Snak

Mere indhold efter annoncen
Ankersen skulle angiveligt være et år på leje.
Det rimer vel mere på en rolle som kant end backpladsen hvor Høgli og Remmer ikke er noget der behøves at ændre på nu hvor man har så meget styr på defensiven at man med fordel kan holde fast i den del af holdets organisation der fungerer.
Det passer også meget fint med hvad der er meldt ud om lege/køb på de områder hvor vi har spillere der kommer tilbage i løbet af efteråret/vinteren.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Jeg må indrømme, at jeg ikke er videre interesseret i lejeaftaler. De gavner os måske på den korte bane, men det giver, i min optik, ikke mening, at en klub som FCK skal leje spillere. Lejeaftaler hører simpelthen ikke hjemme i en topklub som FCK, synes jeg.

- Med mindre der selvfølgelig er en acceptabel købsoption med.
København.
Købsoption er nøgleordet. Man ser også meget større klubber end FCK, leje spillere, hvor de dog har en købsoption på spilleren. Det plejer dog at give mest mening med spillere som man ikke rigtig kender, og først vil se spilleren an. Peter Ankersen kender alle fodboldintresserede i Danmark jo. Lidt underligt at man ikke bare satser 100 procent på ham, hvis man har chancen for at hente ham.
Forza Napoli Sempre!
Enig.

Jeg finder det dog stadig en smule urealistisk, da RedBull Salzburg i sin tid gav omkring de 15 mio., hvorfor han højst sandsynlig ikke går for meget under. Han er rigtig god, men jeg finder det unødvendigt at smide så højt et beløb, når man i forvejen er godt besat.

Hvis man derimod regner med ham som kantspiller, så giver det en smule mere mening, synes jeg. Det er dog stadig en ordentlig sjat penge, som man jo stadig skal have igen på et tidspunkt.
København.
Er han så god? Han må jo også gerne forsvare.
fck-medløber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis Ståles mål er at spille en 442 med enormt angrebsvillige backs og to kanter der trækker ind i banen, som de primære offensive våben, så kan jeg godt se hvad Ankersen skal hos os.
Remmer slår fabelagtige indlæg, men han kan ikke på samme måde som Ludwig, Pospech eller Ankersen dominere en hel side, han er langt mere afhængig af at blive sat i scene. Samtidig er han langsommere, hvilket er lidt upraktisk når man skal slå indlæg fra baglinien og hjem igen. Derfor kan jeg godt forestille mig at købet af en back som Ankersen faktisk er plan a, og ikke noget skader tvinger os til. Det samme med en kant som Kusk.

en startopstilling med

Stephan
"Ankersen" Anton Zanka Ludwig
"Kusk" Amartey Delaney Verbic
NJ Cornelius

og en trup der indeholder

Kim til målet
Høgli til begge backs,
Remmer til Højre back og midtbanen
Pelle til centerforsvaret
CP til den centrale midtbane
Toutouh til midtbanen og kanterne
Amankwaa til kanterne
Ridder til angrebet
Bashkim til angrebet og venstre kant

Ser virkelig stærk ud.

Der mangler en ekstra backup i det centrale forsvar, og så er spørgsmålet om Kim C er god nok får vi brug for ham.
En angriber tror jeg bliver et lejemål. Bendtner og Makienok springer i øjnene som muligheder vi nok forsøger os med. der skal dog helt sikkert en ind, indtil Cornelius og Bashkim er tilbage.
Hvis CP stopper, så bliver der hentet en ekstra spiller til den centrale defensive midtbane.
Med tilgang af Bendtner, Ankersen, Kusk og en centerforsvarer men uden ekstra målmand, er der 22 mand i truppen. Der er dobbeltdækning på alle pladser med rimeligt kvalificerede afløsere. Selvfølgelig starter vi uden Cornelius, Bashkim og Amankwaa, og så er vi pludselig på 19 spillere + Felfel, Brandur og Wohlgemuth. Måske Ståle kompencerer med en halvårlig lejeaftale af en offensivspiller, for at have nok friske spillere til opstarten, men ellers tror jeg ikke vi kan forvente mere.

Den nye træner lyder som en fantastisk tilføjelse. Tænk at få en til trænerteamet der ikke har som væsentligste kompetence, at han er ven af systemet.
moderator
Ankersen er mindst et niveau over Remmer, så byder muligheden sig, skal vi slå til.

Det er meget romantisk med egne unge spillere etc., men vi må sgu også se i øjnene, at FCM har overhalet os i denne sæson. Det skyldes, at truppen ikke er god nok, og det skal der tages hånd om.

Ståle henter helt sikkert en angriber, for det er ikke holdbart med Cornelius ude, og han kommer ikke tilbage i omdrejninger på denne side af jul.

Hvem angriberen skal være, ved jeg ikke, men jeg tvivler stadig på, at Bendtner er realistisk. Det vil kræve, han pludselig lægger vægt på helt andre ting end hidtil, og jeg kan ikke forestille mig, han ser sig selv om Suppespiller.

Jeg vil være lykkelig, hvis vi henter Ankersen, Kusk, Kvist samt en angriber. Dertil kommer Verbic, samt Wettergren på trænerfronten, og så har vi et yderst fornuftigt vindue.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Og så lige Andreas Bjelland i dagens anledning :) Så ville ham venstrebenscenterforsvarerbrugeren også gå helt bananas. Eller, der ville jo nok være en masse andet helt galt, men ikke lige på den front.

Vi får ham selvfølgelig ikke, men en dobbelthandel med Twente hvor vi henter Andreas Bjelland og Kasper Kusk for samlet 20-22 mio. kr. skal vi under alle omstændigheder prøve af.
moderator
Ja, det vil optimalt, men, som du også skriver, så har vi ikke en chance for Bjelland. Han er attraktiv, og til den pris er der ingen risiko for langt større klubber. Han er ellers rigtig god Bjelland, og ville kunne forstærke os gevaldigt.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
"Jeg vil være lykkelig, hvis vi henter Ankersen, Kusk, Kvist samt en angriber. Dertil kommer Verbic, samt Wettergren på trænerfronten, og så har vi et yderst fornuftigt vindue."

Ej at forglemme det nok vigtigste: Jesper Jansson som Head of Scouting.
København.
Annonce