Jeg synes det er lidt sjovt at Linderoth er glemt mange steder, hvor folk snakker om bedste spillere.
Mig bekendt fik vi endda solgt ham for en god slat penge - foruden den betydning han havde på holdet, i vores vel bedste periode.
I forhold til indkøb, skal det jo så også ses i forhold til den tid de er købt på. Mindre talentfulde spillere, end fx Zuma, har jo også haft en kolossal indflydelse på de skridt vi har taget.
Hvis jeg må blande mig lidt her så synes jeg da bestemt at FCK har haft langt mere betydningsfulde spillere end Zuma. Saksesparksmålet i en guldkamp der får Per Nielsen og Krogh´en til at ligne idioter topper nok på listen over våde drømme hvis man er FCK´er, men Zuma var dælme også en humørspiller der var nærmest ligegyldig i andre, lange perioder. Man sad da ihvertfald som modstander og havde det fint med at opfattelsen af mandens evner i FCK-regi blev vurderet mest på de gode dage, for andre gange kunne han være spild af startplads.
Eks. Linderoths betydning var kolossal, og er vel også nærmest blevet understreget af at hans fravær har gjort at FCK ikke er i de samme omdrejninger længere?
Hangeland er også et andet godt bud, men i min bog har Linderoth været den spiller der kunne sende (og gjorde) FCK skridtet videre.
Selvfølgeligt har der også skulle klasse til rundt om ham, men eks. Hjalte fik jo hævet sit spil betragteligt da Linderoth var der, og tilsvarende er han ikke (lige) så meget værd længere.
Jeg tror man kunne have større stjerner og bedre spillere på midtbanen idag end dengang, men ikke få det samme ud af dem fordi der mangler den mand med den indflydelse som eks. Linderoth og Solbakken (som spiller) havde på deres medspillere.