De sidste mange sæsoner har FCK haft store salg i hver sæson. Froholdt, Oskarsson, Haraldsson, VK, Wind og Daramy.
Hvem er de store salgsemner i truppen lige nu? Dadason? Suzuki? Huescas?
Vi går ind i en sæson hvor ejerne ikke kan regne med kæmpe indtægter fra EL eller CL. Hvor skal indtægterne komme fra? Det bliver en hård omgang.
Jeg håber klubben operere med lidt længere perspektiver, end at man har lavet så fjollet et benspænd, at man skal realisere et +100 mio salg hver sæson. Af åbenlyse årsager, men mest af alt, fordi vi så skal sælge vores (nok) største stjerne hver sæson, hvilke i den grad spænder ben for at komme et niveau op og skabe de virkelig sjove sæsoner.
Hvis man anskuede det lidt bredere og tænkte salg, ind for et periode på, lad os sige 3 år, så kan man have 1 opbygnings år (hvor vi stadig skal spille med om mesterskabet) og så 2 år, hvor holdet peaker. Så har vi åbenlyst langt bedre forudsætning for at udvikle holdet, de enkelte spillere og virkelig at skabe noget sexet og opleve nogle stærke FCK hold.
I så fald, kunne vi hvert tredje år, lave de store salg og i stedet for at lave det dér 100 mio. salg om året, så (forhåbentlig) lave +300 mio. på det tredje år og cyklussen kan starte forfra. Om det så er for 2 eller 4 spillere..
Det der med min. et stort salg pr. sæson, er latterligt, uambitiøst og uden forståelse for fodboldens mekanismer.. Har nogen fra klubben udtalt at det er en reel ting?