Synes hvertfald det er vigtigt at huske på hvordan spillet var da ståle kom til
Hvorfor er det så vigtigt at huske? Det har i den grad skabt carte blanche til, at vi kan spille ad helvede til.
I forhold til CVs udmeldinger, så er det jo netop ikke værd at huske på, hvordan det var engang. Derimod skal han jo tages til indtægt for sine udtalelser, om usvækket transfervindue og om scouting i Holland, Portugal etc.
Det nyttet ikke, vi skal blive ved med at rode tilbage i fortiden for at opfinde undskyldninger for, at vi spiller som lort lige nu. For det gør vi. Pointsmæssigt er det helt vildt, at vi stort set har ryddet bordet, for vi har endnu til gode at levere en ordentlig sammenhængende indsats i denne sæson.
At vi har nye spillere, betyder jo ikke, at Damen skal hive luften ud af ethvert angreb, at han skal drible ind i tre-fire forsvarer etc. Det var igår den primære årsag til, at anden halvleg blev lang som et ondt år.
Så begynder det i mine øjne at se lovende ud mht. avancement i EL.
Hvis du tror Gamboa bliver tungen på vægtskålen for avancement, så er du mere optimistisk end fck-styrer i hendes mest maniske perioder. Vi møder hold, der er mindst på niveau med Plzen, så der skal ske meget på kort tid, hvis vi skal videre i EL. Selvfølgelig kan det lade sig gøre, men det afhænger allermest af, at Rolle finder ud af, hvad fanden han vil med det her hold. I Suppen går det lige an, at man med lodder og trisser får hevet den ene smalle sejr hjem efter den anden. Internationalt bliver vi, som mod Plzen, straffet hårdt for ikke at have nogen basis og noget koncept offensivt. Bolanos rykker altså ikke i helt samme grad på den store scene. Her savner vi Gronk alt alt for hårdt.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.