ikke er nogen problemer overhovedet?
Lazio hade rätt, Eguren har hjärtfel.
problemet ved at sælge lige nu, er hvad der reelt bliver solgt.
Er køberen interesseret i Lalandia? Er køberen interesseret i FCK?

Lalandia udgør mig bekendt en større værdi i PS&E end FCK.. Så et frasalg af Parken og FCK er nok ikke usandsynligt... spørgsmålet er så... til hvem?
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Hvor er det økonomiske orakel MadsLeb, der plejer at forsikre om at der ikke er nogen problemer overhovedet?


Hej NeverDefeated,

Først og fremmest, så forstår jeg ikke dit behov for at så nedladende og aggresivt. Mig bekendt er "øgenavne" ikke tilladt på bold.dk.

Dernæst: som jeg adskillige gange har skrevet, så ville vi nok få brug for en emission, fra vores 3 milliadærejere. Det er så det der sker nu. Måske du skulle gå ind og læse artiklen ordenligt. Jeg tillader mig at citere:

"Det skal være tilløbet til en større aktieemission, der kan polstre økonomien."

Ovenstående kan tolkes frit - jeg læser der som om, at man vil lave en emission som er større end de 250 mio. kr.

Jeg har desuden aldrig nogensinde påstået, at "der ikke er nogle problemer overhovedet" - det er noget du selv opdigter. Jeg har sagt, at vi ikke går konkurs. Til sidst: så havde hverken du eller jeg forudset, at vi her 8 måneder efter corona startede, stadig ikke var et hak tættere på at få tilskuere på stadion og i Lalandia, hvilket har en væsentlig betydning for vores økonomi i dag.

Jeg kan så spørge den anden vej: hvor er det sofatræner orakel, som forudså at en fyring af Ståle ville være løsningen på alle problemer i klubben?
Er det et øgenavn at kalde dig et økonomisk orakel? Okay så.

Jeg har ikke skrevet noget som helst om, at en fyring af Ståle ville løse alle problemer i klubben.

Jeg mener nu stadig FCK´s største problem er ledelsen, som har sådan ca. nul fodboldfaglighed. Og så kan man diskutere fodboldfagligheden hos Alternativets superfan William Kvist.
Lazio hade rätt, Eguren har hjärtfel.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mads har selvfølgelig ret i, at det ikke endnu er alarmerende.

Få nu den vaccine i hus, så vi kan få sendt hr. og fru Danmark i Lalandia igen.
København.
Er det et øgenavn at kalde dig et økonomisk orakel? Okay så.

Det kan du udemærket godt selv se at det er - eller var det måske positivt ment? Det har jeg svært ved at forestille mig, eftersom hele din kommentar var nedladende.

Og så kan man diskutere fodboldfagligheden hos Alternativets superfan William Kvist.

Hvilken del af MIDLERTIDIG sportschef har du misforstået? Jeg er med på at bestyrelsen nøler, og at vi snart har brug for en perm. løsning. Men William Kvist er stadig en midlertidig løsning. Hvilke, mere oplagte midlertidige kandidater i klubben ville du selv have valgt som midlertidig sportsdirektør? William er vel med længder den mest oplagte kandidat vi havde.
"Er det et øgenavn at kalde dig et økonomisk orakel? Okay så."

Hvis det gøres med tydelig sarkasme? Ja. Naturligvis.
En aktieemission er jo ikke ensbetydende med at vi er ved at dreje nøglen - den vil jo netop sikre os kapital til driften. Artiklen kan også tolkes, som om at vi får tilført mere end 250 mio.

Alternativt kunne Parken sælge klubben fra - vi ligger i et attraktivt "smørhul" i Europæisk fodbold, hvilket gør FCK en interessant klub at investere i. Derfor har der også gentagende gange været bud på fodboldklubben, og generel interesse fra udlandske investorer. F.eks. Abramovic og Amerikanske kapitalfonde osv.

Brøndby har overlevet de sidste 15 år på aktieemissioner - mon ikke vi overlever at skulle igennem en enkelt af slagsen?
Aktie-emmisioner er som at pisse i bukserne for at holde varmen... hvem tør investere i PSE, når først man har vist sig villig til at smide det kort?
Det er som et land i krise der bare begynder at printe nye penge...

Jeg håber på at vi bare bliver opkøbt. RedBull Copenhagen go for it.
Annonce