Snak

Mere indhold efter annoncen
Zanka trænger vel også til en pause, så hvorfor skulle Larsson ikke få chancen. Antonsson var jo også elendig i starten - det blev bedre med tiden. Nu hvor CL alligevel er pisset væk kan de vel ligeså godt give Larsson chancen for Zanka forlænger vel ikke alligevel.
Desværre er Zanka anfører, så Larsson skal nok regne med at skulle konkurrere med Sølvi og Sigurdsson.
moderator
Aftenens kamp mod AC Horsens bliver interessant i forhold til den reaktion, der kommer ovenpå Plzen.

Uden Claudemir er vores centrale midtbane alvorligt svækket, og TK ugidelige defensive og manglende mandsmod ligner guf for Retov og Spelmann. Sidstnævnte er faktisk en spændende spiller, og har et enormt drive.

Henrik Toft er som skræddersyet til Sölvi. Mindst lige så langsom, og omtrent lige så god i hovedspillet. Vi har det normalt ikke specielt let mod AC Horsens, så mon ikke det bliver en lige kamp. Da jeg alligevel er i Horsens i forbindelse med cykelløb, så vil jeg smutte på stadion, så jeg ved selvsyn kan se, hvor skidt det står til.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Husk nervemedicinen hvis de spiller som de gjorde mod Herfølge. Det var væsentligt værre live end det var på tv.
fck-medløber.
moderator
Hehe, jeg lader den blive hjemme. I stedet vil jeg have en A-4 blok med og en kasse kuglepenne med, og så vil jeg notere, hver gang Pape laver en underlig eller ubruelig aktion samt hver gang TK trækker sig i en nærkamp.

Formentlig ender jeg med kramper i hånden midtvejs i første halvleg.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja det skal nok blive et spændende opgør. Hos Horsens kan man virkelig tale om tilstedeværelsen af tydelighed både på og udenfor banen. Og den karakter den afstedkommer, kan sagtens komme til at give os problemer. Det er altid svært at skulle slås mod et hold der fungerer som en samlet enhed, og det gør det bestemt ikke lettere, når man ikke selv helt gør det.

Christian Grindheim må gerne snart træde i karakter og blive dominerende på midtbanen. I modsætning til nogle af mine med-FCK-tilhængere, har jeg dog større tillid - og derfor måske også større tålmodighed - med ham. Det er en svær rolle at skulle træde ind i, og selv vores bedste på pladsen nogensinde, Tobias Linderoth, var længe om at blive klædt på til opgaven. Jeg har set Christian Grindheim præstere fantastisk for Heerenveen, så jeg tror stadig på ham. På en eller anden måde burde det at han har TK ved sin side, gøre netop det forhold lettere. At træde i karakter. For selvom TK nok vil prøve, trækker han sig når det kommer til at gøre ondt. Jeg tror egentlig ikke det er fordi han er ugidelig - han kan simpelthen bare ikke. Han har ikke den del af spillet i sig. Derfor kan han nu sagtens være god mod et hold som Horsens - det kræver dog, at han har aftalerne på plads med sin makker, og lige netop den del, har altså indtil videre ikke fungeret i dette efterår.

Jeg er i øvrigt stadig irriteret over Zankas hjernedøde udtalelser efter blamagen mod Plzen. Hvad anføreren tilsyneladende ikke har forstået, er, at kampen mod Plzen ikke var en del af længere, samlet sæson. I modsætning til kampen senere i dag. Det er derfor en ligegyldig konstatering, at holdet nok skal få rejst sig igen. Ingen forventer sgu da noget som helst andet. Men det er ikke det, der er sagen. Sagen er derimod, at med nederlaget til Plzen, er vi formentlig ude af den turnering. Og så er der ikke noget at rette op på, uanset hvor godt det kommer til at køre i superligaen. Eller europacuppen. Så med mindre FCK er i stand til at få vendt slaget, er det derfor håbløst ligegyldigt, at Zanka forsikrer alle om, at holdet nok skal komme på rette kurs igen.
moderator
Zanka er generelt væk i sine udtalelser. Jeg er ikke et sekund i tvivl om hans talent. Efter min mening er han bedre end Simon Kjær, der om nogen er overvurderet.

FCK har gjort Zanka en bjørnetjeneste ved at udnævne ham til anfører. Det er han slet slet ikke klar til. Han skal både fungere som indpisker, som dirigent af forsvaret og åbenbart bruge oceaner af tid på at diskutere med dommer, modstandere samt modstandernes trænere.

CV skulle have hentet en bundrutineret forsvarsspiller, og så ladet Zanka udvikle sig yderligere et år, for derefter at skyde ham af til udlandet. For der ender Zanka alligevel senest til sommer.

Zanka besidder alle de kvaliteter, der skal til for at slå igennem internationalt. Han er hurtig, god mand mod mand, god i luften og god i opspillet. Desuden har han blik for at gå med frem.

Problemet er, at han, som anfører, slet ikke kan styre, hvornår han skal gøre hvad, og rammer han ind i sin største svaghed; nemlig manglende fokus. Det skulle CV have set, og det er en eklatant fejl.

Sölvi har muligvis lederegenskaber, men det handler mere om fysisk udtryk end om overblik. Hverken Sigurdsson eller Larsson kommer til at slå igennem i FCK.

@ Matias

Horsens er nemlig tydelige I alt, hvad de foretager sig. Det kommer blandt andet til udtryk på transfersiden, hvor man har været ret god til at ramme plet. De manglede en venstrebenet back, og hentede Søren Jensen. De manglede fart på kanten, og hentede Jeppe Mehl, og de manglede fysik i angrebet og hentede Henrik Toft.
Det er selvfølgelig ikke fra den berømte øverste hylde, men de to sidstnævnte kommer til at gøre ondt på rigtig mange modstandere.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg er ikke sikker på hvorvidt du jokede, men hvis du har tænkt dig at føre statistik over håbløsheden i dag, må du meget gerne poste den senere. Det kunne være interessant at få tal på nogle af de ting vi diskuterer.
fck-medløber.
moderator
Jeg gider ikke skrive mig halvt ihjel på Casa Arena, men vil selvfølgelig holde et vågent øje med Pape.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Når det gælder Grindheims manglende opblomstring og Zankas uriaspost som anfører, så er der vel stadig et lille whåb om, at det vil kunne løses med et køb af Christian Poulsen. En naiv drøm måske, men jeg er ret overbevist om, at CP lige nu ville være løsningen på mange af de problemer holdet har.
Desuden mener jeg, at Boilesen SKAL gøres til permanent anfører! https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=48zuf_y5MMM
Annonce