Snak

Mere indhold efter annoncen
kasper@

FCK har været skidt drevet de sidste par år, PC og SSN har vel været katastrofer som øverste leder og scouting afdelinge været ikke eksisterende.

Så det er vel et vildt projekt som Speakman og Bo har overtaget, man vil gerne have en skandinavisk profil, samtidig med at man skal hive penge hjem på alt det som kommer i overskud, og som jo stadig trækker en løn.

Og så tror jeg da ikke at ambitionerne er så meget anderledes i FCK end de er i FCM, men når den sportslige ledelse smider så mange penge i grams, som man har set de sidste par år, så kommer det til at bide FCK i røven, når så meget dyrt indkøbt, viser sig at være ubrugeligt skrammel.

Sarapata, Garananga, Kotarski, Moukoko, det er vel 20 millioner Euro, hvor Kotarski spiller i mangel af bedre og Moukoko er totalt skudt ved siden af vil man kun spille med en central angriber.

Så ja FCK har sgu da været dårligt drevet, med nøglepersoner der på ingen måde har haft de nødvendige kompetencer til deres opgave.

Men jeg sidder så også med en følelse af at Speakman ikke var kommet til FCK, hvis ikke han fik en kæmpe pose penge, det samme med Bo.

Så forhåbentligt kommer der i løbet af ugen 2-3 fransfers ind, som så vil kaste lidt ro på bagsmækken.

Men det er lidt som med religion, det er noget jeg vælger at tro på, og det kan da godt være at jeg er den første til at stå med en fakkel og høtyv foran Parken når vinduet lukker
Jeg tror helt sikkert at vi skal forvente flere talenter i fremtiden.

Men da de ikke er helt klar så tror jeg at f.eks kral kun har fået en 2 årig kontrakt skal ses i lyset at netop dette.

Men Speakmann tror jeg er bedre til at bruge et budget. SSN brugte bare løs og endte med at mangle penge, der tror jeg speakmann har set at der er mange huller at fylde og han prøver i starten med de billige løsninger.
Timingen af budgettet størrelse og at SSN fik ansvaret for det, var helt i skoven.

SSN havde sine evner i talentudvikling, hvor forventningerne til hitraten er helt anderledes.

Listen af spillere der budgetmæssigt burde spille en rolle I truppen, er nærmest uendelig lang. Selv de sidste lejede spillede der skulle reparere på skidtet - Butu, Richardson og ikke at forglemme Myrie, taler sit tydelige sprog.

Spørgsmålet er netop hvad det har gjort ved tilliden til et lignende vindue og brug af penge. Men som der også nævnes, tror jeg heller ikke Speakman var kommet, hvis ikke han havde fået et budget der gav mulighed for at indfri ambitionerne.

Når det er sagt, så ligner det også at man før har lovet Bo S. En masse som man endnu ikke har kunne holde.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
@Peanuts

Tak for et rigtig fint skriv, hvor særligt den sidste del bekræfter, hvad jeg går rundt og tænker:

Men det er lidt som med religion, det er noget jeg vælger at tro på, og det kan da godt være at jeg er den første til at stå med en fakkel og høtyv foran Parken når vinduet lukker


Jeg har stor respekt for “valget” om at tro på bedring, for jeg tror ikke rigtigt på, at man med tanke på de seneste sæsoner kan være så blåøjet, at man blindt stoler på, at der er styr på butikken. Samtidigt er der nok ikke brug for, at alle er i følelsernes vold og kommunikerer, hvordan de oplever det. Tak for at holde fanen højt og for debatten :-)
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Altså vi har flere talenter som vi ikke har troet på men gør det godt.

https://www.transfermarkt.com/neo-jonsson/profil/spieler/1069503

Vi solgte Neo Jönsson fra u19 holdet sidste sommer for €150k og nu står han til €5m på Transfermarkt og er rygtet til Stuttgart.

Der er også Gorgoza og Emefile i FCM som er fra vores akademi som jeg tror vi troede på, men de troede bare ikke på projektet. Mange i FCN, Conrad Harder var en af dem.
_________________________________

Vi kan sagtens skabe en god pipeline af skandinaviske spillere fra egen akademi.

Hovedproblemet er at vores førstehold er så giga ringe at vi ikke kan tillade os at spille med en spiller som fx Liam West.

Talenter vil og kommer til at lave fejl. Men vi har ikke en god nok stamme til at opveje for de fejl.

Det er heller ikke ofte vi kommer foran 2-0 eller 3-0 hvor vi så kan skifte et talent ind og give værdifuld erfaring.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nande, havde vi købt en spiller fra Sirius for 1 år siden, var der satmer ramt skideballer til SSN

Vel lidt som ham vi lod gå i januar til bif der nu er med i deres a-trup

Nogen passer måske ikke ind i spillestilen, andre tager bare mileskridt i udviklingen med fast spilletid hver uge og ikke bare 7 min her og der
@Nixk

Jeg forstår ikke dit svar. Vi solgte Neo Jönsson til Sirius sidste sommer. Jeg taler intet om at købe.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nande, ja vi solgte ham til sirius - men de var jo ikk en stor klub, så hvis det der var hans niveau var sirius er det jo klart vi ikk ku love ham spilletid
@Kasper

Jeg synes da FCK er super ambitiøse helt generelt og at der især i de senere år er investeret meget i fodboldholdet, så kan man altid diskutere hvordan nogle af de penge er blevet brugt.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Fair pointe, Kasper.
Hiver vi Simon Kjær´ene og tilsvarende ud af ligningen, tror jeg dog, at der er relativt mange spillere, som, ville de gerne tilbage til Danmark, og deres ´første´ klub ikke har plads til dem, vil være villige til at kigge også på direkte konkurrenter, for at de kan få en samlet god økonomisk og sportsligt spændende pakke. Det er givetvis ikke noget man siger højt, og det er jo umuligt at bevise, men for en professionel fodboldspiller, som skal have det bedste ud af sine aktive år, tror jeg simpelthen ikke på, at de fleste ikke vil være villige til at kigge bredere, hvis mulighederne er sjovere der.

Når det er sagt er min fornemmelse, at Midtjylland ville gå ganske langt for, at vi ikke hiver en af deres tidligere profiler til os. Det kan vi takke dem for i forhold til Sisto, men sådan er det jo, at selv hvor man tænker, det burde være plug and play, er der spillere som viser sig af den ene eller anden grund ikke at fungere.
Andre har redegjort for, at Dreyer ikke er aktuel på nogen måde, men mon ikke Midtjylland i øvrigt ville stå klar med en gigantisk kontrakt, og finde plads til ham i startopstillingen, var det relevant. Han var også, og er givetvis stadig, rigtigt god.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Annonce