Snak

Mere indhold efter annoncen
Hausner er jo trods alt et plus ;)
Nøj, hvor er det svært at tage seriøst når Go´ morgen Danmark inviterer influenceren Kasper Fisker ind i studiet sammen med Mogens Krogh for at snakke om det potentielle mesterskab til BIF i dag. Sad rigtig og førte sig frem og snakkede om, hvordan BIF havde givet ham alt og, hvordan hans hjerte bankede for gul og blå.
Ikke sjovt at få det dårligt her fra morgenstunden.


Man viste jo bare at medierne ville gå totalt i selvsving over et DM til BIF, heldigivs er der snart EM og så stopper det forhåbentlig der.
Det var Ståle´s plan at sælge Nelsson i det her sommer vindue og gerne til Premier League. Det sagde han ihvertfald i sommeren 20´. Man kan håbe planen er lavet om, men jeg tror godt vi kan forvente at han bliver solgt.

https://indkast.dk/nyhed/187055/st%C3%A5le-forsvarsklippe-%C3%A9n-s%C3%A6son-mere-s%C3%A5-premier-league

Hvis både Nelsson og Wind bliver solgt, så bør vi ihvertfald ikke mangle penge, men håber begge bliver en sæson mere.
Superliga og FCK fan
Jeg tror egentligt også, at det ville være fint at afskippe Nelsson, hvis der kommer et PL-bud på 60-70-ish millioner. Han har været rigtig god, men er på ingen måder uerstattelig. Særligt ikke hvis Zanka bliver, når vi samtidig har Boile. Så kan vi hente en ny yngre CB, som passer i PC/Thorups tanker og starte med at bygge ham op, så vi ikke ender med at skulle lave et komplet turnaround næste sommer, hvis vi rammer rigtigt og står med guld om 12 måneder.
Det er for billigt for en u-21 anfører til en PL klub.. deres indkøbs muligheder er stærkt begrænset
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig med BAW.

Vi skal ikke sælge U/21 anføreren og vores fremtidige anfører for, for lidt til en PL klub. Om de skal give 80 eller 100 mio, er jo ligegyldigt for dem. Så de skal presses til at give max.
Skal ikke sige, at Sisto ikke kunne have sikret os guld og alt det gode. Brændt ligaen af for os, og reddet Ståle og alt det der. Men jeg er godt nok glad for, at vi ikke endte med ham alligevel.

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/avis-fc-midtjylland-i-vildrede-over-sisto?fbclid=IwAR1eNjt7Kq0uMfqumxQmQfP9DS9hIdRXSgtZGmLBnikBpYhb4SQheIAHBZk

LorteAGF. Gid de rykker ned.
fck-medløber.
Jeg tror ikke Ståle kunne styre Pione Sisto. Jeg tror ingen kan styre Pione Sisto.
fck-medløber.
moderator
Hvis ovenpå denne sæson kan sælge en af vores forsvarsspillere for et rekordstort beløb til PL, så er det bare med at eksekvere.
Nelsson er en central del af et forsvar, der har lukket mål ind i øst og vest, men måske opvejes det af de tre clean sheets ved U/21 EM.

Nelsson er god, men han er bestemt ikke uerstattelig, og til en pris omkring 10 mio. Euro, så det bare afsted med ham.
Han er bedst på et hold, der står dybere end os, og dermed ikke prototypen på den spiller PC efterspørger på positionen.
Nelsson er langsom på de første meter, han vender temmelig langsomt, og så mangler han stadig noget i spillet med fødderne.

Hans kvaliteter kommer bedst til sin ret, når han skal forsvare eget felt. Her kan han heade væk, blokere og bruge sin fysiske styrke. Det kan sagtens komme til sin ret på et hold fra den nedre halvdel i PL.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce