Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu er AGF jo stadigt noget særligt, der er en god opbakning og et projekt igang der var startet inden PC kom til, det ville da være interessant for mange spillere hvis FCK ikke stod med et tilbud på hånden.


Og her er det hele din kæde knækker... du vil ikke give PC den kredit han skal have, for det arbejde han faktisk HAR udført.

Da PC kom til som Chefscout var det i slutningen af en sæson hvor man lige var rykket op i SL. I starten af sæsonen efter blev han Sportsdirektør.
På trods af Brøndbys ry som værende "Danmarks største klub, med de bedste fans." har de slet, slet ikke kunnet hente de samme spillere til klubben som os, fordi de ikke har vundet et mesterskab eller spillet europæisk fodbold.
Men AGF, som var en elevatorklub, skulle simpelthen kunne hente bedre spillere til klubben end FCK, FCM, FCN, AaB, som rent faktisk HAR vundet et mesterskab inden for de sidste 10 år, eller Brøndby (Historie, Størrelse på budget), SE (Der har ligget i SL siden 08/09 sæsonen og vundet Sølv) og OB bare på navnet AGF alene?

AGF var på det tidspunkt at sammenligne med Silkeborg, altså en elevator/bundklub, der en sjælden gang stak snudespidsen op i midterfeltet.

http://www.agf-statistik.dk/index.php?side=saesoner

Og jeg misforstår ikke pointen. Du fremhævede Bah som en spiller der blev hentet til SE, udviklet og siden solgt. Det er præcist det samme med Bundu! DET NØJAGTIGT SAMME FORLØB! At Bundu så viser sig at være meget skrøbelig mentalt er hvad det er. Det er også sket for spillere Ståle har solgt fra FCK.

Og det er forresten sjovt at du ikke mener det burde være svært at sammensætte et hold der kan vinde SL.... det havde Ståle faktisk ret dårlig succes med i hans anden periode i klubben, hvor det var ham der var sportsdirektør også. Faktisk skulle man frem til 3 sæson tilbage før han vandt igen.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Øget tilskuertal til Derby. Det er lækkert! Det MÅ og SKAL give det ekstra boost til en sejr!

Desuden en lidt vag udmelding af Thorup omkring målmandssituationen.
Tror nu sagtens at han kunne have hentet større spillere til AGF - men i min optik er der primært en ting der har hindret det.

Økonomi

Ud over at de er kommet tilbage i toppen af dansk fodbold, så ved jeg ikke om du har bemærket at de pludslig har lavet sorte tal på bundlinjen de sidste par år?

Så jeg er ret sikker på at det er AGFs fokus på økonomien, der har været en større faktor i de navne de har hentet ind end det har været PCs "manglende evner".

Jeg glæder mig til at se hvad der sker i det kommende transfervindue - noget skal der ske, for at der bliver ryddet op i truppen og der kommer sultne spillere ind.
De første par år for Nelsen og PC i Århus handlede jo om at de skar i budgettet år for år, så de kørte med driftsoverskud. Senere har de så øget budgettet proportionelt med indtægnerne.
Det er altså ikke nemt at skære ned og performe bedre - bare spørg SKAT.
- Nej. Usikkerheden dokumentares alene af, at der skrives, at der er usikkerhed. Hvis man mener at kunne dokumentere den, ophøjes den fra usikkerhed til sikkerhed.


Kun usikkerhedens tilstedeværelse ophøjes til en sikkerhed. Selve usikkerheden er stadig en usikkerhed.

Jeg vil godt lige have rundet det simple faktum at man godt kan være sikker på tilstedeværelsen af en usikkerhed uden at det ændre på selve usikkerheden. Er det noget du overhovedet vil modsige?
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Nej. Usikkerheden dokumentares alene af, at der skrives, at der er usikkerhed. Hvis man mener at kunne dokumentere den, ophøjes den fra usikkerhed til sikkerhed.
Kun usikkerhedens tilstedeværelse ophøjes til en sikkerhed. Selve usikkerheden er stadig en usikkerhed.

Jeg vil godt lige have rundet det simple faktum at man godt kan være sikker på tilstedeværelsen af en usikkerhed uden at det ændre på selve usikkerheden. Er det noget du overhovedet vil modsige?


Op på talerstolen med disse vendinger... ;-)

https://youtu.be/e6voBuy605o
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Nu ser BIF ser over FCM rimelig bitter nu. Andenpladsen er meget svær nu.
"Kun usikkerhedens tilstedeværelse ophøjes til en sikkerhed. Selve usikkerheden er stadig en usikkerhed"

- Nej, ikke på den måde, det er formuleret. Formuleringen ophøjer usikkerheden til sikkerhed. Jeg er med på, at du ikke fatter det, men det kan jeg desværre ikke gøre så meget ved. Det er veldokumenteret (ta-da), at jeg har prøvet :)

"Jeg vil godt lige have rundet det simple faktum at man godt kan være sikker på tilstedeværelsen af en usikkerhed uden at det ændre på selve usikkerheden. Er det noget du overhovedet vil modsige?"

- Haha, nej, det vil jeg ikke, eftersom jeg selv har anført dette for snart mange sider siden. Men det er ikke det, der er i spil her.

Men så fint, at du gerne lige vil have rundet alt muligt. Nu vil jeg gerne lige have rundet følgende: Hvorfor sammenlignede du en nær konkurrent med en bundklub? Og hvordan med det der med at udskrive historiske, sammenlignelige handler? Og hvad med det der med at se bort fra, at PC allerede har prøvet at tage et skridt op i sin karriere? Kan du ikke forklare, hvorfor der skal bruges så skæv en analogi, såfremt man ikke enten har en forudindtaget holdning, man prøver at kamuflere, eller søger uenigheden for uenighedens skyld?
"Op på talerstolen med disse vendinger... ;-)"

- Ja, når det skal forklares ordentligt, skal det forklares ordentligt :)
Det er lidt mærkeligt at vi er det hold i Superligaen med den bedste form (14 point i 7 kampe, 2 i snit). Men defensiven har været den dårligste i Superligaen af alle hold.

Kan PC få lappet forsvaret er jeg positivt stemt for næste sæson.

Vi skal også hente en spiller der kan skyde udefra og gør en extra trussel. Marcondes kan hentes gratis.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce